wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W kamienicy Pod Złotym Słońcem powstanie gabinet Tadeusza Różewicza
W Muzeum Pana Tadeusza w kamienicy Pod Złotym Słońcem powstanie gabinet Tadeusza Różewicza archiwum www.wroclaw.pl
W Muzeum Pana Tadeusza w kamienicy Pod Złotym Słońcem powstanie gabinet Tadeusza Różewicza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wkrótce rozpocznie remont części pomieszczeń w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w której od ponad roku działa Muzeum Pana Tadeusza. Dodatkowo w muzeum ma powstać gabinet Tadeusza Różewicza.

Reklama

W latach 2014–2016 Zakład Narodowy im. Ossolińskich w kamienicy Pod Złotym Słońcem prowadził prace budowlane i aranżacyjne polegające na przygotowaniu wystaw i infrastruktury edukacyjnej Muzeum Pana Tadeusza. Z inwestycji wyłączona była część budynku zajmowana wówczas przez restaurację Złota (lewa witryna kamienicy od strony Rynku).

Planowane teraz prace remontowe mają dotyczyć właśnie części pomieszczeń na poziomie parteru i piwnicy, w których przed powstaniem muzeum znajdowała się restauracja. – Po drobnych przebudowach i aranżacji wnętrz w tych pomieszczeniach znajdą się m.in. księgarnia, pracownie muzealne, sala konferencyjna, magazyny czy dodatkowe szatnie. Ossolineum otrzymało już pozwolenie na budowę, trwają prace nad zabudżetowaniem inwestycji – informuje Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wkrótce zmieni się także oferta muzealnej księgarni i sklepiku z pamiątkami, lepsza będzie również dostępność projektów edukacyjnych i artystycznych. 

Muzeum Pana Tadeusza fot. Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Ponad 52 tys. odwiedzających w rok

Muzeum działa od kwietnia 2016 r. i cieszy się większym niż oczekiwano zainteresowaniem – w pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło je ponad 52 tys. gości. W związku z tym Ossolineum postanowiło zwiększyć funkcjonalność budynku.

– Liczymy, że prace ruszą na przełomie 2017 i 2018 roku i potrwają kilka miesięcy. Kosztorysy są jeszcze w opracowaniu, ale już wiadomo, że budżet inwestycji nie przekroczy kilkuset tysięcy złotych. Zakładamy, że nowe pomieszczenia Muzeum Pana Tadeusza będą udostępnione już w przyszłym roku – dodaje Marcin Hamkało.

Gabinet Tadeusza Różewicza w pierwszej połowie 2018 r.

Równolegle trwają w Muzeum Pana Tadeusza prace nad przygotowaniem wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi. Po otrzymaniu w roku 2014 w darze od gminy Wrocław archiwum poety, które zostało zakupione od rodziny Różewicza i przekazane Ossolineum w celu ochrony, opracowania i upamiętnienia jego życia i dorobku artystycznego – specjaliści Zakładu Narodowego pracują nad przygotowaniem ekspozycji i programu edukacyjnego poświęconego autorowi „Kartoteki”.

Muzeum Pana Tadeusza

– Zespół Muzeum Pana Tadeusza przygotował w tym roku wystawę czasową „Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz”, jesienią zaprezentuje publiczności twórczość Różewicza w ramach Festiwalu Tradycji Literackich, a w grudniu wystawę opartą na bogatym materiale filmowym dotyczącym poety. W pracach programowych udział bierze również zespół wybitnych polskich naukowców i publicystów zajmujących się twórczością i biografią Tadeusza Różewicza – podkreśla wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W pierwszej połowie 2018 roku planowane jest otwarcie stałej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi w części Muzeum znajdującej się w kamienicy od strony ul. Kiełbaśniczej, bezpośrednio nad gabinetami Jana Nowaka–Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl