wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Twój Vincent" nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej
„Twój Vincent" nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

Europejska Akademia Filmowa opublikowała listę pełnometrażowych animacji nominowanych do nagrody EFA. Wśród 4 tytułów znalazł się film „Twój Vincent” („Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Koproducentami obrazu są miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Reklama

„Twój Vincent”  to pierwszej w historii malarska animacja o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Od 6 października film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oglądają widzowie w polskich kinach.

Czytaj: „Loving Vicent” – malują jak van Gogh

Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty.

Europejskie Nagrody Filmowe

Europejskie Nagrody Filmowe bywają nazywane europejskimi Oscarami, bo gala ich wręczenia jest równie uroczysta, jak ta amerykańska – zaproszone gwiazdy spacerują po czerwonym dywanie w eleganckich kreacjach, pozują na ściankach fotoreporterom i sprawiają, że magia wielkiego kina staje się namacalna. 

Film, który otrzyma Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany poznamy podczas 30. ceremonii wręczenia Nagród EFA 9 grudnia w Berlinie.

Nominacje w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany przyznała specjalna komisja złożona z członków EFA oraz przedstawicieli CARTOON w składzie: Antonio Saura (przewodniczący), Ira von Gienanth, Anja Šošić, Christian Davin, Moe Honan i Alessandro Rak.

Filmy nominowane w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany 2017:

  • „Ethel & Ernest” reż. Roger Mainwood (Wielka Brytania, Luksemburg)
  • „Louise by the Shore” ("Louise en hiver") reż. Jean-François Laguionie (Francja, Kanada)
  • „Twój Vincent” ("Loving Vincent") reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman (Polska, Wielka Brytania)
  • „Zombillénium” reż. Arthur de Pins i Alexis Ducord (Francja, Belgia)

Ubiegłoroczna gala EFA odbyła się we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wrocławi gościł najsłynniejszych aktorów i reżyserów europejskiego i światowego kina – Pierce'a Brosnana, Pedra Almodóvara, Wima Wendersa, Jeana-Claude'a Carrière.

Zobacz zdjęcia z gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl