wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Operetka na wynos” w plenerach Dolnego Śląska. Projekt Teatru Scena Kamienica

„Operetka na wynos” w plenerach Dolnego Śląska. Projekt Teatru Scena Kamienica

Redakcja www.wroclaw.pl,

Soliści Teatru Scena Kamienica fot. Dominika Golińska-Kosowska
Soliści Teatru Scena Kamienica

Wrocławski Teatr Scena Kamienica znalazł sposób na to, by artyści mogli wystąpić, a publiczność posłuchać koncertu nie wychodząc z domu. Cykl „Operetka na wynos” wystartował 27 maja na boisku przy Jagiellończyka 8e, gdzie ze szlagierami wystąpiło dwoje śpiewaków i tancerzy.

Reklama

Słuchaczami byli mieszkańcy okolicznych budynków. To początek projektu zaplanowanego od maja do września na wrocławskie podwórka, ale też małe rynki miast na Dolnym Śląsku.    

Teatr Scena Kamienica w trybie awaryjnym

Teatr Scena Kamienica mógłby zacząć działać już od 6 czerwca, ale już wiadomo, że to niemożliwe, bo widownia jest bardzo kameralna i trudno byłoby, biorąc pod uwagę obecne obostrzenia, zorganizować pełnowymiarowy koncert. 

Dlatego scena działa w trybie awaryjnym, a jednym z pomysłów jest cykl „Operetka na wynos”, którym są już zainteresowanie rady osiedla, poszczególne miasta w regionie i samorządy. Wkrótce artyści Teatru Scena Kamienica chcieliby zaprezentować operetkowy repertuar na Nowym Dworze i Karłowicach.

Data i dokładne miejsce kolejnego koncertu jest zawsze niespodzianką (będą ogłaszane kilka minut przed rozpoczęciem na FB teatru) ale głównymi adresatami pozostają seniorzy zamknięci w domach na czas epidemii, także ci, którzy wyjść na zewnątrz po prostu się obawiają.

Muzyka dla wszystkich od maja do września

Z myślą o nich, ale też o ludziach, którzy mają utrudniony dostęp do kultury, od maja do września przygotowano ok. 40-minutowy program artystyczny z operetkowymi szlagierami, z których słynie Scena Kamienica – utworami Johanna Straussa, Emmericha Kalmana, Franza Lehara (nie zabraknie kochanych przez wszystkich popisowych „Brunetki, blondynki”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, walców). Wystąpią śpiewacy Kamienicy – tenor Tomasz Maleszewski i sopranistka Liza Wesołowska oraz tancerze do wcześniej przygotowanego przez pianistów Kamienicy podkładu muzycznego. Nie zabraknie konferansjera. Wszystkich wykonawców będzie dzielił konieczny dystans.

Sceną dla koncertów staną się miejskie podwórka, boiska, muszle koncertowe, małe ryneczki z przestrzenią sceny wydzieloną specjalnymi masztami i przywiezionym przez zespół Kamienicy nagłośnieniem. – Ten projekt został pomyślany jako alternatywa dla wielu naszych odbiorców, którzy m.in. nie korzystają z internetu, poza tym obcowanie z operetką jako gatunkiem muzycznym wymaga kontaktu na żywo – tłumaczy Maciej Michałkowski z Teatru Scena Kamienica, pomysłodawca cyklu „Operetka na wynos”.   

Koncert Kamienicy za dobrowolny datek

Ponieważ koncerty Kamienicy w plenerze są darmowe, warto wesprzeć artystów na crowfundingowym portalu wpłacając dobrowolny datek na przetrwanie teatru w dobie pandemii. W zamian możemy liczyć na vouchery na zakup biletów i zaproszeń VIP na dedykowane koncerty i spektakle, ale także na drobne upominki, m.in. maseczki uszyte w pracowni krawieckiej Sceny Kamienica.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl