wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Teatr Polski online. Co obejrzymy w sieci
Teatr Polski online materiały prasowe organizatorów
Teatr Polski online

Czytania aktorskie, reportaże z fragmentami nagranych spektakli Teatru Polskiego, edukacyjny cykl Akademia 1212 online, a już wkrótce możliwość obejrzenia całych przedstawień zarejestrowanych na wrocławskiej scenie.

Reklama

– Teatr to wspólnota artystów i publiczności, więc teraz, kiedy nie możemy się spotkać z Widzami na żywo, jesteśmy dla Państwa online – podkreśla Ewa Bąkowska z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nowości można oglądać zarówno na stronie internetowej, jak i profilu FB.

Wkrótce całe spektakle online

Na to widzowie wrocławskiej sceny czekają najbardziej. Na razie zespół pracuje nad wybraniem repertuaru i dopracowaniem technicznych szczegółów. – Bardzo istotny jest dobry odbiór, a to zależy m.in. od jakości rejestracji – zwraca uwagę Ewa Bąkowska dodając, że emisja pierwszego z przedstawień już wkrótce.

Na razie fani mają do dyspozycji zrealizowane w latach 90. reportaże, w których zamieszczono fragmenty nagranych spektakli.

Jolanta Fraszyńska jako Ania 

Dla wielbicieli Jolanty Fraszyńskiej prawdziwą gratką będzie zobaczyć ją w tytułowej roli w „Ani z Zielonego Wzgórza” w reż. Jana Szurmieja (premiera 31 grudnia 1991 roku). Aktorka była wówczas pierwszy rok w zespole Teatru Polskiego (grała na tej scenie do 1997 roku). Towarzyszyli jej w spektaklu m.in. Grażyna Krukówna (jako Maryla), Andrzej Wojaczek (jako Mateusz) i Adam Cywka (jako ukochany Gilbert).

„Zemsta” z Edwinem Petrykatem

Wśród prezentowanych fragmentów przedstawień na FB Teatru znajdziemy także scenę pisania listu z „Zemsty” Aleksandra Fredry w reż. Andrzeja Makowieckiego (premiera 27 października 1991 r.). W roli Cześnika – Edwin Petrykat, jako Papkin – Paweł Okoński. 

W przygotowaniu są reportaże z fragmentami „Płatonowa” Antona Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego oraz „Dam i huzarów” Aleksandra Fredry w reżyserii Dariusza Miłkowskiego.

Aktorzy TP czytają swoje ulubione książki

Czytania aktorskie to teatralna tradycja, teraz w nowej odsłonie, bo aktorzy Teatru Polskiego wybrali książki dla nich ważne i prezentują (Na FB Teatru Polskiego) w nagranych z własnych domów filmach wybrane fragmenty. – Aldona Struzik zdecydowała się na „Królestwo bajki” Ewy Szelburg-Zarembiny, bo to książka z jej dzieciństwa, którą potem czytała też swojemu synowi, z kolei Dariusz Bereski przygotował autorski tekst o teatrze słowa – wymienia Ewa Bąkowska z Teatru Polskiego. 

Wśród tekstów prezentowanych znajdziemy m.in. fragmenty „Samuela Zborowskiego „Juliusza Słowackiego, „Łysej śpiewaczki” Eugène'a Ionesco, „Procesu” Franza Kafki, czy „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. 

– Artyści cały czas przygotowują kolejne nagrania, myślimy też o wspólnych czytaniach – zapowiada Ewa Bąkowska.

W najbliższych dniach pojawią się nowe odsłony – m.in. Agata Skowrońska przeczyta fragment z „Opowieści o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci, a Błażej Michalski – wiersze Juliana Tuwima.

Akademia 1212 – edukacja teatralna

Teatr Polski realizuje też warsztaty edukacyjne (w tym momencie w internecie). Akademia 1212 to program dedykowany historii, teorii, dziełom, postaciom teatru. – Mogą z niego skorzystać wszyscy – zachęca Ewa Bąkowska. 

W planach są warsztaty online z wykorzystaniem wideotransmisji. – Pomysłów jest dużo, nad wieloma projektami pracujemy, ale szczegóły ujawnimy niebawem  – tłumaczy Ewa Bąkowska. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl