wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Reklama

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Historyczne, Pałac Królewski

ul. Kazimierza Wielkiego 35

czynne: wtorek-piątek - od godz. 10 do 17, sobota-niedziela – od godz. 10 do 18

W Muzeum Historycznym za darmo można zwiedzać ekspozycję „1000 lat Wrocławia”. W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3000 obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne.  Można też zwiedzać Komnaty Królewskie. Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć starannie odrestaurowanych pokoi m.in. rokokowy pokój Fryderyka II Wielkiego. Do obejrzenia jest też unikatowy Pokój Beyersdorfów – dobrze zachowane świeckie wnętrze mieszkalne z okresu baroku we Wrocławiu. Za darmo zwiedzać też można ekspozycję „Sztuka Wrocławia 1850-1945” – ukazuje ona na przykładzie dzieł artystów związanych z Wrocławiem ponad 100 lat twórczego rozwoju wrocławskich szkół plastycznych oraz prywatnych pracowni malarskich i rzeźbiarskich.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Rynek-Ratusz

Czynne: środa-sobota – od godz. 10 do 17, niedziela – od godz. 10 do 18.

Do zobaczenia Galeria Sławnych Wrocławian - wystawa marmurowych popiersi sławnych Wrocławian. Wśród prezentowanych na niej postaci znajdują się dawni obywatele miasta, których sława sięgała daleko poza jego granicę. Są wśród nich zarówno naukowcy, politycy, sportowcy oraz artyści, którzy żyli i działali w niemal wszystkich okresach historycznych.  W Galerii znajdują się 26 klasyczne popiersia wykonane z marmurów śląskich przez znanych wrocławskich rzeźbiarzy.  Prócz tego można zobaczyć Arcydzieła Wrocławskiego Złotnictwa oraz poznać Dzieje Starego Ratusza we Wrocławiu.

 

Muzeum Archeologiczne

Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9

Czynne: środa-sobota – od godz. 10 do 17, niedziela – od godz. 10 do 18.

Wystawy stałe, przedstawiają najdawniejsze dzieje Śląska. Zobaczyć można następujące wystawy stałe: „Archeologia Śląska” (obejmuje ona epoki kamienia, brązu, żelaza i wędrówki ludów) i „Śląsk Średniowieczny”.

Muzeum Militariów

Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9

Czynne: środa-sobota – od godz. 10 do 17, niedziela – od godz. 10 do 18.

Dostępne za darmo wystawy stałe to: „Broń dawna”, „Broń palna”, „Hełmy wojskowe”, „Broń biała”.

 

Muzeum Architektury

Ul. Bernardyńska 5

Czynne: wtorek, piątek, sobota, niedziela – od godz. 11 do 17, środa - od godz. 10 do 16, czwartek - od godz. 12 do 19.

W Sali Romańskiej prezentowane są j kamienne detale śląskiej architektury XII i 1 połowy XIII w. Pochodzą one w większości z nieistniejących już budowli, m.in. z dwóch wrocławskich klasztorów - benedyktyńskiego na Ołbinie i augustiańskiego na Wyspie Piaskowej oraz z innych świątyń z terenu Śląska. Kolejna wystawa stała to „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”, czyli wytwory szklarstwa i witrażownictwa, kaflarstwa i sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie i kamieniarskie, a także drewniane stropy i malarstwo plafonowe.

 

Muzeum Współczesne Wrocław MWW

Pl. Strzegomski 2a

Czynne: poniedziałek - od godz 10 do 18, wtorek - nieczynne, środa-niedziela – od godz. 12 do 20.

Oglądać można wystawę „Archiwum Jerzego Ludwińskiego”.  To stała przestrzeń ekspozycyjno-badawcza, łącząca w sobie elementy wystawy, archiwum i magazynu sztuki. Ta potrójna struktura podporządkowana jest głównej roli Archiwum, jaką stanowi ukazanie intelektualnej spuścizny Jerzego Ludwińskiego i jego znaczenia dla kształtowania się wrocławskiej oraz polskiej sceny artystycznej przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
  

 Domek Miedziorytnika

 Kamieniczka Jaś, ul. św. Mikołaja

Domek Miedziorytnika otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do czwartku w godz. od 13 do 17 i w soboty od 12 do 18. Wstęp wolny.

Oglądać tam można na  I piętrze  kolekcję niedawno kupionych od kolekcjonera grafik Eugeniusza Geta Stankiewicza „Rebusy”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl