wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Tajne Komplety chcą stworzyć objazdowy dom kultury i księgarnię

w Book Trucku będzie zainstalowana kawiarnia materiały organizatorów
w Book Trucku będzie zainstalowana kawiarnia

Księgarnia Tajne Komplety organizuje zbiórkę na Book Trucka, czyli odjazdowy objazdowy dom kultury i odjechaną mobilną księgarnię. W tym celu uruchomiła zbiórkę na polakpotrafi.pl i liczy na to, że dzięki społecznemu wsparciu inicjatywy uda się ten pomysł zrealizować. TK chcą zebrać 60 tys. zł, a do końca akcji zostały 64 dni.

Reklama

Kreatywni Wrocławia wciąż aktywni

Skąd się wziął pomysł na Book Trucka?

Jak mówią autorzy przedsięwzięcia (reprezentujący Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, którzy w 2016 r. zostali jednymi z 30 Kreatywnych Wrocławia), nawiązuje on do dwóch tradycji: bibliobusów, działających w Polsce w latach 70. i 80. na zasadzie ruchomych oddziałów miejskich bibliotek publicznych, oraz food trucków – mobilnych jednostek gastronomicznych.

Celem Tajnych Kompletów jest stworzenie pojazdu-instalacji, który będzie spełniał funkcję mobilnej księgarni z małą kawiarnią i gastronomią, którego misją będzie promocja ambitnej literatury, szczególnie w miejscowościach peryferyjnych.

Aspekt społeczno-publiczny zostanie zatem połączony z działalnością komercyjną.

– Wierzymy, że wdrożenie mobilnej księgarni, połączonej z działaniami animacyjnymi, będzie stanowić sprzyjający bodziec do działania i inspirację dla lokalnych księgarń. Chcemy Book Truckiem podnosić wskaźniki czytelnictwa – deklarują w TK.

Book Truck – z czym to będzie się jadło?

Oprócz sprzedaży wyselekcjonowanych książek – w czym specjalizują się prowadzone przez Tajne Komplety we Wrocławiu od 2010 r. dwie księgarnie stacjonarne, będą prowadzone dodatkowe działania animacyjne, np.:

W Book Trucku będzie zainstalowana kawiarnia – cenne w małych miejscowościach, np. wiejskich, pozbawionych tego typu lokali.

Jeśli się uda, to mobilna księgarnia zaprezentuje książki i czasopisma każdej grupie czytelniczej, promując w ten sposób czytelnictwo, zapewniając dostęp do wiedzy i informacji oraz zachęcając do korzystania z lokalnych księgarń.

Z Book Truckiem łączy się także dobry sposób na zabawę, rozrywkę czy spędzenie wolnego czasu i oddanie się przyjemności czytania w oryginalnym otoczeniu.

Bazą dla pojazdu będzie prowadzona przez Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza od dziewięciu lat cafe Księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu, gdzie dokona się wybór asortymentu i oferty książek, dostosowany do wybranego celu podróży. 

Book Truck będzie pojawiał się na różnego rodzaju wydarzeniach, imprezach, festiwalach, organizowanych w miejscowościach peryferyjnych, jak i na zlotach food trucków. Będzie mógł działać jako samodzielny punkt sprzedaży książki i małej gastronomii, prezentujący własny program kulturalny, albo jako uzupełnienie większych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Pomysłodawcy szacują, że pojazd w ciągu roku może odwiedzić od kilkudziesięciu do stu miejscowości.

Jak pomóc Tajnym Kompletom?

Pod linkiem znajdziecie zarówno opis idei, jak i sposób na jej wsparcie.

Jest również film wideo, w którym Karol Pęcherz opowiada o działalności fundacji oraz wyjaśnia, czym ma być objazdowy dom kultury i mobilna księgarnia.  

Dowiecie się także, jakie nagrody są przewidziane dla wspierających zbiórkę, do czego szczerze zachęcamy. Liczy się każda złotówka, bo to przybliży wrocławskich kreatywnych do realizacji oryginalnej i pożytecznej inicjatywy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama