wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Szopki bożonarodzeniowe w Muzeum Miejskim. Wystawa w Pałacu Królewskim
Szopka z kolekcji Henryka Tomaszewskiego Fot. Mat. pras.
Szopka z kolekcji Henryka Tomaszewskiego

To już kolejny rok, kiedy przed Bożym Narodzeniem Muzeum Miejskie w Pałacu Królewskim zaprasza wszystkich na wystawę zabytkowych śląskich szopek bożonarodzeniowych. Wystawa zaczęła się 2 grudnia i potrwa do 27 lutego 2022 roku.

Reklama

Szopki z niezwykłej kolekcji Henryka Tomaszewskiego

Tradycja jest spełnieniem życzenia wybitnego tancerza i choreografa Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który przez lata kolekcjonował bezcenne szopki. Teraz mamy niepowtarzalną okazję, aby je podziwiać. Tradycja wykonywania szopek na Śląsku sięga drugiej połowy XVI w. Najpierw pojawiły się w kościołach i rezydencjach magnackich, później w domach mieszczan.

Bardzo popularne stały się szopki skrzynkowe, zwane też szafkowymi. Oprócz Świętej Rodziny i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan, często ubranych w noszone wówczas stroje. Coraz więcej miejsca zajmowały też figury przedstawiające różne grupy społeczne i zawody. Towarzyszyły im także postaci charakterystyczne dla Śląska, mnisi z zakonu cystersów, a nawet duch Karkonoszy – Liczyrzepa, a także panoramy Karkonoszy, dolnośląskich miast i wsi.

Wystawa: Od szopek śląskich do krakowskich

Wystawa: Od szopek śląskich do krakowskich

Wystawa
Termin od 3 grudnia 2021 do 27 lutego 2022

Miejsce Muzeum Miejskie Wrocławia – Historyczne

Zobacz

Szopki bożonarodzeniowe ze śląskimi motywami

Dawni mieszkańcy regionu wspominali, że szopki były kolorowe, ruchome, z zabawkowymi figurkami obok jednoznacznie archaicznych bądź ludowo prostych. „Jedne typowo niemieckie, inne egzotycznie wschodnie, to znów typowo śląskie, gdzie Liczyrzepa i koboldy wślizgują się w ziemski orszak Marii i Józefa. Albo też style mieszają się tak dziwacznie, że palmy Galilei wzrastają obok górskiego szałasu albo śnieg leży na architektonicznych snach z 1001 nocy.”

Niestety, tradycja śląskich szopek zanikła po 1945 r. i ocalało ich niewiele, dlatego są szczególnie cenne i pieczołowicie przechowywane przez właścicieli.   

Szopka z kolekcji Henryka Tomaszewskiego

Eksponaty z Bonn w Muzeum Miejskim

Na wystawie w Muzeum Miejskim prezentowanych jest kilkadziesiąt obiektów, spora część z kolekcji przekazanej muzeum przez Henryka Tomaszewskiego, ale są też eksponaty z Domu Śląskiego koło Bonn (m.in. szopka z XIX wieku kupiona przez członka rodziny, która potem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych). Nie zabraknie szopek krakowskich.

Wstęp kosztuje 15 zł (bilet normalny) i 10 zł (bilet ulgowy). Wystawę można zwiedzać od środy do soboty od 11.00 do 17.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl