wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Świetne plakaty Pągowskiego z ekologią w tle na wystawie we Wrocławiu

Świetne plakaty Pągowskiego z ekologią w tle na wystawie we Wrocławiu

Małgorzata Wieliczko ,

Andrzej Pągowski mat. prasowe cc
Andrzej Pągowski

Od 21 sierpnia możemy obejrzeć 25 plakatów dla akcji Sprzątanie świata – Polska, a także projektów plakatów proekologicznych, które wybitny polski grafik Andrzej Pągowski przekazał Fundacji Nasza Ziemia. – Oglądajcie, pokazujcie, mówcie, planeta jest w waszych rękach– zachęcał autor projektów podczas otwarcia wystawy dostępnej na ulicy Świdnickiej (za przejściem).

Reklama

To kolejna artystyczna wizyta plakacisty w naszym mieście. Ostatnio jego plakaty filmowe można było oglądać na wystawie przy okazji 18. MFF Nowe Horyzonty w 2018 r. – Wszystkie projekty, które realizowałem we Wrocławiu, spotykały się z wielkim zainteresowaniem – nie kryje Andrzej Pągowski. 

Jak posprzątać świat wg Pągowskiego?

„Morze ryb czy morze śmieci”, „Wpłyń na czyste Mazury” i „Zostań Przyjacielem Bałtyku” – między innymi te prace Andrzeja Pągowskiego reprezentowały ekologiczne programy Fundacji Nasza Ziemia i wszystkie zobaczymy właśnie na wrocławskiej wystawie w plenerze na ul. Świdnickiej.

Jest tam także słynny plakat z 1994 r. – z odkurzaczem sprzątającym kulę ziemską. – Wtedy myślałem, że najważniejsze dla świata jest, by wziąć odkurzacz i posprzątać. Proste skojarzenie, ale czasami takie właśnie są najlepsze – tłumaczy grafik.

Na innym z plakatów twórca umieścił akwarium w kształcie szklanej kuli. – To jeden z nielicznych plakatów fotosowych, bo z reguły robię graficzne, ale w tej kuli są śmieci z Wisły, które zebraliśmy w czasie sesji zdjęciowej do tej pracy, co zresztą zajęło nam pięć minut – wyjaśnia Andrzej Pągowski. – Przyznam, że dzisiaj brzeg Wisły wygląda znacznie lepiej, a jest to pewnie efekt tego, że świat znacznie lepiej sprzątamy – dodaje. 

Jest także praca przedstawiająca butelkę składającą się z różnych zwierzątek. – Odkryciem było dla mnie, jak segregacja i to wszystko, co robimy dla ziemi, ma znaczenie dla wszystkich środowisk zwierząt, które nas otaczają – zaznacza Andrzej Pągowski i przyznaje, że na wystawę trzeba przyjść także z dzieciakami. – Moje dzieci mówią, że zostawiamy im ten świat nie najciekawszy – ubolewa artysta.

Andrzej Pągowski przyznał, że ekologicznie uświadamiał go syn. – Upomniał mnie kiedyś, gdy był jeszcze w podstawówce: Gdzie wrzucasz tę butelkę? Segregujemy. Grafik też przy okazji nabiera wiedzy, więc pracując potem dla fundacji Nasza Ziemia starałem się, aby te plakaty nie były emanacją mojego ego, bo czasami musiałem nagiąć swoje działania, aby były bardziej zrozumiałe, klarowne, edukacyjne – mówi artysta.

Tegoroczny premierowy plakat z plastikową torebką na 27. akcję Sprzątanie świata – Polska też jest znaczący. – Wiele lat robiłem napisy ze słowem „plastik” i nagle odkryłem, że jest w nim „las”, a spacerując po lesie widzę sporo rozrzuconym toreb plastikowych, więc pomyślałem, że połączę te dwa fakty – zaznacza Andrzej Pągowski. 

Wystawa proekologicznych plakatów Andrzeja Pągowskiego

Wystawa proekologicznych plakatów Andrzeja Pągowskiego

Wystawa
Termin od 21 sierpnia 2020 do 7 września 2020

Miejsce Ulica Świdnicka

Zobacz

Skłonić do refleksji i edukować

Współpraca Andrzeja Pągowskiego z Fundacją Nasza Ziemia, organizatorem akcji Sprzątanie świata – Polska, trwa od 1994 roku. W tym czasie powstało 25 plakatów, z których każdy obrazuje hasło kolejnych edycji Akcji.

Plakaty trafiają w sedno ekologicznego problemu, niosą ze sobą naukę i morał, skłaniają do refleksji. Ponadto korzystają z uniwersalnego języka przekazu, co sprawia, że są zrozumiałe, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Premierowy plakat pro bono w słusznym celu

O wartości całego zbioru plakatów stanowi fakt, że wszystkie są unikalne, stworzone wyłącznie na potrzeby akcji. Choć każda praca była już oficjalnie prezentowana, to po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane wszystkie razem, wraz z premierowym plakatem 27. akcji. Prace Andrzeja Pągowskiego zostały przygotowane pro bono i ofiarowane Fundacji Nasza Ziemia.

– Zawsze chętnie angażuję się w rozmaite programy społeczne, nie tylko prozdrowotne. Zagadnienia związane z ekologią są dla mnie szczególnie istotne. Myślę, że nadszedł czas na to, by dyskusja na temat ekologii została zastąpiona działaniem. Jeśli poprzez moje prace mogę dołożyć cegiełkę do tej wielkiej sprawy, to jest to dla mnie zaszczyt – mówi Andrzej Pągowski. 

Na Świdnickiej nie przechodź obojętnie!

Wystawa będzie widoczna dla każdego przechodzącego ul. Świdnicką – na odcinku od Rynku do ul. Kazimierza Wielkiego – przez kilkanaście dni. Należy mieć nadzieję, że poruszy choć trochę nasze sumienia i przekona, że środowisko naturalne wycierpiało już dość ze strony człowieka, a teraz pilnie potrzebuje naszej pomocy.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Nasza Ziemia, odpowiedzialna za akcję Sprzątanie Świata – Polska w partnerstwie z miastem Wrocławiem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl