wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Sukienka” z nominacją do Oscara. Film nagradzany we Wrocławiu

„Sukienka” z nominacją do Oscara. Film nagradzany we Wrocławiu

Redakcja www.wroclaw.pl,

„Sukienka” z nominacją do Oscara. Film nagradzany we Wrocławiu

materiały archiwalne

„Sukienka” Tadeusza Łysiaka zdobyła nominację do Oscara w kategorii krótkometrażowy film aktorski. Film zdobył wiele nagród w tym także Nagrodę Prezydenta Wrocławia.

Reklama

„Sukienka” jest opowieścią o odmiennej fizycznie od reszty społeczeństwa młodej dziewczynie Julii. Bohaterka pracuje w przydrożnym motelu. Jej życie zmienia się, gdy poznaje mężczyznę. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza.

W zeszłym roku „Sukienka” zdobyła na wrocławskim "Long Story Short Film Festival" Nagrodę Główną w kategorii Fabuła. Obraz otrzymał także Nagrodę Prezydenta Wrocławia.

Jak czytamy na stronie PiSF: "Obraz Tadeusza Łysiaka miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród oraz wyróżnień na całym świecie. Wśród najważniejszych są: Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival, Director’s Choice Award na Thomas Edison Film Festival czy Best Student Film na Sao Paulo Film Festival. Ponadto film zdobył również statuetkę dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego IN THE PALACE Short Film Festival, zwyciężył w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.

Nominację otrzymał także, już po raz siódmy, Janusz Kamiński, urodzony w Ziębicach, wychowany we Wrocławiu operator został wyróżniony za zdjęcia do "West Side Story". To kolejny film Stevena Spielberga, który przyniósł nominację Polakowi. Kamiński wcześniej zdobył dwa Oscary - za "Listę Schindlera" (1994) i "Szeregowca Ryana" (1999).

W wieku 22 lat Kamiński wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył tytuł magistra w American Film Institute. Od lat współpracuje z reżyserem Stevenem Spielbergiem. Artysta uważany jest za jednego z najlepszych operatorów na świecie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl