wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Stanisław Melski z medalem „Zasłużony dla Wrocławia”
Stanisław Melski z medalem „Zasłużony dla Wrocławia”

Stanisław Melski, źródło: Teatr Polski we Wrocławiu

Z okazji 40 lat pracy artystycznej, które w większości spędził na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, aktor i reżyser Stanisław Melski został uhonorowany przez prezydenta miasta medalem „Zasłużony dla Wrocławia”.  

Reklama

Medal wręczył Jubilatowi dyrektor Wydziały Kultury UM Wrocławia Jarosław Broda tuż po premierowym przedstawieniu „Braci Karamazow”, które Stanisław Melski w Teatrze Polskim wyeżyserował, 14 kwietnia 2018.  

Aktor

Po raz pierwszy na scenie Teatru Polskiego Stanisław Melski stanął w lutym 1978 r. W tym czasie uczył się jeszcze artystycznego rzemiosła w przyteatralnym Studium Aktorskim, którego absolwentem został w 1980 r.  Od tego czasu pozostał wierny teatrowi przy Zapolskiej, wyłączając sezon 1980/1981, który przepracował w teatrze bydgoskim.

W Polskim zagrał kilkadziesiąt ról, m.in. w spektaklach tak wybitnych reżyserów, jak Jerzy Grzegorzewski, Henryk Tomaszewski,  Kazimierz Braun, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Grzegorz Jarzyna czy Rudolf Zioło. W czasie stanu wojennego i jakiś czas potem występował również w opozycyjnym wrocławskim teatrze NST (Nie Samym Teatrem).

Jako aktor współpracował także z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Wrocławskim Teatrem Komedia, Teatrem Małym we Wrocławiu czy Teatrem Polskim we Lwowie. Widzowie mogli również oglądać Stanisława Melskiego w szeregu inscenizacji Teatru Telewizji. Grał w serialach i filmach, m.in. u Wajdy, Saniewskiego czy Łazarkiewicz. 

Reżyser

Nie tylko aktorstwu Stanisław Melski podporządkował swoją artystyczną drogę, nie brakowało mu bowiem reżyserskich „ciągot”. Na profesjonalnej scenie zrealizował je, debiutując „Tangiem” Mrożka (w którym zagrał również rolę Edka) w CS Impart we Wrocławiu w marcu 2003 r. Potem przygotował blisko trzydzieści spektakli, które pokazywano na różnych scenach, także podczas występów wyjazdowych w kraju i za granicą.

Melski zmierzył się jako reżyser m.in. z Witkacym („Szewcy”), Gombrowiczem („Ferdydurke”) czy Dostojewskim („Zbrodnia i kara”), a na zawodowstwo tej dziedzinie przeszedł w marcu 2008 r. po złożeniu egzaminu reżyserskiego w Warszawie.

Swoim doświadczeniem Stanisław Melski chętnie dzieli się z młodzieżą. Od roku 1990 z żoną Grażyną prowadzi Teatr Dziesiątka przy X nr LO we Wrocławiu, gdzie wyreżyserował już 71 spektakli.

14 kwietnia 2018 r. na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się  premiera spektaklu „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Stanisława Melskiego. To był również dzień, gdy uroczyście świętował jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej, dołączając do dotychczas otrzymanych odznaczeń (Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medalem Komisji Edukacji Narodowej) medal „Zasłużony dla Wrocławia”, przyznany przez prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.

Od poety do marszałka 

W przerwach od występów na scenie Melski bywa także artystą pióra. Dotychczas wydał cztery tomiki poetyckie: „Wiązanki i wieńce” (1985), „Uciekaj z miasta” (1988), „Pyłki płatki kolce” (1991) oraz „Stasiu, proszę, kup...” (1996).   

Kto zaś uczestniczy od lat we wrocławskich Radosnych Paradach Niepodległości, wie, że na pewno spotka na nich... marszałka Józefa Piłsudskiego. I dopiero gdy lekko odkleją mu się wąsy, dostrzeże, że kryje się za nimi twarz popularnego wrocławskiego aktora. Stanisław Melski szykuje się ponownie do swojej roli naczelnika państwa na listopadowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

fot. J. Krzeszowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl