wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Specjalny „Koncert solidarności z Ukrainą” 4 marca w NFM
Olga i Natalia Pasiecznik wystąpią w NFM wroclaw.pl
Olga i Natalia Pasiecznik wystąpią w NFM

Gwiazdami tego wieczoru będą największe od lat ambasadorki muzyki ukraińskiej, ale i doskonale znane polskiej publiczności siostry – sopranistka Olga i pianista Natalia Pasiecznik. Można już kupować bilety na to wydarzenie współorganizowane z Fundacją Ukraina. Wpływy z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie Ukrainy.

Reklama

Utalentowane muzycznie siostry z Równego

Urodzone w Równem na Ukrainie siostry mają polskie (ze strony matki) korzenie, z naszym krajem łączy je także zawodowa aktywność. Olga Pasiecznik (bądź Pasichnyk, bo tak też możemy pisać nazwisko) i jej siostra Natalia rozpoczynały edukację muzyczną w klasie fortepianu, ale potem Olga zdecydowała się na studia wokalne i z Konserwatorium w Kijowie przyjechała też na studia do Uniwersytetu Muzycznego im. Chopina w Warszawie. Polska stala się zresztą szybko jej drugim domem, a sama Olga Pasiecznik specjalistką od pieśni, jak i barokowego i klasycznego repertuaru.

Natalia studiowała najpierw we Lwowie, potem również w Warszawie, a następnie w Sztokholmie, w Szwecji zresztą osiadła. Siostry zrealizowały wspólnie wiele projektów, m.in. nagrały album z Mozartowskimi pieśniami, czy płytę „Dumka” z popularnymi ukraińskimi pieśniami. Kilka lat temu Natalia została współautorką scenariusza i współproducentką filmu dokumentalnego „Ukrainian rhapsody - A journey into Ukrainian classical music” poświęconego ukraińskiej muzyce i jej najwybitniejszym kompozytorom. W filmie występuje także Olga Pasiecznik.

Koncert w Narodowym Forum Muzyki dla Ukrainy

Repertuar z albumu „Dumka” wybrzmi także podczas koncertu 4 marca o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki, który jest wyrazem solidarności z Ukrainą. „Nie możemy pozostać obojętni w obliczu rozpoczętych przez Rosję działań wojennych w Ukrainie” – podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, a koncert jest współorganizowany z wrocławską Fundacją Ukraina, dzięki czemu wpływy z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie Ukrainy. Bilety można kupować od 25 lutego w NFM. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl