wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sąsiadujemy – na czterech wrocławskich osiedlach [PROGRAM]
Sąsiadujemy – na czterech wrocławskich osiedlach [PROGRAM]

Organizatorzy i koordynatorzy tegorocznego projektu „Sąsiadujemy”, fot. mawi

Już od 12 maja aż do września na mieszkańców Brochowa, Ołbina, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego czeka kilkadziesiąt rozmaitych wydarzeń – bezpłatnych i nielimitowanych liczbą miejsc, bo w większości plenerowych. Spacery, wystawy, projekcje filmowe, a nawet potańcówki – m.in. to zawiera oferta Strefy Kultury Wrocław, która wraz z partnerami przygotowała projekt „Sąsiadujemy”. 

Reklama

Strefa Kultury Wrocław, czyli pokłosie ESK Wrocław 2016, rusza ponownie z jednym ze swoich ważniejszych projektów społecznych – „Sąsiadujemy”. Przypomnijmy, że jego idea narodziła się wraz z zamknięciem innego przedsięwzięcia, które w mieście było realizowane w okresie 2015-2016, czyli Wejściem od Podwórza.  

– Podczas Wejścia od Podwórza zrealizowaliśmy ponad 40 projektów artystycznych na wrocławskich podwórkach z udziałem artystów z całej Polski. Nie wszystkie może się udały, ale pokazały ogromną potrzebę wychodzenia z działaniami kulturalnymi bezpośrednio do mieszkańców – twierdzi Natalia Romaszkan, koordynatorka projektu „Sąsiadujemy”.

Szymon Maraszewki zabierze wrocławian na spacery po czterech osiedlach, fot. mawi

– To bardzo ważne dla naszej działalności, by te propozycje trafiały również poza centrum miasta, tam gdzie zapotrzebowanie na ofertę artystyczną, społeczną, integrującą lokalnych mieszkańców, jest bardzo duże – dodaje w imieniu Strefy Kultury Wrocław szefowa programowa  Dominika Kawalerowicz.

„Sąsiadujemy” jest realizowany z udziałem chętnych do współpracy ze Strefą partnerów. W tym roku np. wspólne spacery, oglądanie wystaw, podwórkowy plener malarski, warsztaty fotograficzne, sąsiedzkie kino pod gołym niebem, a także potańcówki zostaną zaproponowane mieszkańcom Ołbina, Brochowa, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego. Kluczowe mają być natomiast dwa wydarzenia – Dzień Sąsiada (25 maja) i Dzień Trójkąta (8 września).

Oto jak przedstawia się program Sąsiadujemy na poszczególnych osiedlach.

Sąsiedzkie spacery

Poznać swoje osiedle, a także pokazać je innym wrocławianom – taka jest w skrócie idea spacerów. Pierwszy już 12 maja na Ołbinie. Start o godz. 11.00 spod pomnika papieża Jana XXIII. 

Zobaczcie terminarz pozostałych spacerów, które poprowadzi przewodnik Szymon Maraszewski: 

Sąsiadujemy: „Sąsiedzkie spacery” z przewodnikiem

Sąsiadujemy: „Sąsiedzkie spacery” z przewodnikiem

W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin od 12 maja 2018 do 22 września 2018

Miejsce Ołbin

Zobacz

Sąsiadujemy – na Ołbinie

Program dla tego osiedla koordynuje Stowarzyszenie Żółty Parasol. Działania dla mieszkańców ruszają 30 maja cyklem Sąsiedzkie Sekretne Pokazy Filmowe, w których swoje fachowe wsparcie obiecał Lech Moliński, współzałożyciel Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Jako że na Ołbinie nie ma dziś kina, to wydarzenie otwarte dla mieszkańców w pewnym stopniu tę lukę powinno wypełnić. Pokazy odbędą się w „sekretnych” miejscach, których organizatorzy na razie nie ujawniają. Są oczywiście darmowe, ale widzowie będą proszeni o przyniesienie książki, jako swoiste „wpisowe”, które wzbogaci zasoby biblioteki sąsiedzkiej.

16 września organizatorzy zapraszają natomiast na Wieczorny Spacer Filmowy.

Działania na Ołbinie koordynują dwie Asie – Werecka i Wysoczańska ze Stowarzyszenia Żółty Parasol, fot. mawi

Kolejna propozycja to Święto Rowerowe 10 czerwca – wszyscy sąsiedzi zostaną zaproszeni ze swoimi jednośladami na podwórka, gdzie będzie można rowery naprawić, odnowić czy przyozdobić. Będą też gry i niespodzianka.

Podwórkowy Zakład Portretowy zacznie działać pod koniec czerwca. Dzieci z osiedla budują teraz od podstaw aparat fotograficzny pod okiem instruktorów, a potem będą wykonywać portrety mieszkańców i zakątków Ołbina, a także archiwizować stare fotografie. Projekt zakończy wernisaż i wystawa.

Wakacje All Inclusive – to zaproszenie na „egzotyczny” Ołbin – z zabawami i piknikiem rodzinnym. Trzeba pamiętać, że kąpiel w stawie w parku Tołpy nie jest planowana... choćby dlatego, że wakacje odbędą się na podwórku, ale momo to ma być jak na Karaibach.

Od lewej: Dominika Kawalerowicz – dyr. programowa Strefy Kultury Wrocław, Justyna Osadnik i Katarzyna Słysz-Michońska z Fundacji Made in Brochów oraz Natalia Romaszkan – koordynatorka projektu „Sąsiadujemy”, fot. mawi

Sąsiedzka Potańcówka odbędzie się przy współpracy z Dolnośląskim Centrum Rehabilitacji, przy którym działa zespół Ku Dobremu. Muzycy ponownie zagrają dla mieszkańców. Planowane są też tańce do muzyki, zaproponowanej przez profesjonalnego DJ-a.

Sąsiadujemy – na Brochowie 

Za to, co będzie się działo na tym osiedlu, odpowiada Fundacja Made in Brochów. Początek już 12 maja o godz. 16.00, gdzy ruszy kolorowy pochód sąsiedzki. Oto, co przygotowano na kolejne miesiące:

Sąsiadujemy na Brochowie

Sąsiadujemy na Brochowie

Eventy / W plenerze / Dla dzieci / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin od 12 maja 2018 do 31 sierpnia 2018

Miejsce Park Brochowski

Zobacz

Sąsiadujemy – na Kleczkowie

Imprezy dla mieszkańców Kleczkowa przygotuje Stowarzyszenie Curatus. Ich cechą charakterystyczną będzie to, że prawie wszystkie zaplanowane są na późny wieczór, ponieważ ich realizacja wymaga tego, by na zewnątrz panowały ciemności. Już zapowiada się intrygująco...

Natomiast na dobry początek 23 czerwca Noc Świętojańska. Z czterech podwórek ruszą pochody, a do ich spotkania spotkania dojdzie na nadodrzańskiej plaży. Tam wianki i muzyczna impreza, prowadzona przez  DJ-a, aż do 2 w nocy.

Podczas kolejnych sąsiedzkich spotkań na Kleczkowie organizatorzy stawiają na pokazy filmowe w kinach plenerowych na trzech różnych podwórkach – w lipcu, sierpniu i we wrześniu. 

Maciej Szafarz ze Stowarzyszenia Curatus, które jest partnerem Sąsiadujemy na Kleczkowie, fot. mawi 

Dzień Sąsiada

To jedna ze sztandarowych imprez projektu. 25 maja, w Europejski Dzień Sąsiada, trzeba by zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje – w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla. Pomóc w tym mają wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne.

Podczas Dnia Sąsiada padną m.in. takie pytania: czy znamy swoich sąsiadów i jakie mamy z nimi stosunki? Każdą sąsiedzką relację będzie symbolizowała jedna nitka, rozciągnięta między kamienicami. W ten sposób powstanie szczególna sieć powiązań sąsiedzkich, utkana z kolorowych nitek.

Dzień Trójkąta, czyli nie tylko poznawanie architektury Przedmieścia Oławskiego

Odbędzie się 8 września. Dzień Trójkąta, druga odsłona osiedlowego święta Przedmieścia Oławskiego, jako „kolaboracja” lokalnych instytucji z mieszkańcami. 

Na placu u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki powstanie pełna muzyki i warsztatowych atrakcji Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Pojawią się stanowiska lokalnych firm i interesariuszy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu.

Oprócz serii spacerów, planowane są: pokaz filmu, czytanie książek w magicznym Świetliku, wystawy i koncerty. Kawiarnie, restauracje i sklepiki przygotują specjalne przysmaki. 

Ważne daty projektu Sąsiadujemy 2018:

  • 25 maja – Dzień Sąsiada
  • 23 czerwca – Noc Świętojańska na Kleczkowie
  • 1 lipca – finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin)
  • 21 lipca – biesiada z potańcówką (Brochów)
  • 8 września – Dzień Trójkąta

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl