wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Salon zdobywców. Radek Rak i laureaci nagród literackich w klubie Proza

Salon zdobywców. Radek Rak i laureaci nagród literackich w klubie Proza

Redakcja www.wroclaw.pl,

Salon zdobywców 2021 Klub Proza, materiały prasowe
Salon zdobywców 2021

Od 9 marca w Klubie Proza spotkania z cyklu „Salon zdobywców” ze znakomitymi autorami i jednocześnie laureatami najważniejszych nagród literackich w Polsce. Gośćmi będą m.in. Dorota Kotas, podwójna triumfatorka (Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada) oraz Katarzyna Kobylarczyk uhonorowana nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Transmisje obejrzymy na kilku profilach na FB. 

Reklama

Rozmowy ze zdobywcami uratowane

„Salon zdobywców” jako impreza towarzyszył grudniowym Wrocławskim Targom Dobrych Książek będąc też de facto podsumowaniem literackiego roku. W ubiegłym roku nie udało się zorganizować targów, więc przepadły także spotkania z autorami, ale Wrocławski Dom Literatury je uratował.

Rozmów ze zdobywcami ośmiu najważniejszych polskich nagród (Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Conrada, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) posłuchamy od 9 do 30 marca.

Silna kobieca reprezentacja wśród laureatów

Patrząc na tegorocznych laureatów nagród literackich trudno nie zauważyć, że triumfowały kobiety. W minionym roku zachwycały czytelników „Pustostany” Doroty Kotas (teraz ukazała się jej nowa książka „Cukry”), magiczne opowiadania w tomie „Mapa” Barbary Sadurskiej, powolna, klimatyczna powieść „Zimowla” Dominiki Słowik, biografia malarki Marii Jaremy „Jaremianka” Agnieszki Daukszy (teraz autorka uzupełnia ją o nowy tytuł „Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo”), czy wreszcie wyśmienity reportaż Katarzyny Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”.   

Radek Rak, triumfator Nike 

Laureatem tego bodaj najważniejszego literackiego wyróżnienia został weterynarz Radek Rak, który w nagrodzonej powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” wokół postaci XIX-wiecznego zbuntowanego chłopa pragnącego zniesienia pańszczyzny zbudował całą mitologię. Zachwyciła zarówno krytyków, jak i czytelników. 

Z kolei Łukasz Orbitowski w „Kulcie” eksploruje beznadzieję Polski A.D. 1983, gdzie nieoczekiwanie dochodzi do maryjnych objawień na działkach w Oławie i to punt wyjścia akcji, bo pod postacią Henryka Hausnera odkryjemy bez trudu autentycznego Kazimierza Domańskiego, na którego działce miała ukazać się Maryja. 

Słuchanie spotkań w internecie i w Prozie

Wszystkie spotkania będzie można oglądać podczas transmisji z Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Klubu Proza i Wrocławskich Targów Dobrych Książek oraz na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl.

Organizatorzy biorą pod uwagę także udział publiczności, ale tylko pod warunkiem, że pozwolą na to przepisy pandemiczne. Informacje na temat zapisów zostaną podane 25 lutego na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury. Udział publiczności w spotkaniach odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

Program „Salonu zdobywców”

Wtorek, 9 marca, godz. 19.00, Klub Proza/Wrocławski Dom Literatury. W rozmowie z Michałem Nogasiem:

 • Dorota Kotas („Pustostany”, Nagroda Literacka Gdynia (proza) i Nagroda Conrada),
 • Barbara Sadurska („Mapa”, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza),
 • Dominika Słowik („Zimowla”, Paszport „Polityki”)

Niedziela, 14 marca, 17.00, Klub Proza/Wrocławski Dom Literatury. W rozmowie z Irkiem Grinem:

 • Łukasz Orbitowski („Kult”, Nagroda Literacka m.st. Warszawy),
 • Radek Rak („Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Nagroda Literacka Nike) 

Wtorek, 30 marca, 19.00, Klub Proza/Wrocławski Dom Literatury. W rozmowie z Michałem Nogasiem:

 • Agnieszka Dauksza („Jaremianka. Biografia”, Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz),
 • Katarzyna Kobylarczyk („Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl