wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rozpoczął się nabór na AIR Modernism
AIR Modernism mat. prasowe
AIR Modernism

Strefa Kultury Wrocław w ramach działań międzynarodowych rozpoczęła nabór na AIR Modernism – program skierowany do osób, których działania twórcze lub badawcze skoncentrowane są na teorii i praktyce modernizmu. Inicjatywa jest organizowana wspólnie z Chemnitz 2025 oraz Tbilisi Architecture Biennial.

Reklama

Nabór jest częścią programu rezydencyjnego AIR Wro realizowanego w ramach działań międzynarodowych Strefy Kultury Wrocław.

– Współpraca Strefy Kultury Wrocław z Chemnitz 2025 oraz Tbilisi Architecture Biennial polega na partnerskim opracowaniu merytorycznym oraz współorganizacji interdyscyplinarnego programu rezydencyjnego. Realizujemy go w ramach działań międzynarodowych SKW. W ostatnich miesiącach poświęciliśmy wiele czasu na wspólne rozmowy i konsultacje online, aby nadać ostateczny kształt współpracy. Niestety obecna sytuacja na świecie pokrzyżowała nam część planów, między innymi spotkania rzeczywiste – informuje Zespół Działań Międzynarodowych SKW.

Kto może zgłosić się do AIR Modernism?

Nabór skierowany jest do artystów wizualnych, designerów, architektów oraz badaczy różnych dziedzin mieszkających, urodzonych, studiujących lub tworzących w jednym z trzech miast: Wrocław, Chemnitz, Tbilisi.

Wybrani rezydenci będą mieli możliwość przeprowadzenia badania terenowego, na podstawie którego stworzą własne notatki badawcze, artystyczne lub kreacyjne. AIR Modernism daje możliwość odbycia rezydencji we Wrocławiu, a w przyszłości także w pozostałych miastach.

– AIR Modernism daje możliwość odbycia rezydencji we Wrocławiu w tym roku. Jest to jednak projekt wieloletni, który potrwa aż do 2025 roku. Program przewiduje organizację licznych spotkań z ekspertami i uczestnikami projektu, współorganizację sympozjum wokół tematu modernizmu oraz wystawy w Chemnitz. Ponadto cały program ma charakter mobilny, co oznacza, że rezydenci będą mieli szansę pracować z tkanką miejską, architekturą i dziedzictwem Tbilisi oraz Chemnitz na miejscu – tłumaczy Zespół Działań Międzynarodowych SKW.

Zainteresowane osoby, które chcą wziąć udział w rezydencji powinny wysłać swoje CV, portfolio lub link do strony www, opis projektu oraz uzasadnienie odniesień do teorii modernizmu, list motywacyjny uzasadniający chęć udziału w projekcie. Dokumenty powinny być w języku angielskim. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 sierpnia. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres [email protected]

Co mogą zyskać uczestnicy projektu?

Inicjatywa może być szansą na rozwój oraz budowanie trwałych kontaktów również międzynarodowych.

Podczas tegorocznej miesięcznej rezydencji grupa uczestników zamieszka w samym centrum Wrocławia oraz otrzyma honorarium. Istnieje możliwość organizacji spotkań z publicznością, a także zaprezentowania swojego projektu badawczego, jak i stworzonych w czasie rezydencji notatek badawczych.

Organizatorzy przewidują też bogaty program ekspercki, nad którym obecnie aktywnie pracują. – Pragniemy, aby uczestnicy poznali różne oblicza modernizmu. Każde miasto biorące udział w projekcie rzuca zupełnie nowe światło na ten temat. Liczymy, że dzięki temu pojawią się różne spostrzeżenia, uda się dostrzec najistotniejsze podobieństwa i różnice w postrzeganiu zjawiska modernizmu w różnych dziedzinach wiedzy – zwraca uwagę Zespół Działań Międzynarodowych SKW.

Głównym celem projektu jest umożliwienie budowania długotrwałego partnerstwa, jak i zapoczątkowanie ciekawych wspólnych działań uczestników i lokalnych środowisk kulturalno-badawczych. – Do projektu AIR Modernism podchodzimy jak do eksperymentu, który może przynieść ciekawe i nieoczekiwane rezultaty – podkreśla Zespół Działań Międzynarodowych SKW. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl