wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Inauguracja Roku Edyty Stein we Wrocławiu. Zapowiedź programu obchodów
Kliknij, aby powiększyć
W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Edyty Stein źródło: Towarzystwo im. Edyty Stein
W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

Poznaliśmy logotyp propagujący Rok Edyty Stein we Wrocławiu. Pomysłodawcy i organizatorzy tegorocznych obchodów przypomnieli ich ideę i poinformowali o ich przebiegu. Odbyło się to 28 stycznia br. podczas inauguracji Roku w domu, w którym przez 23 lata mieszkała Edyta Stein – Teresa Benedykta od Krzyża, po śmierci ogłoszona świętą i patronką Europy. Dziś działa tu Towarzystwo jej imienia.

Reklama

Spotkanie miało formę konferencji prasowej, którą poprowadził Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i jednocześnie pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. obchodów Roku Edyty Stein. On także zaprezentował to, co zostało zaplanowane w tym roku, by ważną nie tylko dla naszego miasta, ale i całej europejskiej społeczności godnie upamiętnić.

Czytaj więcej: O niezwykłym życiu Edyty Stein

Rok Edyty Stein

Goście inauguracji w Domu Edyty Stein (od lewej): Marek Mutor – dyrektor CH Zajezdnia, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. obchodów Roku Edyty Stein,  ks. Jerzy Witek – prezes Towarzystwa im. Edyty Stein,  Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Sergiusz Kmiecik – przewodniczący RM Wrocławia i Jarosław Sellin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, fot mawi/www.wroclaw.pl 

Za co szanujemy patronkę Europy i co nam pozostawiła

Tegoroczne obchody, a także program kulturowy „Dziedzictwo Edyty Stein”, realizowany przez przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i Towarzystwo im. Edyty Stein, są wpierane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którego imieniu głos zabrał sekretarz stanu w tym resorcie Jarosław Sellin, mówiąc m.in.:

– Jestem głęboko przekonany, że tegoroczne obchody Roku Edyty Stein we Wrocławiu ożywią to szczególne miejsce [Dom Edyty Stein - red.], w którym jesteśmy, i przybliżą wrocławianom oraz turystom, odwiedzającym to piękne miasto myśl i dziedzictwo tej wielkiej filozofki. Niech ten rok będzie okazją do odkrycia i lepszego poznania zarówno Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, jak i tego, co nam po sobie zostawiła.

Rok Edyty Stein, prezydent Sutryk

28 stycznia oficjalnie zaprezentowano logotyp Roku Edyty Stein Wrocław 2022, którego odsłonięcia dokonał m.in. prezydent Jacek Sutryk, fot. mawi/www.wroclaw.pl 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk m.in. wyraził uznanie dla Rady Miejskiej Wrocławia, która podjęła decyzję o uhonorowaniu tak wielkiej wrocławianki, patronki Europy, i dodał również:

– Wrocław bardzo odważnie patrzy w przyszłość, ale Wrocław to także miasto, które potrafi na moment się zatrzymać, odwrócić i spojrzeć na swoją historię. I tę łatwiejszą, i tę trudniejszą – podkreślił prezydent, przypominając przy okazji poprzednie lata, gdy Wrocław honorował w roku 2020 Profesorów Lwowskich, a rok później znakomitego poetę i dramaturga Tadeusza Różewicza.

Rok Edyty Stein

To miejscy radni podjęli decyzję o tym, by w roku 2022 uczcić jej 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Edyty Stein. Mówił o tym także podczas konferencji przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik, fot. mawi/www.wroclaw.pl

– Będzie to także okazja, żeby przywołać w pamięci dramatyczną historię Wrocławia, Europy, oraz Holocaustu. Zainspirowani postacią Edyty Stein, pragniemy rozwijać dialog między narodami i religiami oraz upowszechniać wielokulturowy dorobek Europy i umacniać twarz Wrocławia w myśl zasady Edyty Stein, że innych można prowadzić tylko tą drogą, którą samemu się idzie – m.in. takie słowa z uchwały podjętej przez Radę Miejską przywołał jej przewodniczący. 

Poniżej cały przebieg inauguracji, podczas której ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein, otrzymał powołanie do Komitetu Honorowego Obchodów Roku Edyty Stein we Wrocławiu, oraz pełne wypowiedzi jej uczestników. 

Transmisja online - Konferencja prasowa - Inauguracja Roku Edyty Stein

Opublikowany przez DOM EDYTY STEIN Piątek, 28 stycznia 2022

Wydarzenia Roku Edyty Stein we Wrocławiu

– Program obchodów będzie obfity – zapewnia Marek Mutor i na wstępie przedstawia dwa kulminacyjne momenty Roku, czyli 9 sierpnia i 12 października.

– 9 sierpnia to wydarzenia związane z rocznicą tragicznej śmierci Edyty Stein, które będą miały miejsce we Wrocławiu i w Oświęcimiu, w tym na terenie byłego nazistowskiego obozu Auschwitz. Wokół tej daty odbędzie się też cykl koncertów Narodowego Forum Muzyki pod nazwą „Gwiazda Europy” – w czterech polskich miastach, które związane były z bohaterką obchodów, oprócz Wrocławia (8 sierpnia) i Oświęcimia, to też Lubliniec i Gliwice. Cztery koncerty odbędą się także za granicą. Repertuar barokowy, w części oparty na tekstach starotestamentowych – wymienia pełnomocnik prezydenta Wrocławia.

Co do daty październikowej, Marek Mutor wskazuje na dwie międzynarodowe konferencje, które złożą się na projekt pn. „Tydzień Edyty Stein”, z imprezami towarzyszącymi.

>

Program obchodów budowany jest także przez wydarzenia, które i trwają, i odbywać się będą w całym roku 2022. Należą do nich realizowane od kilku lat „Dziedzictwo Edyty Stein” (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, CH Zajezdnia i Towarzystwo im. Edyty Stein), a także wszystkie dostępne dla zwiedzających terminy (o ile pandemia na to pozwoli) w Domu Edyty Stein, których zakres ma być bardzo zróżnicowany. Przy ul. Nowowiejskiej ma dojść do co najmniej dziesięciu spotkań tematycznych, zostanie zapoczątkowany salon muzyczny.

Do innych punktów programu Roku Edyty Stein trzeba także doliczyć zapowiadaną na sierpień wystawę plenerową, cykl popularyzatorskich tekstów dostępnych w internecie pn. „Wrocławskie historie”. Od maja do października ma również trwać zwiedzanie Wrocławia śladami Edyty Stein – z przewodnikiem i tłumaczeniem na język migowy. 

Do tego zestawu organizatorzy obchodów dołączyli także coś, co nazwali „Workiem kreatywnych pomysłów”. Tu znalazł się np. komiks autorstwa Juliusza Woźnego, a także wystawa solarygraficzna. Czym jest solarygrafia, prezentuje poniższy film.

Wszystkie realizowane i zgłoszone wydarzenia, a także wszelkie informacje związane z życiem i działalnością Edyty Stein, będzie można śledzić w specjalnym serwisie na www.wroclaw.pl, który zostanie upubliczniony w marcu br. Tam też będzie można przeczytać o plebiscycie na myśli Edyty Stein w trzech kategoriach – Silna kobieta, Wrocław Edyty Stein i Testament Edyty Stein.  

– Chcemy również zaapelować również do wrocławian, żeby zgłaszali własne pomysły, które będziemy mogli włączyć do programu obchodów. Zapraszamy także wrocławskie instytucje, by przyłączyły się do współorganizacji Roku Edyty Stein w naszym mieście. Szukamy też ciągle wolontariuszy w różnym wieku – mówi Marek Mutor. 

Organizatorzy czekają na wszelkie zgłoszenia pod adresami: [email protected][email protected].

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl