wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wyniki naboru w drugiej edycji programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Wyniki naboru w drugiej edycji programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Redakcja www.wroclaw.pl,

Filip Zawada i Małgorzata Lebda fot. archiwum autora / Natalia Szułdrzyńska
Filip Zawada i Małgorzata Lebda

W marcu zakończył się nabór do drugiej edycji wspólnych rezydencji dwóch polskich Miast Literatury UNESCO. O miesięczne pobyty mogli ubiegać się twórcy i twórczynie po debiucie książkowym. Wrocław będzie w tym roku gościł poetkę i ultramaratonkę Małgorzatę Lebdę. Do Krakowa pojedzie z kolei wrocławski prozaik, poeta i dramaturg Filip Zawada.

Reklama

Małgorzata Lebda (ur. 1985 w Nowym Sączu) – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka

Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019).

W 2021 nakładem Wydawnictwa Warstwy wydała książkę poetycką „Mer de Glace”. Doktor nauk humanistycznych. Naukowczyni. Ultramaratonka. Fotograficzka. Pracuje nad debiutem prozatorskim. We wrześniu 2021 wzięła udział w  biegu wzdłuż Wisły, który relacjonowano na łamach „Pisma. Magazynu opinii”. Mieszka w Krakowie.

Filip Zawada  (ur. 1975 we Wrocławiu) – poeta, prozaik, muzyk i fotograf

W 2011 debiutował prozą – zbiór krótkich opowiadań „Psy pociągowe” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2019 wydał „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, książkę która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2020).

Czytaj: https://www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2020/filip-zawada

Jego kolejna powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” uznana została za jedną z 10 najlepszych książek 2021 wg redakcji pisma „Książki. Magazyn do czytania”.

Jest także autorem 6 tomów poezji, za „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014). Grał w zespołach Saksofonowe ptaki, AGD, Indigo tree oraz Pustki, z tym ostatnim nagrał płyty „8 Ohm” i „DO MI NO”.

Skomponował muzykę do kilkunastu przedstawień teatralnych `Przemysława Wojcieszka, Pawła Palcata,  Piotra Łukaszczyka oraz do filmów „Knives out” i „Dziewczyna z szafy”. Autor i współreżyser (wraz z Pawłem Palcatem) monodramu „Widzę nic”, który swoją premierę miał we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w marcu 2022. W 2014 zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie Field.

Wspólny program rezydencyjny Krakowa i Wrocławia

Program rezydencyjny Krakowa i Wrocławia ma zapewnić autorkom i autorom dogodne warunki pracy twórczej oraz integrację środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska.

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia.

W 2015 roku oba miasta organizowały wspólne stoisko jako goście honorowi Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego; współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku razem partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Oba miasta należą także do grona partnerów projektu „Supermoc książek” realizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl