wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ramón Vargas – gwiazda MET na finał sezonu w Operze Wrocławskiej
Meksykański tenor Ramón Vargas i amerykańsko-włoska sopranistka Joanna Parisi uświetnią galę operową we Wrocławiu fot. mawi
Meksykański tenor Ramón Vargas i amerykańsko-włoska sopranistka Joanna Parisi uświetnią galę operową we Wrocławiu

Po raz pierwszy wystąpi w Polsce – 28 czerwca meksykański tenor Ramón Vargas, jedna z gwiazd nowojorskiej Metropolitan Opera, wystąpi dla wrocławskiej publiczności w gali kończącej operowy sezon. Na scenie towarzyszyć mu będzie sopranistka, Joanna Parisi, którą już można było podziwiać we Wrocławiu w pierwszej premierze sezonu 2016/2017, „Trubadurze” Verdiego. 

Reklama

Koncerty gwiazd nowojorskiej MET

Oprócz superwidowisk oraz Festiwalu Oper Współczesnych, wrocławska Opera proponuje melomanom, w tym miłośnikom sztuki wokalnej na najwyższym światowym poziomie, jeszcze jedną stałą ofertę – czyli koncerty gwiazd nowojorskiej MET.

– Cieszę się, że w tym roku i na zakończenie sezonu mamy zaszczyt i przyjemność gościć Ramóna Vargasa i Joannę Parisi – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. – Chciałbym, aby w przyszłym sezonie ten cykl był kontynuowany. Być może postaramy się rozszerzyć go o nazwy innych wielkich teatrów operowych, jak Covent Garden, Bolshoi czy La Scalę. 

Ramón Vargas – gwiazda MET na scenie Opery Wrocławskiej

Ramón Vargas – gwiazda MET na scenie Opery Wrocławskiej

Opera / Koncert
Termin 28 czerwca 2017 19:00

Miejsce Opera Wrocławska

Zobacz

Duet meksykańsko-amerykańsko-włoski

Meksykański tenor Ramón Vargas należy do światowej czołówki operowych śpiewaków o wyjątkowej urodzie głosu, którego barwa, a także umiejętności techniczne śpiewaka predestynują go do wykonywania bardzo szerokiego repertuaru. Zanim trafił  na deski osławionej MET, szkolił swoje umiejętności w Europie.

– Mój debiut w MET rozpoczął się tak naprawdę w Wiedniu w roku 1999, po tym jak zadzwoniono do mnie z nowojorskiej agencji z propozycją zastąpienia na scenie Luciano Pavarottiego, który odwołał swój występ w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego – mówił Ramón Vargas podczas konferencji prasowej we wrocławskiej Operze. – Chyba poszło mi dobrze, ponieważ śpiewam tam już 25 lat – dodał artysta.   

Ten występ stał się dla Vargasa wstępem do międzynarodowej kariery – posypały się zaproszenia z najważniejszych scen operowych świata – mediolańskiej La Scali czy londyńskiej Covent Garden. 

Zapytany o program wrocławskiej gali, Ramón Vargas odpowiada: – Chciałbym zaprezentować się publiczności polskiej tak, jak prezentuję się zazwyczaj na innych scenach, gdzie występuję po raz pierwszy. Będzie więc m.in. Mozart, Donizetti, Verdi... Razem z Joanną Parisi zadbaliśmy o to, żeby wieczór był równie przyjemny, co lekki w odbiorze, i nie chcę przez to powiedzieć, że dla nas, jako śpiewaków, są to łatwe partie wokalne – powiedział meksykański tenor.

Podczas gali towarzyszyć mu będzie wspomniana Joanna Parisi, amerykańsko-włoska sopranistka, która wystąpiła w partii Lenory w Trubadurze Giuseppe Verdiego –  podczas pierwszej premiery sezonu 2016/2017 we wrocławskiej Operze. W wykonaniu tej pary śpiewaków zabrzmią arie i duety doskonale znane publiczności operowej, jak również pozycje mniej oczywiste, co czyni z tego koncertu dodatkowo rarytas pod względem repertuarowym

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. – Na rozpoczęcie pierwszej czy drugiej części gali pojawią się fragmenty orkiestrowe, które pozwolą trochę odpocząć solistom. Zagramy więc uwerturę do opery Mozarta Łaskawość Tytusa, ale także uwerturę z Mocy przeznaczenia Verdiego czy Intermezzo z Manon Lascaut i Intermezzo z  Cavalleria Rusticana Pietra Mascagni. Podczas tych kilku pozycji orkiestrowych będziemy starali się pokazać także kunszt muzyczny orkiestry Opery Wrocławskiej – zachęca dyrektor Nałęcz-Niesiołowski. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl