wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Radzimir Dębski w Hali Stulecia już 29 marca. Z koncertem w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu
Na zdjęciu Radzimir Dębski dyryguje NFM Filharmonią Wrocławską fot. mat. pras.
Na zdjęciu Radzimir Dębski dyryguje NFM Filharmonią Wrocławską

Przez lata jego fani znali go nie tylko jako Radzimira Dębskiego, twórcę muzyki filmowej, ale też jako Jimka, hip-hopowca. Ale jego nowa trasa koncertowa to zwrot w stronę klasyki, bo Radzimir Dębski składa hołd mistrzowi Krzysztofowi Pendereckiemu podczas specjalnych koncertów. Wieczór we Wrocławiu już w środę 29 marca w Hali Stulecia. Zagra NFM Filharmonia Wrocławska, którą dyrygować będzie Maciej Tworek i sam Dębski. Zobaczcie, jak kupić bilety na wyjątkowy koncert!

Reklama

Radzimir Dębski – koncert dla Krzysztofa Pendereckiego

Koncert „Hommage Krzysztof Penderecki” w środę 29 marca o 19.30 w Hali Stulecia. W wyjątkowo kapryśnym wnętrzu budowli projektu architekta i urbanisty Maksa Berga udaje się coraz częściej znaleźć balans i uzyskać doskonałą nawet akustykę. Radzimir Dębski już w Hali Stulecia występował i jest przekonany, że odbiór muzyki jest w tym przypadku kwestią sprzętu i ludzi, tego, jak wszystko zostanie nagłośnione. – Okazało się, że się da, dlatego się tego nie boję – przyznaje muzyk.

Tym razem kompozytor muzyki filmowej (m.in. do „Sztuki kochania”, „Ataku paniki”, czy serialu „Sexify”), ale też laureat konkursu na remiks piosenki „End of Time” amerykańskiej piosenkarki Beyoncé, czy wreszcie hip-hopowiec znany jako Jimek, składa hommage, czyli hołd profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu, z którym Radzimir Dębski liczył na współpracę. Przeszkodziło odejście wybitnego kompozytora.

Czekam na te koncerty od 3 lat. Miały być szansą spotkania i wspólnej pracy z Profesorem, tysiącem pytań i artystycznych poszukiwań, nie umiem więc nawet wytłumaczyć, co oznaczało przedwczesne odejście Profesora i czekanie tych kilku lat w nicości.
Radzimir Dębski, kompozytor, muzyk

Dębski przyznaje, że zadbał, aby w koncercie będącym hołdem były trzy oblicza Krzysztofa Pendereckiego – młodego człowieka, który kombinuje, starszego, który ryzykuje i cofa się do korzeni i wreszcie ostatnia faza, kiedy kompozytor wszystko wchłania. 

W moim wieku Krzysztof Penderecki był chuliganem, orkiestry nie chciały grać jego muzyki, a ludzie wychodzili z filharmonii trzaskając drzwiami. To buntownik, który miał taką osobowość, że nie dało się jej ukryć w muzyce. Tym się zawsze fascynowałem. A jeśli sam jesteś chojrakiem to szukasz drugiego samca alfa, którego podziwiasz, trochę mu zazdrościsz, chcesz się z nim zmierzyć.
Radzimir Dębski, kompozytor, muzyk

W Hali Stulecia zagra NFM Filharmonia Wrocławska

W projekcie „Hommage Krzysztof Penderecki” bierze udział NFM Filharmonia Wrocławska. Pierwszy koncert w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie już za nimi. Przed nimi sprawdzian przed własną publicznością we Wrocławiu – 29 marca – i, co ważne, w trzecią rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, który z Wrocławiem związany był w wyjątkowy sposób przez lata, m.in. wielokrotnie goszcząc na Festiwalu Wratislavia Cantans.

Utworami Krzysztofa Pendereckiego zadyryguje Maciej Tworek, wieloletni asystent profesora, natomiast utwory Radzimira Dębskiego (część przygotowana specjalnie na tę okazję) poprowadzi sam twórca projektu.

Repertuar powstał w porozumieniu z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, partnerem merytorycznym koncertów.

Rok 2023 przynosi 90. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów polskiej i światowej muzyki. Kalendarz wydarzeń związany jest także z trzecią rocznicą śmierci Mistrza. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego włącza się w realizację tego niezwykle interesującego przedsięwzięcia, które popularyzuje dzieło swojego Patrona, a także oddaje głos Radzimirowi Dębskiemu, artyście zajmującemu szczególne miejsce na polskiej scenie muzycznej.
Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Bilety na Hommage Krzysztof Penderecki

Kupimy je od 159 zł na stronie goingapp.pl. Koncert w środę 29 marca o 19.30 w Hali Stulecia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl