wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Przyznano Wrocławską Nagrodę Muzyczną i Teatralną 2017
Przyznano Wrocławską Nagrodę Muzyczną i Teatralną 2017

Christian Danowicz z Wrocławską Nagrodą Muzyczną/fot. Waldemar Brygier

Christian Danowicz, koncertmistrz Orkiestry Leopoldinum w kategorii muzyka poważna i formacja EABS w kategorii muzyka rozrywkowa to laureaci tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. Laureatami Wrocławskiej Nagrody Teatralnej zostali Jakub Krofta i Maria Wojtyszko. Zwycięzcy pamiątkowe grafiki i czeki na 10 tysięcy złotych odbierali z rąk Jacka Sutryka, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Reklama

Wrocławska Nagroda Muzyczna przyznana została w tym roku po raz osiemnasty, a Wrocławska Nagroda Teatralna po raz trzynasty. – Krzysztof Penderecki powiedział niedawno, że Wrocław to niewątpliwie miasto muzyki. Powtarzając za Maestro, Wrocław to niewątpliwie miasto muzyki i teatru, a jest takie m.in. dzięki naszym nominowanym i laureatom – podkreślił Jacek Sutryk podczas uroczystości w Narodowym Forum Muzyki.

Wrocławskie Nagrody – Muzyczna i Teatralna trafiają do artystów, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie.

Muzyka poważna

W tej kategorii Wrocławskiej Nagrody Muzycznej triumfował Christian Danowicz jako pomysłodawca znakomitego albumu „Made in Poland” (który powstał z twórczego zachwytu nad polskim folklorem), ale i reprezentant całej Orkiestry Leopoldinum (na co dzień jest jej koncertmistrzem) oraz Atom String Quartet, bo to z udziałem tych formacji udało się nagrać płytę. Podziękowania zaczął od muzyków z zespołu.

Christian Danowicz z nagrodą/fot. Grzegorz Rajter UM Wrocław

– Leopoldinum zostało zauważone, bardzo się cieszę. Dodał, że przy pracy nie ma problemów, są same rozwiązania. I podkreślił znaczenie Andrzeja Kosendiaka, szefa Narodowego Forum Muzyki dla zespołów działających w forum. – Rzadko się zdarza sytuacja, w której każdy muzyk może się tak rozwijać, jak tutaj – dodał Christian Danowicz. – Wrocław to niesamowite miasto, cieszę się, że tu jestem. Wow! Super! – spuentował skrzypek, który wywodzi się z Argentyny, a w Polsce znalazł drugi dom.  

Muzyka rozrywkowa

W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się formacja EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) za płytę „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” będącą współczesnym spojrzeniem na tradycję muzyki jazzowej.

Marek Pędziwiatr odbiera nagrodę dla EABS/fot. Grzegorz Rajter UM Wrocław

– Działamy od sześciu lat na wrocławskiej scenie i nie tylko. To wielki zaszczyt – mówił Marek Pędziwiatr. – Będąc w grupie mamy miejsce na wiele kompromisów i wyrzeczeń. W naszym przypadku to się udaje, bo jesteśmy grupą przyjaciół – dodał pianista EABS.

Wrocławska Nagroda Teatralna

Laur otrzymał tandem Maria Wojtyszko i Jakub Krofta z Wrocławskiego Teatru Lalek za niezwykle celne artystyczne ujęcie spraw najtrudniejszych w mądrym i niepozbawionym humoru spektaklu dla dzieci i dorosłych „Piekło-Niebo”.

Jakub Krofta z nagrodą, wręczał Jacek Sutryk/fot. Grzegorz Rajter UM Wrocław

– To wisienka na torcie za pięć lat, kiedy staramy się coś robić w tym wspaniałym mieście – tłumaczył Jakub Krofta odbierając nagrodę w imieniu swoim i Marii Wojtyszko, która, jak wyjaśnił, została w domu z ich dziewięciomiesięcznym dzieckiem.   

Scena ze spektaklu „Piekło-Niebo”

W części artystycznej dla nagrodzonych zagrało duo – wiolonczelista Krzysztof Karpeta i akordeonista Rafał Łuc.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl