wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Przystanek Wiersz - projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej
Przystanek Wiersz Miejska Biblioteka Publiczna cc
Przystanek Wiersz

Od 7 stycznia br. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu realizuje projekt Przystanek Wiersz. Inicjatywa to cykl 10 wierszy-przystanków z komentarzami bibliotekarki. Publikacja wybranych wierszy wraz z krótkimi komentarzami odbywa się cyklicznie w czwartki.

Reklama

Wiersze można znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej i na Facebooku MBP. Pomysłodawczynią projektu jest Kamila Korzeniewska z Filii nr 8 MBP we Wrocławiu, która tworzy księgozbiór poezji współczesnej. Grafiki tworzy Beata Walkowiak - graficzka MBP we Wrocławiu.

– O poezji mówi się niewiele, to wręcz niszowa część literackiego świata. Zmęczeni szkolną ideą jedynej słusznej interpretacji nie sięgamy w dorosłym życiu po wiersze. A przecież poezja ma wiele do zaoferowania – może zaciekawić, zainspirować, dać ulgę, pomóc nazwać nasze niepokoje, oderwać na chwilę od rzeczywistości, dać moment skupienia. Sprzyja temu też jej krótka forma, ale choć przeczytanie wiersza trwa chwilę, to może on rezonować w nas jeszcze długo – wyjaśnia Kamila Korzeniewska.

Podkreśla również, że warto przełamywać te niechęci i stereotypy, „odromantyzować” poezję i pokazać, że może być po prostu częścią dnia, że warto szukać, poznawać i nie bać się braku kompetencji. Każdy może rozumieć poezję na swój sposób, także tą współczesną.

W cyklu zostaną opublikowane wiersze z następujących zbiorów:

 • Z tomu „Antena”, przełożył Bohdan Zadura, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2020
 • Z tomu „Północny wschód”, Wydawca Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2017
 • Z tomu „Widownia”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012
 • Z tomu „Ploso”, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2020
 • Adam Mickiewicz, "Stepy akermańskie" (z antologii poezji polskiej „Od początku” ułożonej przez Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo Marabut, Gdańsk 1997)
 • Z tomu „Jestem stąd”, przekład Angelika Adamczyk, Justyna Radczyńska, Beata Tarnowska, Wydawnictwo a5, Kraków 2020
 • Z tomu „Kapitan X”, Wydawnictwo a5, Kraków 2020
 • Z tomu „Ścieżki dźwiękowe”, Wydawnictwo a5, Kraków 2018

Dlaczego „Przystanek”?

– Bo to teksty na chwilę, na przerwę, na oddech. Ale jednak zatrzymują – w czasie i przestrzeni. A w tle pobrzmiewa mój ulubiony serial – „Przystanek Alaska” - ciepłe miejsce, otwarte na inność, dziwaczność, zwyczajność, gdzie w miejscowym radiu Chris o Poranku czytał wiersze – opowiada Kamila Korzeniewska.

Biblioteka wspiera młodych poetów

Biblioteka objęła patronatem projekt społeczny Stowarzyszenie NieZnanych Poetów realizowany przez wrocławskich licealistów w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Celem projektu jest promocja twórczości młodych poetów oraz wyeksponowanie ważnej roli poezji w społeczeństwie. Obecnie duży odsetek młodzieży wciąż nie sięga po utwory liryczne, część z nich ma również opory przed publikacją swojej twórczości. Dlatego też zorganizowali konkurs, który da szansę młodym artystom na wykazanie się.

Wyróżnione wiersze trafią do ilustrowanego e- tomiku, a najlepszy wiersz zasili pulę utworów stanowiących literackie podstawy etiud kręconych w Międzywydziałowej Pracowni Obrazu i Słowa prowadzonej przez Bronkę Nowicką w Szkole Filmowej w Łodzi.

Partnerami projektu jest MPK we Wrocławiu, Chleboteka, Stowarzyszenie NIeZnanych Poetów oraz Muzeum Pana Tadeusza.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl