wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany. W zamian Telewizja Festiwalowa

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odwołany. W zamian Telewizja Festiwalowa

Redakcja www.wroclaw.pl,

Cezary Studniak będzie jednym z dwóch artystów w Telewizji Festiwalowej PPA materiały organizatorów
Cezary Studniak będzie jednym z dwóch artystów w Telewizji Festiwalowej PPA

Tegoroczny festiwal miał być bardziej ekologiczny i, jeśli to możliwe, pełen czułości, o której mówiła Olga Tokarczuk w swojej mowie noblowskiej. Już wiemy, że 41. edycja została odwołana ze względu na epidemię koronawirusa, ale organizatporzy nie składają broni i proponują Telewizję Festiwalową online. Do obejrzenia codziennie o 19.00 od 20 do 29 marca. 

Reklama

Aktualizacja: PPA w wersji online

Tegoroczna 41. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej nie odbędzie się, ale organizatorzy zapewniają, że dokończą Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki (choć w innym terminie) i spektakle off. Widzowie i fani PPA mogą natomiast skorzystać z rozwiązania alternatywnego – codziennych transmisje telewizji festiwalowej.

Od 20 do 29 marca (zawsze o 19.00) online obejrzeć będzie można kilkunastominutowy show z udziałem Konrada Imieli, szefa Capitolu, dyrektora artystycznego PPA (w latach 2006-2014) i Cezarego Studniaka, obecnego dyrektora artystycznego. Każdy ze swojej kuchni - w myśl zasady #zostanwdomu. W domach nagrane zostaną minirecitale, krótkie rozmowy i wypowiedzi.

Odcinki mają nawiązywać do zaplanowanego programu 41. PPA, dlatego np. w piątek 20 marca materiał o „Innych ludziach” w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa, o „Przybyszu” w reż. Wojciecha Kościelniaka z Teatru Collegium Nobilium i o Teatrze Improkracja, który wspólnie z laureatami Grand Prix PPA - Justyną Szafran, Arturem Caturianem i Mikołajem Woubishetem miał wypełnić pierwszy wieczór w klubie festiwalowym.

W sobotę, 21 marca o Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki. 

Gdzie będzie można obejrzeć show?

Zielony Przegląd Piosenki Aktorskiej 2020

W tym roku nie tylko torby festiwalowe będą ekologiczne, bo z recyclingu (uszyte w pracowni krawieckiej Capitolu z zeszłorocznych flag PPA), ślad węglowy zostanie zniwelowany także w inny sposób.

– Mamy dostęp do wielkiej ilości ludzi i powinniśmy uświadamiać, że nie jest za dobrze, bo nasza planeta woła o pomoc. Dlatego ograniczyliśmy emisję plastiku – tłumaczy Cezary Studniak, dyrektor artystyczny 41. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej. To kontynuacja zielonych działań. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, będąc wiernymi słowom piosenki „Pamiętajcie o ogrodach” posadzono 40 drzewek.  

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Koncert / Jazz / Etniczna
Termin od 20 marca 2020 do 29 marca 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki i Gala

Najbardziej wyczekiwana i oblężona przez fanów część PPA. W tym roku II etap 21 marca w Imparcie, a podzielony na dwie części koncert finałowy w Capitolu 27 marca. Pierwszą z nich organizatorzy chcą na razie utrzymać w tajemnicy, podczas drugiej wystąpi Ralph Kaminski. – Skorzystaliśmy z okazji, że mamy laureata, który jest już artystycznie gotowy, a zaprezentuje program z piosenkami Kory Jackowskiej – przyznaje Cezary Studniak. 

Koncert galowy 28 marca zatytułowany „Wiązanka pieśni miłosnych” wyreżyseruje Jan Klata. – Długo rozmawialiśmy, bo nie do końca znał specyfikę przeglądu – mówi Studniak przyznając, że słowem kluczem tego wieczoru będzie „czułość”, termin, którym posłużyła się w swojej noblowskiej mowie Olga Tokarczuk.   

Jakie spektakle festiwalowe zobaczymy?

Start 20 marca i „Inni ludzie” TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny według tekstu Doroty Masłowskiej w studiu ATM na Bielanach.

Wśród spektakli, jakie warto koniecznie zobaczyć jest pokazywany w Capitolu 21 i 22 marca „Old Stock, A Refugee Love Story” 2b Theatre Company. – Spektakl dotyczy migracji rumuńskich Żydów w 1908 roku do Kanady wskutek prześladowań religijnych. To prawdziwa historia pradziadków dramaturżki, przedstawienie z pięknymi pieśniami, z prawdziwym love story – tłumaczy Cezary Studniak. 

Teatr Współczesny ze Szczecina 23 marca przyjedzie do Impartu z projektem „Być jak Beata” poświęconym Beacie Kozidrak, wokalistce zespołu Bajm. – Beata, jaka jest, każdy wie, a spektakl szczeciński to uwypukla, stając się apoteozą szczęścia, miłości, tolerancji.

Z kolei 24 marca STUDIO teatrgaleria pokaże w Capitolu „Złotą skałę. Opowieść o Robercie Brylewskim”, której tytułowym bohaterem jest tragicznie zmarły muzyk kojarzony ze sceną punkrockową. – To nie będzie pielęgnowanie legendy tego artysty, raczej opowieść o samotności i człowieku, który bardzo konsekwentnie podąża swoją ścieżką – podkreśla dyrektor artystyczny 41. PPA.

Damska reprezentacja wyjątkowo silna

Portugalczyk Salvador Sobral, zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, wystąpi 26 marca w Synagodze pod Białym Bocianem. – Wokalista wygrał Eurowizję śpiewając delikatnym głosem po wielu pastewnych wykonaniach innych uczestników i totalnie zachwycił – opowiada Cezary Studniak. Dodaje, że Sobral przeszedł operację przeszczepu serca i był na granicy życia i śmierci.

Drugą z męskich gwiazd jest Bułgar Ivo Dimchev, który wystąpi 25 marca w Capitolu. – Obydwu artystów łączy podobna wrażliwość, choć Dimchev jest przedstawicielem kultury queer, przełamuje tabu – zwraca uwagę Studniak.

Najsilniejsza na festiwalu będzie jednak damska reprezentacja. – Panowie niewiele mają do powiedzenia, jeśli chodzi o rzeczy istotne, a tegoroczny festiwal tego dowodzi – uśmiecha się dyrektor artystyczny PPA.

Wśród artystek Magdalena Kumorek z własnym projektem „Madaleine”, który sama wyreżyserowała, napisała i w nim zagrała. – Teraz, kiedy skończyłam czterdziestkę mam bezczelnie ochotę opowiedzieć o tym, co mi w duszy gra – przyznaje Kumorek. Jej koncert 28 marca o 17.00 i 20.00 w Capitolu. 

Dla fanów Mary Komasy wspaniała informacja – 23 marca artystka zaśpiewa utwory z nowego albumu „Disarm”.

25 marca Renata Przemyk zaprezentuje utwory ze starej płyty „Baby zesłał Bóg”, ale w nowych wykonaniach, z towarzyszącymi jej wokalistami.

Ciekawie zapowiada się także występ wokalistki Kovacs z Holandii i jej „Cheap Smell Tour” 24 marca w Capitolu. 

Wreszcie dla wielu obowiązkowy występ Pussy Riot ze spektaklem o działalności tej formacji „Riot Days” 22 marca w Piekarni.  

Gdzie i kiedy można kupić bilety na 41. PPA?

Sprzedaż rozpocznie się o godz. 10 – online na stronie www.ppa.wroclaw.pl i w kasie Teatru Muzycznego Capitol. Podwórko Teatru będzie czynne tego dnia od godz. 8.00. Ceny biletów od 1 zł do 190 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl