wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Obejrzyj filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX i zagłosuj na swojego faworyta

Obejrzyj filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX i zagłosuj na swojego faworyta

Małgorzata Wieliczko ,

Na te filmy mogą głosować widzowie w całej Europie. Nagroda zostanie wręczona w czerwcu br. mat. prasowe DCF
Na te filmy mogą głosować widzowie w całej Europie. Nagroda zostanie wręczona w czerwcu br.

LUX Audience Award ‒ Europejską Nagrodę Publiczności ‒ ustanowiono w 2020 r. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Tegorocznych kandydatów do tego wyróżnienia – trzy bardzo interesujące filmy – będzie można obejrzeć we wrocławskim DCF-ie. Wystarczy odebrać w kasie kina bezpłatną wejściówkę. Poznajcie program przeglądu.

Reklama

Europejska Nagroda Publiczności LUX zastąpiła dwa poprzednie wyróżnienia – Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, przyznawaną od 2007 r. jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności od Film Academy People`s Choice Award. 

W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane zostały trzy wyjątkowe obrazy filmowe. Który z nich otrzyma nagrodę – rozstrzygnie wynik głosowania na stronie www.luxaward.eu, Potrwa ono do 25 maja br., a tytuł zwycięskiego filmu zostanie ogłoszony 8 czerwca 2022 r. podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX

Przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX

Dokument / Fabularny
Termin od 7 maja 2022 do 9 maja 2022

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

„Przeżyć”, reż. Jonas Poher Rasmussen

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka, uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach.

Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację.

„Wielka wolność”, reż. Sebastian Meise

Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata spędzone w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje.

Po niemal ćwierćwieczu odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

„Aida”, reż. Jasmila Žbanić

Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

na podst. mat prasowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl