wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Strefa Kultury Wrocław zachęca, by podziękować sąsiadom za życzliwość

Dzień Sąsiada 2020 Strefa Kultury Wrocław
Dzień Sąsiada 2020

W ostatni piątek maja obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada. W tym roku trudno będzie świętować go wspólnie, ale Strefa Kultury Wrocław znalazła idealne rozwiązanie. Możemy podziękować sąsiadowi za pomoc i troskę przygotowanym przez organizatorów zestawem upominków. Wystarczy zamówić go na nasz adres, dostarczy go kurier, a my z załączonych materiałów przygotujemy prezent.

Reklama

Kulminacją obchodów będzie też długi weekend 28-31 maja. 

Natalia Romaszkan, koordynatorka programu Sąsiadujemy (Strefy Kultury Wrocław), przyznaje, że w tym roku relacje sąsiedzkie nabrały zupełnie nowego znaczenia, zwłaszcza kiedy wielu z nas nie może wyjść z domu.

– Uświadamiamy sobie, że nasze życie może zależeć od sąsiadów i dobrych z nimi relacji – tłumaczy. – Kiedy kursujemy dom-praca-szkoła-dom bywa, że sąsiadów nie dostrzegamy miesiącami – dodaje.

Jak można podziękować sąsiadowi?

A pomoc sąsiedzka nie ma sobie równej. To mogą być przyniesione zakupy, czy wyjście z psem, ale ważny jest sam fakt, że o krok od nas mamy kogoś sympatycznego, ciepłego, uczynnego, komu warto powiedzieć „dziękuję, że jesteś”. Spotkanie z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada, piknikowanie, czy koncert są niemożliwe, ale jest sposób, by okazać wdzięczność w innej formie. Akcja Strefy Kultury Wrocław polega na  dystrybuowaniu trzech rodzajów pakietów (do wyboru) umożliwiających przygotowanie małego podziękowania dla swojego sąsiada. 

– Osoba, która chce za coś podziękować sąsiadowi, wyróżnić go, wysyła do nas formularz, w którym podaje własny adres, na który dostarczymy wybrany pakiet, a w nim ma pełną listę tego, co trzeba zrobić, aby przygotować prezent dla sąsiada. W każdym zestawie jest także mała niespodzianka dla zamawiającego – wyjaśnia Natalia Romaszkan. 

Pomysłowe zestawy upominkowe dla sąsiada

Jak wyglądają trzy wspomniane zestawy? To słodka mieszanka osiedlowa (z przysmakami i przepisami z czterech wrocławskich osiedli), sąsiedzki zestaw ogrodniczy (z sadzonkami i poradami ogrodniczymi). I poradnik młodego sąsiada (z pomysłami na zabawy dla najmłodszych). – Założyliśmy, że sąsiedztwo to nie tylko sprawa dorosłych, także dzieci, które często mają najlepsze sąsiedzkie relacje. To dobry moment, aby pokazać dziecku, że warto tę sąsiedzkość wspierać i nauczyć doceniać – zwraca uwagę Natalia Romaszkan.

Do każdego pakietu jest także przypisana specjalna kartka, na której wypisać będzie można podziękowania.

– Podpowiadamy, że nie trzeba dziękować za doniosłą, wyjątkową sprawę, możemy także wyrazić słowa uznania za rzeczy zwykłe, codzienne – dodaje koordynatorka programu Sąsiadujemy i akcji „Podziękuj sąsiadowi”.  

W zestawie przewidziano także prezent-niespodziankę dla darczyńcy. – Nie chcę zdradzać, czym on jest, ale ma związek z szeroko rozumianą sąsiedzkością – uśmiecha się Natalia Romaszkan. 

Ilość pakietów jest ograniczona, więc warto je zamawiać jak najszybciej (maksymalnie do 22 maja) przez formularz zgłoszeniowy. Zainteresowanych nie brakuje. – Mamy zgłoszenia absolutnie z całego Wrocławia – Pawłowic, Psiego Pola, to nas bardzo cieszy – nie kryje koordynatorka. 

W tygodniu poprzedzającym Europejski Dzień Sąsiada (25-27 maja) pakiety trafią w ręce zamawiających, pomogą kurierzy rowerowi, ale w teren ruszą także pracownicy Strefy Kultury Wrocław, aby w bezpieczny, higieniczny sposób przekazać zestawy zainteresowanym. 

Niespodzianka dla sąsiadów

Natalia Romaszkan zachęca, aby od 28 maja śledzić kanały Strefy Kultury Wrocław i Sąsiadujemy na FB, Instagramie, stronę internetową Strefy Kultury Wrocław.

Na wszystkich fanów idei sąsiedzkiej czeka niespodzianka, która potrwa od czwartku 28 do niedzieli 31 maja. – Nie możemy przeżyć Europejskiego Dnia Sąsiada wspólnie w jednym miejscu, ale mamy pewne pomysły, które pozwolą zaistnieć temu wydarzeniu w świadomości mieszkańców Wrocławia – zapowiada koordynatorka programu Sąsiadujemy. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama