wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Strefa Kultury Wrocław zachęca, by podziękować sąsiadom za życzliwość

Strefa Kultury Wrocław zachęca, by podziękować sąsiadom za życzliwość

Redakcja www.wroclaw.pl,

Dzień Sąsiada 2020 Strefa Kultury Wrocław
Dzień Sąsiada 2020

W ostatni piątek maja obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada. W tym roku trudno będzie świętować go wspólnie, ale Strefa Kultury Wrocław znalazła idealne rozwiązanie. Możemy podziękować sąsiadowi za pomoc i troskę przygotowanym przez organizatorów zestawem upominków. Wystarczy zamówić go na nasz adres, dostarczy go kurier, a my z załączonych materiałów przygotujemy prezent.

Reklama

Kulminacją obchodów będzie też długi weekend 28-31 maja. 

Natalia Romaszkan, koordynatorka programu Sąsiadujemy (Strefy Kultury Wrocław), przyznaje, że w tym roku relacje sąsiedzkie nabrały zupełnie nowego znaczenia, zwłaszcza kiedy wielu z nas nie może wyjść z domu.

– Uświadamiamy sobie, że nasze życie może zależeć od sąsiadów i dobrych z nimi relacji – tłumaczy. – Kiedy kursujemy dom-praca-szkoła-dom bywa, że sąsiadów nie dostrzegamy miesiącami – dodaje.

Jak można podziękować sąsiadowi?

A pomoc sąsiedzka nie ma sobie równej. To mogą być przyniesione zakupy, czy wyjście z psem, ale ważny jest sam fakt, że o krok od nas mamy kogoś sympatycznego, ciepłego, uczynnego, komu warto powiedzieć „dziękuję, że jesteś”. Spotkanie z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada, piknikowanie, czy koncert są niemożliwe, ale jest sposób, by okazać wdzięczność w innej formie. Akcja Strefy Kultury Wrocław polega na  dystrybuowaniu trzech rodzajów pakietów (do wyboru) umożliwiających przygotowanie małego podziękowania dla swojego sąsiada. 

– Osoba, która chce za coś podziękować sąsiadowi, wyróżnić go, wysyła do nas formularz, w którym podaje własny adres, na który dostarczymy wybrany pakiet, a w nim ma pełną listę tego, co trzeba zrobić, aby przygotować prezent dla sąsiada. W każdym zestawie jest także mała niespodzianka dla zamawiającego – wyjaśnia Natalia Romaszkan. 

Pomysłowe zestawy upominkowe dla sąsiada

Jak wyglądają trzy wspomniane zestawy? To słodka mieszanka osiedlowa (z przysmakami i przepisami z czterech wrocławskich osiedli), sąsiedzki zestaw ogrodniczy (z sadzonkami i poradami ogrodniczymi). I poradnik młodego sąsiada (z pomysłami na zabawy dla najmłodszych). – Założyliśmy, że sąsiedztwo to nie tylko sprawa dorosłych, także dzieci, które często mają najlepsze sąsiedzkie relacje. To dobry moment, aby pokazać dziecku, że warto tę sąsiedzkość wspierać i nauczyć doceniać – zwraca uwagę Natalia Romaszkan.

Do każdego pakietu jest także przypisana specjalna kartka, na której wypisać będzie można podziękowania.

– Podpowiadamy, że nie trzeba dziękować za doniosłą, wyjątkową sprawę, możemy także wyrazić słowa uznania za rzeczy zwykłe, codzienne – dodaje koordynatorka programu Sąsiadujemy i akcji „Podziękuj sąsiadowi”.  

W zestawie przewidziano także prezent-niespodziankę dla darczyńcy. – Nie chcę zdradzać, czym on jest, ale ma związek z szeroko rozumianą sąsiedzkością – uśmiecha się Natalia Romaszkan. 

Ilość pakietów jest ograniczona, więc warto je zamawiać jak najszybciej (maksymalnie do 22 maja) przez formularz zgłoszeniowy. Zainteresowanych nie brakuje. – Mamy zgłoszenia absolutnie z całego Wrocławia – Pawłowic, Psiego Pola, to nas bardzo cieszy – nie kryje koordynatorka. 

W tygodniu poprzedzającym Europejski Dzień Sąsiada (25-27 maja) pakiety trafią w ręce zamawiających, pomogą kurierzy rowerowi, ale w teren ruszą także pracownicy Strefy Kultury Wrocław, aby w bezpieczny, higieniczny sposób przekazać zestawy zainteresowanym. 

Niespodzianka dla sąsiadów

Natalia Romaszkan zachęca, aby od 28 maja śledzić kanały Strefy Kultury Wrocław i Sąsiadujemy na FB, Instagramie, stronę internetową Strefy Kultury Wrocław.

Na wszystkich fanów idei sąsiedzkiej czeka niespodzianka, która potrwa od czwartku 28 do niedzieli 31 maja. – Nie możemy przeżyć Europejskiego Dnia Sąsiada wspólnie w jednym miejscu, ale mamy pewne pomysły, które pozwolą zaistnieć temu wydarzeniu w świadomości mieszkańców Wrocławia – zapowiada koordynatorka programu Sąsiadujemy. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl