wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Program rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia. Nabór do 13 marca
Barbara Sadurska, laureatka poprzedniej edycji rezydencji w klubie Proza fot. Max Pflegel
Barbara Sadurska, laureatka poprzedniej edycji rezydencji w klubie Proza

Trwa nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórcach, którzy mają na swoim koncie debiut książkowy i związani są z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO. Pobyty rezydencyjne odbędą się w maju 2022 r., a laureaci otrzymają wynagrodzenie.

Reklama

Autorzy z Wrocławia pojadą do Krakowa

Organizatorzy programu – krakowskie KBF i Wrocławski Dom Literatury nie wprowadzają limitów wiekowych ani ograniczeń związanych z charakterem pisarskiej twórczości. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu mogą aplikować pisarze, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą. Poza zakwaterowaniem i pokryciem kosztów przejazdu uczestniczki i uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto.

Rezydencja, czyli dogodne warunki do pisania

O tym, że rezydencje są ważne zapewniają nie tylko ich organizatorzy, dowodem są powstałe dzieła. Niedawno ukazała się „Biała elegia”, którą Han Kang napisała dzięki rezydencji Uniwersytetu Warszawskiego. Nie tylko umieściła w niej polską stolicę jako bohatera, ale zachwyciła krytyków zagranicznych, a tom znalazł się w finale Nagrody Bookera. 

Dzięki rezydencjom twórcy mają warunki, aby przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury.

Jakie trzeba spełnić kryteria

- związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,- co najmniej jedna opublikowana książka,- praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji,- gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,- rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10000 znaków ze spacjami) będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Termin zgłoszeń: do 13 marca 2022 rokuTermin pobytu rezydencyjnego: 1-31 maja 2022 roku

Jak aplikować

Zgłoszenie zawierające:

- wypełniony formularz,

- CV lub biogram,

- fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: [email protected]

Już drugi rok Kraków i Wrocław wspólnie zapraszają za rezydencje pisarki i pisarzy z obu miast. W 2021 miesiąc w Krakowie spędziła reporterka i wykładowczyni akademicka Beata Szady, a Wrocław odwiedziła prozaiczka Barbara Sadurska. To zresztą nie jedyny wspólny projekt polskich Miast Literatury UNESCO: współpracują w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Współtworzą również szeroko zakrojony program promocji czytania wśród najmłodszych pod hasłem „Supermoc książek”.

Przeczytajcie o programie „Supermoc książek”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl