wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Strefy” w Teatrze Capitol
"Strefa" na Scenie Restauracja foto: Filip Zawada/Teatr Muzyczny Capitol
"Strefa" na Scenie Restauracja

Wyzysk pracowników, mobbing, łamanie prac pracowniczych – „Strefa” w reżyserii Przemysława Wojcieszka opowiada o warunkach pracy w fabryce samochodów w Wałbrzychu. Na inaugurację nowej Sceny Restauracja w Teatrze Capitol zobaczymy gorący, emocjonujący polityczny spektakl.

Reklama

Punktem wyjścia dla „Strefy” był reportaż Grzegorza Szymanika, który w „Gazecie Wyborczej” opisał warunki pracy w wałbrzyskiej fabryce samochodów Toyoty.

Przemysław Wojcieszek skontaktował się z Adrianem Hyrszem, jednym z bohaterów reportażu, pracownikiem specjalnej strefy ekonomicznej w Wałbrzychu, i namówił go do napisania sztuki.

– Adrian opowiedział o życiu pracownika strefy: mobbingu, łamaniu prac pracowniczych i folwarcznych stosunkach w firmie. To jest historia o wyzysku, opowiedziana przez kogoś, kto wchodzi w środowisko jako inteligent i zaczyna nabierać świadomości – mówił reżyser w jednym z wywiadów.

„Strefy” w Teatrze Capitol: Praca dobrem najwyższym

Niewielką prostokąt podłogi z dwóch stron obstawiony jest ścianą z falistej blachy, w niej wycięte wejścia. Młody mężczyzna w podkoszulku i majtkach woła dramatycznie: – Mówią, że praca jest dobrem najwyższym. Mówią, że praca daje poczucie godności i nadzieję na przyszłość. A co jeśli nie daje nadziei i odbiera godność? Jak wyglądamy w oczach tych, których kochamy? Czy nie nadszedł moment, żeby się temu przeciwstawić? – pyta zrozpaczony.

Hyrsz przez 10 lat był zatrudniony w wałbrzyskiej strefie, dzisiaj pracuje w Czechach.

Prapremierą „Strefy” inauguruje działalność nowa przestrzeń w Teatrze Muzycznym Capitol – Scena Restauracja. Pierwotnie w podziemiach budynku planowano ulokować restaurację, podczas PPA działał tu klub festiwalowy. – Trzecia scena jest nam bardziej potrzebna niż restauracja. Na dwóch scenach gramy dużo, cieszymy się wysokimi frekwencjami. Jednocześnie pojawiają się tematy, którym nie chcę kazać czekać na realizację, bo są ważne tu i teraz, nie można ich odkładać – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. – Cieszę się, że to spektakl w reżyserii Przemysława Wojcieszka otwiera działalność tej sceny, to nada jej pewien charakter.

W spektaklu „Strefa” wystąpią

Paweł Palcat, Michał Surówka/Michał Bajor, Adrianna Jendroszek, Aleksandra Pałka. Muzykę przygotował Filip Zawada, za scenografię i kostiumy odpowiada Agata Andrusyszyn.

Prapremiera w piątek 19 maja, kolejne spektakle 20, 21, 25 i 26 maja.

Foto: Filip Zawada/Teatr Muzyczny Capitol

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl