wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Kichota” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Nawet 40 lalek na scenie
Scena z "Kichota" w reżyserii Joanny Gerigk fot. Natalia Kabanow
Scena z "Kichota" w reżyserii Joanny Gerigk

Po kilku latach i realizacji „Po sznurku” Joanna Gerigk wraca na scenę teatru lalek i tym razem przygotowała inscenizację historii Don Kichota na podstawie powieści Miguela de Cervantesa. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 10 lat, ale reżyserka zaprasza wszystkich, którzy kochają błędnego rycerza z Manczy. Premiera 16 marca.

Reklama

Nawet 40 lalek na scenie i teksy z nowego przekładu 

– „Kichot” to spektakl wyjątkowy pod względem formy, bo mamy 40 lalek i cieszę się, że reżyserka podjęła takie wyzwanie, choć jednocześnie oznacza to dużo więcej organizacyjnych kłopotów – mówi Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, który przypomina, że premiera jest koprodukcją z Jihočeské Divadlo w Českich Budĕjovicach (będzie pokazywany w Czechach w 2020 roku).

Reżyserka Joanna Gerigk przyznaje, że temat przeniesienia książki Cervantesa na scenę chodził za nią od dawna. – Na początku myślałam, że będzie to forma dramatyczna z elementami plastyki, ale z czasem coraz bardziej wychodził teatr lalek – przyznaje.

Na scenie pojawi się nawet 40 lalek, a bohaterowie będą mówili tekstami z nowego przekładu powieści Cervantesa, jakiego pięć lat temu dokonał Wojciech Charchalis. – Dawne tłumaczenia miały były bardziej archaiczny język, a obecne, uwzględniając styl zaczerpnięty z romansów rycerskich, jest bardziej przystępne – dodaje reżyserka. 

Kichot

Kichot

Teatr lalek
Termin od 16 marca 2019 do 30 kwietnia 2019

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

W obronie błędnego rycerza. Są na to dowody

„Kichot” na scenie Lalek będzie obroną Don Kichota. – Uważam, że nie był szalony i mam na to dowody w powieści, które przedstawię – zapowiada Joanna Gerigk. – Kichot tworzy nową tożsamość, robi to, co sobie wymyślił, stawia wszystko na jedną kartę, pomimo że wszyscy uważają go za niespełna rozumu. Ale on wierzy w to, co realizuje, nie ma żadnych wątpliwości. Jego planem jest stać się błędnym rycerzem i wskrzesić błędne rycerstwo – tłumaczy reżyserka. 

W spektaklu w roli Don Kichota zobaczymy Tomasza Maśląkowskiego, Sancho Pansę zagra Konrad Kujawski, a Dulcyneą będzie Kamila Chruściel.

Scenografię przygotował Jan Polivka, muzykę inspirowaną barokową skomponował Sebastian Ładyżyński, a autorką kostiumów jest Silvie Urbancova.

Premiera 16 marca na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl