wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Poznaliśmy wyniki wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury
Kandydaci do Wrocławskiej Rady Kultury Wrocławski Kongres Kultury
Kandydaci do Wrocławskiej Rady Kultury

Poznaliśmy nazwiska ośmioro kandydatów i kandydatek, którzy uzyskali rekomendację Wrocławskiego Kongresu Kultury do Wrocławskiej Rady Kultury.

Reklama

Kandydaci i kandydatki zgłaszali swój akces do Wrocławskiej Rady Kultury podczas dwóch naborów: podstawowego, który poprzedzał pierwotny termin Wrocławskiego Kongresu Kultury i trwał między 7 stycznia a 4 lutego, oraz uzupełniającego, już po wyznaczeniu nowej daty wydarzenia i wyborów – między 17 sierpnia i 17 września.

Do rady mogła kandydować każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i mająca centrum aktywności życiowej we Wrocławiu, która otrzymała rekomendację przedstawiciela wrocławskiego środowiska kultury. Kandydatami mogli zostać zarówno niezależni reprezentanci wrocławskiego środowiska kulturalnego, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji czy grup nieformalnych.

Rejestracja wyborców trwała między 4 a 29 listopada. Z możliwości tej skorzystało 4397 osób, z czego 4296 pozytywnie przeszło weryfikację 9-osobowej komisji wyborczej. Wszyscy wyborcy w piątek o godzinie 9 otrzymali wiadomość z indywidualnie wygenerowanym hiperłączem do systemu wyborczego, umożliwiającego oddanie głosów na maksymalnie ośmioro spośród 52 kandydatów i kandydatek. Do godziny 18, o której głosowanie zostało zakończone, wzięło w nim udział 3064 uprawnionych osób. Oznacza to, że frekwencja w wyborach społecznych członków Wrocławskiej Rady Kultury wyniosła 71 proc.

Kto uzyskał rekomendację do Wrocławskiej Rady Kultury? Są to:

Izabela Duchnowska – 1324 głosów

Pomysłodawczyni festiwalu Musica Electronica Nova, szefowała festiwalowi Musica Polonica Nova. Organizuje koncerty, wernisaże, spektakle, warsztaty, performanse, prowadzi Pchli Targ Nadodrze, aktywizuje mieszkańców na licznych imprezach na Dziedzińcu Artystycznym Nadodrza.

Magdalena Piekarska – 959 głosów

Dziennikarka, na łamach lokalnych, jak i ogólnopolskich mediów relacjonuje i recenzuje wrocławskie i dolnośląskie życie kulturalne. Poddaje krytyce zarówno premiery filmów, książek, spektakli, edycje festiwali, jak i decyzje wrocławskich urzędników w ważnych dla miasta sprawach. 

Marek Gluziński – 865 głosów

Manager kultury, wydawca muzyczny, organizator koncertów, były dyrektor artystyczny Klubu Puzzle w Przejściu Garncarskim, kurator z dziedziny tańca i performansu, performer i dramaturg w laboratorium teatru fizycznego Studio Matejka, współtwórca nieformalnego ruchu Wrocławska Offensywa Teatralna.

Tomasz Jakub Sysło – 865 głosów

Artysta plastyk, grafik, malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – kilkanaście wystaw w kraju i poza granicami, zrealizował kilkanaście murali, influencer, społecznik, specjalista mediów społecznościowych. 

Paweł Jarodzki – 802 głosów

Artysta, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się sztukami wizualnymi. Bywa też kuratorem (m.in. wrocławskiego BWA), pisze o sztuce do różnych czasopism, jest autorem lub współautorem kilku książek. Na początku lat 80-tych XX wieku założył z przyjaciółmi grupę LUXUS, która działa do dziś. 

Katarzyna Majewska – 757 głosów

Obecnie pracuje w Dolnośląskim Centrum Filmowym na stanowisku kierownika działu promocji i projektów. Przez kilkanaście lat (wraz z profesorem Stanisławem Beresiem) redagowała Telewizyjne Wiadomości Literackie. Była drugim reżyserem przy filmach Przemysława Wojcieszka, zajmowała się produkcją filmową i dystrybucją w firmach Rebelion Films i Traffic Films, założyła firmę producencką Dynamo Karuzela, ma na koncie realizację teledysków i filmów fabularnych. 

Agnieszka Franków-Żelazny – 683 głosów

Dyrygent, chórmistrz, pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (studia biologiczne) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Założyła Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jest dyrektorem artystycznym Chóru NFM, pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego.

Tomasz Sikora – 674 głosów

Muzyk, filozof, realizator dźwięku, producent, wydawca, animator kultury i promotor zbliżenia kultur i narodów. Praktyk współpracy kulturalnej ze Wschodem, pomysłodawca i twórca Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA, Kreatywny Wrocławia 2019, laureat medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego za odwagę usuwania antysemityzmu z przestrzeni publicznej. Fundator i prezes Fundacji Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż”.

Rekomendowani kandydaci i kandydatki oficjalnie zostaną członkami i członkiniami Wrocławskiej Rady Kultury w momencie powołania ich do tego ciała przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Rada składała się będzie z 15 osób: oprócz 8 społecznych radnych wybranych przez uczestników kongresu, dwóch wytypowanych zostanie przez wrocławskie instytucje kultury, a pozostałą piątkę wskaże sam prezydent. Członkowie rady wybierani są na trzyletnią kadencję.

Główne zadania Wrocławskiej Rady Kultury

pełnić będzie funkcję doradczo-konsultacyjną przy prezydencie Wrocławia. Jej głównym zadaniem będzie wspieranie prezydenta w zakresie realizacji polityki kulturalnej oraz integracji środowiska wokół zadań strategicznych. Rada będzie przedstawiała rekomendacje przedstawicieli do komisji konkursowych i oceniających. Będzie także ściśle współpracować ze środowiskami działającymi w obszarze kultury i wspierać aktywny udział strony społecznej w kształtowaniu polityki kulturalnej Wrocławia.

Wybory do Wrocławskiej Rady Kultury są zwieńczeniem kilkunastomiesięcznego procesu organizacji Wrocławskiego Kongresu Kultury, w który zaangażowane było ponad 100 wrocławskich twórców i animatorów kultury związanych ze społeczną Grupą Kultura Wrocław, Urzędem Miejskim Wrocławia i Strefą Kultury Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl