wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Powstanie społeczna Rada Kultury przy prezydencie Wrocławia
Powstanie społeczna Rada Kultury przy prezydencie Wrocławia

W liście z 26 sierpnia 2019 roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiada II Kongres Kultury we Wrocławiu – w pierwszym kwartale 2020. Podczas tego wydarzenia zostaną wyłonieni kandydaci przyszłej Rady Kultury, która ma liczyć 15 osób. – Rada będzie społecznym uchem prezydenta, a jej opinia pomoże w podejmowaniu kluczowych decyzji. – Chcemy o kulturze rozmawiać z mieszkańcami i tymi, którzy aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

Reklama

Wrocław rozmawia o kulturze

Wspomniany list prezydent Jacek Sutryk napisał do instytucji i osób związanych z kulturą w mieście. Szkicuje w nim zadania, które będą realizowane w najbliższych miesiącach. Przypomina dokument programowy „Kultura-Obecna!” – wynik Kongresu Kultury z 2016 roku – kiedy Wrocław był gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury.

Zawarte w dokumencie zadania będą dalej wykonywane, a w przyszłym roku pojawią się dwa nowe byty. Jednym z nich jest Rada Kultury, drugim – kolejny Kongres Kultury, inny niż poprzedni. Także dlatego, że, jak pisze prezydent, potwierdza cele zapisane w dokumencie „Kultura-Obecna!”. „Szczególnie ten jeden z najważniejszych, którym jest wypracowanie efektywnych narzędzi partnerskiej debaty o kulturze, angażującej wszystkich jej wrocławskich reprezentantów” – zaznacza Jacek Sutryk.

Sporo udało się już zdziałać. Od października 2018 roku środowisko związane z kulturą zaczęło pracować w Grupie Kultura Wrocław, a jej liderem został Kostas Georgakopulos. Dotychczas odbyło się 6 spotkań, wzięło w nich udział 250 osób. – Uruchomiliśmy proces, powstał model uspołeczniania przestrzeni kulturalnej – podkreśla dr Jacek Pluta z Uniwersytetu Wrocławskiego, współtwórca dokumentu „Kultura-Obecna!” i Grupy Kultura Wrocław, która spotka się 10 września, aby wyłonić zespół merytoryczny dla Kongresu Kultury.

Kongres Kultury w 2020 roku

Właśnie podczas tego wydarzenia planowanego na pierwszy kwartał przyszłego roku wyłoniona zostanie Rada Kultury. – Mamy duże doświadczenie podpatrując przykłady rad z Polski, które nie są dobre, dlatego zależy nam na tym, by wrocławską wybrać demokratycznie i społecznie. Ponad połowa jej członków zostanie zatem wybrana na kongresie – zapowiada Bartłomiej Świerczewski podkreślając, że szalenie ważne jest rozreklamowanie tej inicjatywy w środowisku ludzi związanych z kulturą.

Już wiadomo, że z chwilą utworzenia Rady Kultury nie zniknie Grupa Kultura Wrocław. – Będzie bardziej robocza, potrzebna do przepracowania spraw związanych z bieżącą polityką miasta dot. kultury, miejscem, gdzie spotkamy się i podyskutujemy o sprawach kultury trochę efektywniej niż przez media społecznościowe – tłumaczy dr Jacek Pluta. Natomiast Rada Kultury ma decydować w sprawach bardziej ważkich, choćby dotyczących wyboru dyrektorów mniejszych wrocławskich instytucji kultury.

Rada Kultury

Zadaniem rady byłaby np. ocena tego, czy szef danej instytucji, którego kontrakt dobiega końca, wywiązał się z zadania, wypełnił misję. Rekomendacja od Rady Kultury pomogłaby prezydentowi podjąć konkretną decyzję o np. przedłużeniu umowy. Rada Kultury będzie reaktywna, prezydent może ją zatem zwołać, zapytać o konkretną sprawę, a rada zwróci uwagę na elementy, które wymagają uwagi prezydenta. W procesie takie rozwiązanie efektywnie pomoże urzędnikom – mówi Bartłomiej Świerczewski.

Kto zasiądzie w Radzie Kultury?  – Osoby reprezentujące bardzo różne środowiska i instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści, a także ci, którzy z kulturą czują się związani – wylicza Bartłomiej Świerczewski. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl