wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Pokot” Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara
scena z filmu Pokot fot. Robert Pałka
scena z filmu Pokot

Obraz na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” był współfinansowany przez Dolnośląski Konkurs Filmowy i powstawał w Nowej Rudzie, Międzygórzu, Bystrzycy Kłodzkiej i Kotlinie Kłodzkiej. Nagrodzono go już Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, teraz ma szansę na najbardziej znaną nagrodę w przemyśle filmowym. 

Reklama

– Cieszę się, że nasz film został uznany za godny, by reprezentować polską kinematografię w oscarowym wyścigu – mówi reżyserka.

„Pokot” ma szansę na nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

To byłoby już trzecie takie wyróżnienie dla Agnieszki Holland. W minionych latach wywalczyły je dwa inne filmy polskiej reżyserki – „Gorzkie żniwa” w roku 1985 oraz „W ciemności” w 2011.

Przewodniczący Komisji Oscarowej (jednocześnie laureat Oscara za obraz „Ida”) Paweł Pawlikowski przyznaje, że „Pokot” to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść, która poszerza pole naszej wrażliwości. – To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas.

Decyzję polskiej Komisji Oscarowej (w składzie Paweł Pawlikowski – przewodniczący, Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka) ogłoszono podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Teraz decyzja, czy znajdzie się na short liście, będzie zależała od członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

– Będziemy się ścigać z najlepszymi z innych krajów. Wierzymy, że film Agnieszki trafi do przekonania członków Akademii. Temat filmu i jego przesłanie są czytelne, dotyczą problemu, który jest wszędzie, a talent, profesjonalizm, wrażliwość artystyczna Agnieszki była i jest bardzo ceniona – podkreśla Irena Strzałkowska ze Studia Filmowego TOR, polskiego producenta „Pokotu”.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”

W filmie, opartym na książce Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, śledzimy historię Janiny Duszejko (Agnieszka Mandat), inżynier, nauczycielki angielskiego, ekolożki. Kiedy znajduje zwłoki sąsiada, decyduje się wyjaśnić jego zagadkową śmierć. Decyzja jest ważka, bo liczba ofiar zaczyna rosnąć i wszystkie łączy upodobanie do polowań na zwierzęta. W pozostałych rolach zagrali także m.in. Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman.

Poza nominacją do Oscara, „Pokot” ma także szansę zdobyć nominację do Europejskich Nagród Filmowych 2017 (jest w gronie 51 tytułów).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl