wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Podarunek dla Muzeum Miejskiego: Łańcuch nadburmistrza Wrocławia
Pałac Królewski, siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia archiwum www.wroclaw.pl
Pałac Królewski, siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia

Srebrny łańcuch z herbem Wrocławia przekazał Muzeum Miejskiemu Wrocławia przedstawiciel prywatnej firmy energetycznej.

Reklama

Klejnot powstał w 1880 roku w Berlinie

Klejnot powstał na zamówienie nadburmistrza Breslau Ferdinanda Juliusa Friedensburga w 1880 roku w Berlinie. Friedensburg nosił łańcuch podczas nadzwyczajnych uroczystości. Insygnium władzy jest widoczne na jednym z malowanych portretów nadburmistrza. Prezydenci miasta używali go do 1938 roku. W 1945 roku srebrny klejnot zaginął.

- W 2006 roku kupił go na aukcji w Berlinie prezydent firmy E.ON. edis energia pan Peteres. Znaliśmy się wcześniej, konsultował się ze mną, kiedy kupił do swojej kolekcji obraz Kossaka „Bitwa pod Zorndorf” - opowiadał  Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. - Wtedy pan Peters wspomniał, że chciałby ofiarować Wrocławiowi ważny dla historii miasta przedmiot. Niedługo potem na aukcji w Berlinie wystawiono łańcuch nadburmistrza. Wtedy padła deklaracja, że to insygnium władzy wróci do nas.

Śmierć szefa koncernu energetycznego i kolejne zmiany władz firmy sprawiły, że przekazanie obiecanego daru przeciągnęło się w czasie. Ostatecznie, w czwartek 8 czerwca w Muzeum Miejskim Wrocławia, pod portretem nadburmistrza Friedensburga (lecz tym bez łańcucha, oryginał wspomnianego wcześniej obrazu zaginął) klejnot odebrał dyrektor Maciej Łagiewski.

Mariusz Majkut, przedstawiciel firmy E.ON. edis energia: - Nasza firma od zawsze realizuje działania ważne ze względu na ich misję społeczną. Wśród tych przedsięwzięć jest opieka nad dziedzictwem kulturowym i historycznym.

XIX-wieczny łańcuch będzie eksponowany na wystawie „1000 lat historii Wrocławia”

- To zawsze szczególny moment, kiedy do Wrocławia wracają przedmioty związane z jego historią – mówił Adam Grehl, wiceprezydent miasta, i zwrócił uwagę, że na plakiecie przy łańcuchu jest herb Wrocławia. - Ten herb od wieków łączy kolejne pokolenia wrocławian.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl