wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Plebiscyt „Twoje W”. Z którym wrocławskim symbolem się identyfikujemy

Plebiscyt „Twoje W”. Z którym wrocławskim symbolem się identyfikujemy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Plebiscyt „Twoje W” Galeria Dizajn BWA Wrocław
Plebiscyt „Twoje W”

W oczekiwaniu na to, że po 29 listopada instytucje kultury zostaną otwarte ponownie dla publiczności i w Galerii BWA Dizajn przy Świdnickiej 2-4 będziemy mogli obejrzeć wystawę „Wspólne dobro: W”. Jej organizatorzy zachęcają do udziału w specjalnym plebiscycie.

Reklama

Jego uczestnicy mają za zadanie do 5 grudnia napisać w formularzu, co jest „Twoim W”, czyli krótko wyjaśnić z którym z wrocławskich symboli się identyfikują najbardziej i dlaczego? Czekają dizajnerskie upominki.

Litera, która jest dobrem wspólnym

Powodem całego zamieszania – wystawy i plebiscytu – jest pozornie błaha, ale wyjątkowo ważna litera „W”. Symbol Wrocławia, „leitmotiv wielu wrocławskich identyfikacji i okoliczny element stale obecny w przestrzeni miasta”, jak podkreślają twórcy ekspozycji w BWA Dizajn – pomysłodawczyni Fundacji 102 (Karolina Zatorska) i projektanci graficzni (Łukasz Walawender, Marian Misiak, Jakub Stepień).

Na wystawie „Wspólne dobro:W” przekonamy się, jak w aż 70 projektach wykorzystywano literę „W”, a pomysł zaczerpnięto z wydanej niedawno książki „V+V. Wademecum” autorstwa...Autora W., czyli nowej inicjatywy „wyczulonej na wrocławskość z misją: obserwować, chronić, edukować”. Album zrealizowano we współpracy z Fundacją 102 i Threedotstype.

„W” zachwyca i drażni

W książce, ale i na wystawie zobaczymy, że litera „W” jako znak jest już widoczna w XV wieku, w I połowie XVI znajduje się już w herbie Wrocławia (w postaci dwóch nachodzących na siebie liter „V”), przez kolejne wieki umacnia swoją pozycję, jest stale obecna jako identyfikacja wizualna miasta. Podnoszą na nią rękę dopiero naziści zmieniając w 1938 roku herb miasta i pozbywając się z niego m.in. pola z literą „W” (pozostawiając tylko dwa pola – z orłem Piastów i krzyżem żelaznym). Powojenna władza ludowa chętnie powraca do „W”, aby podkreślać swoją obecność na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Dziś „W” stanowi jedno z pól herbu, miało też swoją literaniczą wersję podczas Europejskiej Stolicy Kultury.

Wystawa „Wspólne dobro: W

Wystawa „Wspólne dobro: W"

Termin 3 stycznia 2021 18:00

Miejsce Galeria Dizajn BWA Wrocław

Zobacz

Plebiscyt „Twoje W” potrwa do 5 grudnia

Organizatorzy zachęcają, by w specjalnym formularzu wyjaśnić, co jest Twoim W – z którym z wrocławskich symboli identyfikujemy się najbardziej i dlaczego. Dla autorów najciekawszych odpowiedzi przygotowano unikalne naszywki z wzorem super W zaprojektowanym przez Hakobo.

W plebiscycie można wziąć udział do 5 grudnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl