wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Pióro Fredry” 2018. Który tom ma szansę na tytuł Książki Roku
Nominowane do "Pióra Fredry" 2018 www.wroclaw.pl
Nominowane do "Pióra Fredry" 2018

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego z nadesłanych na konkurs 145 książek wyselekcjonowało 5 nominowanych tytułów. O tym, który zostanie Książką Roku dowiemy się, tradycyjnie, pierwszego dnia Wrocławskich Targów Dobrych Książek, w czwartek 29 listopada podczas uroczystej gali.  

Reklama

Nominacje do „Pióra Fredry” 2018

Wśród finałowych książek mamy tytuły pięciu wydawnictw.

1. Wydawnictwo Znak Emotikon za książkę „Mały książę” Antoine'a de Saint-Exupery'ego w przekładzie Henryka Woźniakowskiego w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Pawła Pawlaka

– Przekład nie jest leciwy, bo z 2015 roku, doceniliśmy odwagę w zmierzeniu się z klasycznymi ilustracjami wykonanymi przez autora – podkreśla Michał Nogaś, członek jury.

2. Wydawnictwo Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego

– Znana już książka w nowym wydaniu została poszerzona o nowe wiersze i na nowo graficznie opracowana – wyjaśnia Michał Nogaś.

3. Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie za książkę „Tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego w opracowaniu graficznym Witolda Siemaszkiewicza

– Wydana wspólnymi siłami Czarnego i Muzeum Etnograficznego w Krakowie książka, w której Wojciech Nowicki opowiada o zdjęciach z czasów I wojny światowej i tym, co jest za nimi ukryte – opowiada Michał Nogaś.

4. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane” z tekstem Macieja Byliniaka i w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny

– To opowieść o zwierzętach z wykorzystaniem różnych dzieł sztuki – mówi Michał Nogaś.

5. Wydawnictwo Bosz za książkę „Oto sztuka polskiego plakatu” w koncepcji merytorycznej, z tekstem, wyborem i układem ilustracji Doroty Folgi-Januszewskiej w koncepcji artystycznej i z projektem graficznym Lecha Majewskiego

– W albumie dostrzeżemy prawdziwe bogactwo sztuki polskiego plakatu – zaznacza Michał Nogaś.

Zobacz książki piękna edytorsko

Pięć nominowanych tytułów spośród nadesłanych przez 53 wydawnictwa 145 książek wybrało jury pod przewodnictwem prof. Marcina Cieńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. W gronie jurorów zasiadają także krytyczka literacka Marta Mizuro, Karolina Maria Wiśniewska z wrocławskiej ASP, prof. Paweł Jarodzki (ASP) i Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej”.

Główną statuetkę Pióra Fredry autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak z tytułem Książki Roku odbierze wydawca zwycięskiej książki. Wydawcy pozostałych nominowanych tomów za pozostałe tytuły odbiorą pamiątkowe Pióra Fredry i dyplomy.

„Pióro Fredry” jest jedynym w Polsce konkursem edytorskim, w którym doceniane są książki pięknie wydane i dopracowane w każdym szczególe. – W regulaminie nagrody jest zapis, że książka stanowi całość – jej tekst, strona edytorska, ilustracje – wylicza profesor Marcin Cieński.

Poziom nadesłanych na konkurs publikacji był w tym roku wyrównany. – To znak czasu, obserwujemy to, że w sztuce edytorskiej sytuacja się stabilizuje, zdarzają się pojedyncze błędy, ale znakomita większość publikacji reprezentuje wysoki poziom – dodaje profesor Cieński.

Nagroda „Pióro Fredry” 2018 zostanie wręczona 29 listopada podczas specjalnej gali rozpoczynającej 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które potrwają od 29 listopada do 2 grudnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl