wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Pieśni uzdrawiające Wrocław – pierwszy mikrograntowy projekt online

Pieśni uzdrawiające Wrocław – pierwszy mikrograntowy projekt online

Redakcja www.wroclaw.pl,

Pieśni uzdrawiające Wrocław mat. prasowe
Pieśni uzdrawiające Wrocław

Pieśni uzdrawiające Wrocław to inicjatywa, która ma na celu zintegrowanie mieszkańców Wrocławia i zaangażowanie ich do wspólnego działania artystycznego poprzez wspólny śpiew. Projekt jest współrealizowany w ramach 22. edycji programu Mikrogranty.

Reklama

Już 2 czerwca rozpoczyna się pierwszy projekt online w ramach mikrograntów. Uczestnicy spotkają się w sieci, aby wspólnie śpiewać pieśni, które pomogą mieszkańcom Wrocławia w integracji. Pieśni uzdrawiające Wrocław będą odbywać się za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnicy połączą się online z grupą nieformalną „Chór pieśni Gruzińskich”, wspieraną przez inicjatywę „Droga Głosu”. Spotkania poprowadzi Olga Lidia Kozłowska.

– Początkowo spotkania miały się odbywać w Centrum Aktywności Lokalnej „Nowe Łąki” przy ul. Traugutta i na świeżym powietrzu. Jednak obecna sytuacja zmusiła nas do zmiany planów i nie możemy spotkać się z uczestnikami na żywo. Jednak postanowiliśmy zorganizować nasz projekt i za pomocą muzyki choć trochę poprawić nastroje Wrocławian.– mówi Olga Lidia Kozłowska. Wspólnie z Pauliną Popiół, która złożyła projekt chciałyśmy, aby ta inicjatywa się odbyła, dlatego zdecydowałyśmy się na wspólne śpiewanie w sieci. – dodaje organizatorka.

Uzdrawianie Wrocławia poprzez śpiew

Organizatorzy chcą uzdrowić pieśnią nie tylko miejską przestrzeń, ale również jej mieszkańców. W czasie pandemii wielu z nas pozostało w domach dbając o bezpieczeństwo swoje i innych. Ta sytuacja wiąże się z różnymi nastrojami. Olga Lidia Kozłowska jest psycholożką, która na co dzień mierzy się z ludzkimi problemami, a w obecnej sytuacji zwraca uwagę na to, że nastroje związane z kwarantanną pozostaną z nami jeszcze na długo.

– Nazwa naszego projektu powstała jeszcze przed pandemią, idea była związana z tym, że tkanka miejska potrzebuje uzdrowienia. Dziś ta nazwa nabiera zupełnie nowego znaczenia, ponieważ w czasie, kiedy wiele osób pozostaje w zamknięciu potrzebuje spotkania z innymi bardziej niż kiedykolwiek.– mówi prowadząca Pieśni uzdrawiające Wrocław - Skupiliśmy się na pieśniach uzdrawiających w większym gronie, w którym można zjednoczyć się we wspólnej intencji, wspólnie z chórem wzięliśmy udział w akcji „Śpiewania dla Klimatu”, śpiewając wspólnie tradycyjną pieśń gruzińską proszącą o deszcz dla Australii, w tej akcji wzięło udział 27 osób.– dodaje Olga Lidia Kozłowska

Wcześniej Olga prowadziła zajęcia po angielsku ucząc pieśni słowiańskich i gruzińskich. To pokazało jej jak ogromny wpływ ma wspólne śpiewanie łącząc osoby z całego świata.

– Wspólny śpiew integruje ludzi i wyzwala w nich poczucie mocy i sprawczości. Poprzez zagłębianie się w świecie muzyki tradycyjnej, chcemy obudzić w osobach, które będą brały udział w wydarzeniu poczucie wspólnoty i uzdrawiał poprzez doznanie połączenia i przepływu we wspólnocie.– mówi Olga Lidia Kozłowska

Jak wyglądają warsztaty?

Warsztaty, które poprowadzi Olga Lidia Kozłowska, przeznaczone są dla wszystkich chętnych, bez względu na doświadczenie. Spotkania będą odbywały się w języku polskim z możliwością angielskiego tłumaczenia. Zajęcia zaplanowane są na różne godziny oraz dni tygodnia, tak by mogły z nich skorzystać osoby starsze oraz pracujące.

– Gdy wszyscy zbierzemy się na zoomie najpierw zrobimy krótkie zapoznanie, podanie imion. Zrobimy również rozgrzewkę, trochę ruchu przyda się przed śpiewaniem. Warsztaty będą trwały od godziny do półtorej, na rozgrzewkę chcemy przeznaczyć około 20 minut. Dodatkowo będziemy uczyć pieśni, następnie nie słysząc siebie nawzajem zaśpiewamy pieśni. Uczestnicy będą mieć wyciszone mikrofony, aby to spotkanie było bardziej intymne– dodaje organizatorka.

Działania zostaną zebrane razem podczas ostatniego, podsumowującego spotkania. Można wziąć udział w jednym warsztacie, albo we wszystkich. Organizatorki zachęcają do tego, aby wziąć udział w większej liczbie spotkań, a nie tylko jeden raz. Sprawi to, że uczestnicy będą mogli zobaczyć jak wpływają na nich zajęcia.

Podczas pierwszych spotkań uczestnicy poznają pieśni m.in. z Francji, Ukrainy, Gruzji, Ameryki, Norwegii i Polski.

Harmonogram spotkań

W ramach projektu odbędzie się dziewięć warsztatów i spotkanie podsumowujące.

 • 2 czerwca (wtorek), g. 17.00
 • 9 czerwca (wtorek), g. 17.00
 • 18 czerwca (czwartek), g. 11.30
 • 23 czerwca (wtorek), g. 17.00
 • 2 lipca (czwartek), g. 11.30
 • 9 lipca (czwartek), g. 11.30
 • 14 lipca (wtorek), g. 17.00
 • 23 lipca (czwartek), g. 11.30
 • 28 lipca (wtorek), g. 17.00
 • 6 sierpnia (czwartek), g. 18.00 – spotkanie podsumowujące

Jeśli tylko obecna sytuacja się uspokoi, uczestnicy będą mogli spotkać się z chórem na żywo na świeżym powietrzu, tak jak zakładała początkowa wersja projektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl