wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pawilon Czterech Kopuł: Zwiedzanie będzie atrakcyjniejsze
Pawilon Czterech Kopuł: Zwiedzanie będzie atrakcyjniejsze

W oddziale Muzeum Narodowego spore innowacje z korzyścią dla zwiedzających. Z pieniędzy unijnych w ramach specjalnego programu operacyjnego, pawilon wzbogacił się o zintegrowany system obsługi ekspozycji, który łączy świetne nagłośnienie, czujniki laserowe (potrafią zidentyfikować widza), projektory prezentujące materiały filmowe i oświetlenie sceniczne – ważne, kiedy trzeba lepiej zaprezentować dzieło sztuki. Całkowity koszt projektu to blisko 25 milionów złotych.

Reklama

Jak uatrakcyjnić zwiedzanie

Rok temu, kiedy projekt był w fazie realizacji Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, mówiła, że czasy, gdy narzędzie do eksponowania dzieł sztuki sprowadzić można było do gwoździa i młotka odeszły w niepamięć podkreślając, jak bardzo nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą ułatwić i w pewien sposób wzbogacić odbiór sztuki, a także uatrakcyjnić zwiedzanie.

Teraz, po zakończeniu prac, Iwona Dorota Bigos, kierownik Pawilonu Czterech Kopuł nie kryje radości z technicznych udogodnień w oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Publiczność będzie mogła przeżyć wystawę w sposób rozszerzony, na jaki pozwalają współczesne media. Nie zabraknie prezentacji interaktywnych czy mappingu – wylicza.

Nowe nagłośnienie, projektory, estrada

Przestrzeń wystawiennicza uzupełniona została o doskonałe nagłośnienie, które sprawi, że zwiedzający będą mogli niemal „zobaczyć” i śledzić przemieszczający się w pomieszczeniu dźwięk. Projektory prezentujące materiały filmowe będą dawały dodatkowe możliwości odbioru sztuki, a oświetlenieposłuży do jeszcze bardziej precyzyjnego odbioru dzieła. Wszystkie te elementy połączy nowoczesny system zarządzający, który będzie mógł widza zidentyfikować, nawiązać z nim kontakt i zaproponować wybór ścieżki zwiedzania.

Na tym nie koniec. Dzięki nowym systemom ekspozycyjnym możliwy będzie też montaż wielkogabarytowych obiektów bez obawy o uszkodzenie któregokolwiek z fragmentów zabytkowego budynku Pawilonu Czterech Kopuł.

A za sprawą demontowalnej estrady z systemem nagłośnieniowym będzie można organizować koncerty, pokazy specjalne, spektakle, panele dyskusyjne i inne działania obejmujące nowe formy uczestnictwa w kulturze.

Oglądanie dzieł sztuki dla niewidomych

Przygotowywana ekspozycja jest teraz także całkowicie przystosowana do zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Trasa zawiera bowiem reliefy wybranych dzieł (płaskorzeźby, które można „oglądać” przy pomocy dłoni) oraz audiodeskrypcję umieszczoną na przenośnych audioguidach, umożliwiających odsłuchanie specjalnie przygotowanych opisów wybranych obrazów, rzeźb czy instalacji, ale jest też opcja inna, bo opisy zamieszczono także w alfabecie Braille’a.

– Udostępnienie kolekcji sztuki współczesnej osobom niewidomym jest dokładnie tym, co chcemy, aby zadziało się ze wszystkimi zwiedzającymi. Nowoczesne rozwiązania technologiczneułatwia i w pewien sposób wzbogaca odbiór sztuki i uatrakcyjnia zwiedzanie. Nadal jednak w centrum pozostaje autonomiczne dzieło sztuki – mówi dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Całkowity koszt projektu wynosi 24 766 049,99 zł, dofinansowanie z funduszu Unii Europejskiej 16 662 550,00 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl