wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Orły 2021 – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z 7 nagrodami
Orły 2021 – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z 7 nagrodami

Polskie Nagrody Filmowe Orły zostały wręczone 23. raz. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka został niekwestionowanym zwycięzcą, zgarniając nagrodę w 7 kategoriach. 

Reklama

Statuetkę za najlepszy polski film roku 2020 otrzymała animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Po raz pierwszy  w ponad dwudziestoletniej historii Orłów  kiedy Polska Akademia Filmowa w kategorii najlepszy film nagrodziła pełnometrażową animację. Mariusz Wilczyński otrzymał również Orła w kategorii Najlepszy Scenariusz.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” z 7 nagrodami

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy” w reżyserii Jana Holoubka, nominowany w 15 kategoriach, zdobył aż 7 nagród. Jan Holoubek otrzymał Orła za Najlepszą Reżyserię oraz w kategorii Odkrycie Roku, Agata Kulesza za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą, Piotr Trojan za Najlepszą Główną Rolę Męską, Jan Frycz za Najlepszą Rolę Drugoplanową, Rafał Listopad za Montaż, a Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska za Najlepszą Charakteryzację.

Jan Holoubek, reżyser „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, fot. materiały prasowe 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy” to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. O zabójstwo nastolatki w podwrocławskich Miłoszycach oskarżono właśnie Tomasza Komendę, który w więzieniu spędził 18 lat.

Jeszcze więcej nagród dla wrocławian

Wrocławska aktorka Kinga Preis została nagrodzona w kategorii za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Była to 15 nominacja w karierze aktorki.

Orła w kategorii najlepsza scenografia otrzymała „Dolina bogów” Christophera Demuri i Lecha Majewskiego. Film stworzono w kooperacji z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.  

Zobacz wszystkich nominowanych do Nagród Filmowych Orły 2021

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl