wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury. Można przyjść i posłuchać

Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury. Można przyjść i posłuchać

Redakcja www.wroclaw.pl,

plakat wydarzenia materiały prasowe
plakat wydarzenia

To już trzecia edycja zainicjowanego w 2013 r. konkursu, który jest szansą dla młodych, utalentowanych dyrygentów, by sprawdzić się przed jury prowadząc orkiestrę w wybranym repertuarze. Dla publiczności to okazja, by nieodpłatnie posłuchać świetnej muzyki, bo w tegorocznym repertuarze utwory m.in. Mozarta, Beethovena, Karłowicza. Przesłuchania codziennie od 3 do 6 marca.

Reklama

Cztery dni konkursowych zmagań 

W trzyetapowym Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim im. Adama Kopycińskiego bierze udział 24 uczestników. Do drugiego etapu jury kwalifikuje 12, a do finału 6 młodych dyrygentów z polskich uczelni muzycznych.

W gronie rozpoczynających zmagania o trzy główne nagrody jest czworo studentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego – Oskar Kucharski i Barbara Popławska (z klasy profesora marka Pijarowskiego), Filip Matczak (z klasy profesora Mieczysława Gawrońskiego) i Filip Kozłowski (z klasy dr Wojciecha Rodka). Warto trzymać za nich kciuki.

W 2013 roku profesor Marek Pijarowski, kierownik Katedry Dyrygentury podkreślał, że takiego konkursu bardzo na polskich uczelniach muzycznych brakowało. Dla wielu uczniów i studentów to jeden ze sposobów, by sprawdzić swoje umiejętności stojąc przed jury, w którym zasiadają cenieni polscy mistrzowie batuty, m.in. profesorowie Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Tomasz Swoboda, Szymon Bywalec.  

Przez cztery dni (3-6 marca) będą oceniać umiejętności (od technicznych po prezencję na scenie) młodych dyrygentów. Przesłuchania zaplanowano od 9.00 do wieczora (ok. 18.30) w sali koncertowej Akademii Muzycznej w budynku E (wejście od ul. Zelwerowicza). Można przyjść i nieodpłatnie posłuchać, jak prowadzą Orkiestrę Akademii Muzycznej. W I etapie (3-4 marca) każdy z kandydatów ma maksimum 20 minut na zaprezentowanie się, w drugim etapie (4-5 marca) już 45 minut, w trzecim etapie (6 marca) limit czasu wynosi już godzinę.

Harmonogram przesłuchać znajdziecie tutaj.

W programie Mozart, Beethoven, Brahms

Jakich utworów słuchać będzie jury, ale też i publiczność, która przyjdzie na przesłuchania? W etapie pierwszym Divertimenta D-dur KV 136 Mozarta oraz Koncertu na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.

W kolejnym etapie (w zależności od wylosowanych grup) albo fragmentów II Symfonii D-dur Ludwiga van Beethovena i III Symfonii a-moll „Szkockiej” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego albo Koncertu wiolonczelowego a-moll Roberta Schumanna i Koncertu skrzypcowego A-dur Mieczysława Karłowicza.

W finale przewidziano sprawdzenie kandydatów w II Symfonii D-dur Johannesa Brahmsa i, tu niespodzianka, utworze Michała Ziółkowskiego, młodego kompozytora z wrocławskiej Akademii Muzycznej, którego „The Black Swan” wygrał uczelniany konkurs kompozytorski. 

Nagrody dla zwycięzców

I nagroda to 10.000 PLN oraz tytuł laureata III Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego.

II nagroda to 7.500 PLN oraz tytuł laureata III Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego.

III nagroda to 5.000 PLN oraz tytuł laureata III Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego.

Przewidziano też trzy równorzędne wyróżnienia po 2.500PLN

Koncert laureatów konkursu

Na koncert laureatów – 7 marca o godzinie 18.00 możemy się swobodnie wybrać, obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 3 marca od godziny 12.00 odbierzemy w recepcji budynku E (wejście od ul. Zelwerowicza) Akademii Muzycznej. Warto też od poniedziałku 3 marca śledzić stronę konkursów wroclaw.pl, bo do wygrania będzie 5 podwójnych zaproszeń na ten koncert.    

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl