wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Odszedł Jan Nowicki. Wybitny aktor miał 83 lata. Jego filmy powstawały we Wrocławiu
Na zdjęciu Jan Nowicki w słuchawkach w studiu nagrań fot. Mateusz Kostka
Na zdjęciu Jan Nowicki w słuchawkach w studiu nagrań

Jan Nowicki grał u najwybitniejszych polskich reżyserów – karierę zaczynał od roli kapitana Wyganowskiego w „Popiołach” Wajdy, potem były kreacje m.in. u Skolimowskiego, Zanussiego, Żuławskiego, Hasa, Chęcińskiego, Bajona, Kolskiego. Znakomite role stworzył w filmach węgierskiej reżyserki i wieloletniej partnerki życiowej Márty Mészáros. Jan Nowicki odszedł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie.

Jan Nowicki – niepokorny duch polskiego kina

Był niepokornym duchem. Urodzony 5 listopada 1939 roku w Kowalu (województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski) już szkoły średnie zmieniał kilka razy, a w łódzkiej Filmówce skreślono go z listy studentów. Wrócił na uczelnię aktorską, ale już w Krakowie (potem został wykładowcą Alma Mater, a w latach 70. prodziekanem wydziału aktorskiego).

Także w Krakowie Jan Nowicki debiutował na scenie – w 1964 roku w Starym Teatrze, na ekranie pokazał się po raz pierwszy rok wcześniej, związany był z kręgiem twórców kabaretu Piwnica pod Baranami.

Był aktorem, którego kariera, rozpoczęta w połowie lat 60. trwała nieprzerwanie przez lata. Pierwszą dużą produkcją filmową, w której zagrał były „Popioły” Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał kapitana Wyganowskiego. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. we Wrocławiu.

Jan Nowicki grał we Wrocławiu – zobaczcie, w których filmach

Do stolicy Dolnego Śląska aktor wracał jeszcze nie raz. W 1972 roku zagrał u Romana Załuskiego w słynnej wówczas „Anatomii miłości”, a partnerowała mu Barbara Brylska. Zdjęcia niemal w całości powstały we Wrocławiu – zobaczymy ul. Świdnicką, pl. Grunwaldzki, Most Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki, Ostrów Tumski, ul. Legnicką, rynek, ratusz, pl. Kościuszki, Muzeum Narodowe, pl. Jana Pawła II.

We Wrocławiu Jan Nowicki grał również w legendarnym „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego, a zdjęcia kręcono m.in. Novotelu przy Wyścigowej. 

Słynne role Jana Nowickiego – od Wajdy do Kryształowicza

Do najsłynniejszych ról Jana Nowickiego należą m.in. te w „Popiołach” Andrzeja Wajdy, „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana (1969), w „Życiu rodzinnym” (1970) i „Spirali” (1978) Krzysztofa Zanussiego, w „Trzeciej części nocy” Andrzeja Żuławskiego (1971), w „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa (1973), w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego (1982), w „Magnacie” Filipa Bajona (1986), w „Tulipanach” Jacka Borcucha (2004) i „Niepochowanym” Márty Mészáros (2004). Jedną z ostatnich ról była ta w filmie „Pan T.” Marcina Kryształowicza o Leopoldzie Tyrmandzie.    

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl