wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Odszedł Andrzej Mrozek, aktor Teatru Polskiego
Na zdj. Andrzej Mrozek, "Juliusz Cezar" (16 grudnia 2007), reż. R. Brzyk, Teatr Polski we Wrocławiu fot. www.encyklopediateatru.pl
Na zdj. Andrzej Mrozek, "Juliusz Cezar" (16 grudnia 2007), reż. R. Brzyk, Teatr Polski we Wrocławiu

Widzowie pamiętają go z filmu „Sami swoi”, ale przede wszystkim z wielu ról teatralnych, jakie przez ostatnie lata stworzył na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Andrzej Mrozek miał 80 lat.  

Reklama

Kim był Andrzej Mrozek?

Urodził się w 1940 roku w Tarmopolu, w 1962 roku ukończył studia na wydziale aktorskim łódzkiej Filmówki i tego samego roku zadebiutował na scenie teatralnej, choć w filmach grywał od 1958 roku.

W latach 1962-63 Andrzej Mrozek występował w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w latach 1963-69 w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu, w latach 1982-85 i 1986-87 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w latach 1985-86 w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Najdłużej, bo od 1963 do 2010 był związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, który opuścił tylko na kilka sezonów. W swojej bogatej karierze wcielił się w ponad sto postaci w teatrze, filmie, telewizji i radiu.

Osiągnięcia Andrzeja Mrozka 

Andrzej Mrozek grał u najciekawszych reżyserów – Jakuba Rotbauma, Krystyny Skuszanki, Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Jana Szurmieja, Pawła Miśkiewicza, Moniki Strzępki czy Remigiusza Brzyka, u którego stworzył dwie ostatnie kreacje – Juliusza Cezara w Szekspirowskim dramacie i Amstera w „Berku Joselewiczu”.

Wystąpił w ponad trzydziestu filmach, m.in. „Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza, „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, „Konsul” Mirosława Borka, serialach „Stawka większa niż życie”, „Na kłopoty...Bednarski”, „Pogranicze w ogniu”, wielu telewizyjnych spektaklach.

Był laureatem Nagrody Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru (1974), a w 2011 odznaczono go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

„Na zawsze pozostanie w naszych sercach” – tymi słowami żegnał Andrzeja Mrozka zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl