wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowości książkowe wrocławskich wydawnictw. Co czytać jesienią
okładka książki Tereza Boučkova "Rok koguta" materiały prasowe
okładka książki Tereza Boučkova "Rok koguta"

Jesień to dla wydawców czas wzmożonej pracy, bo wtedy ukazują się najbardziej wyczekiwane książki. Wśród hitów proponowanych przez wrocławskich wydawców są m.in. nowa książka Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza” (Format), bestseller New York Timesa, czyli powieść „Żółwie aż do końca” Johna Greena (Bukowy Las), czy autobiograficzny „Rok koguta” Terezy Boučkovej (Afera).

Reklama

Witryna Wrocławskich Wydawców w klubie Proza (Wrocławskim Domu Literatury) jest wspólnym projektem oficyn, które działają we Wrocławiu. Od czerwca tego roku ich nowe książki są w zasięgu ręki czytelników oraz uczestników wydarzeń literackich organizowanych w WDL, a po 60 dniach trafiają do domów dziecka albo zakładów karnych. 

Co będzie przebojem jesieni 2017 w ofercie wydawniczej? 

Wydawnictwo Afera proponuje książkę

Sporą sensacją wydawniczą jest książka czeskiej pisarki Terezy Boučkovą „Rok koguta”, która wywołała w Czechach ogólnonarodową dyskusję. Autorka pisze bowiem o własnym życiu – wychowywaniu adoptowanych dzieci – romskich chłopców i kryzysie twórczym, a także depresji, z którą się zmagała latami.

– Pisarce zarzucano rasistowskie poglądy, a ona odpierała ataki argumentami, iż przecież dobrowolnie zdecydowała się zaadoptować dzieci romskie, choć jednocześnie postawiła w książce kontrowersyjną tezę, że to nie późniejsze wychowanie, ale okres ciąży i pierwszy rok w ośrodku okazały się dla jej adopcyjnych synów kluczowe – podkreśla Julia Różewicz.

Wydawnictwo Bukowy Las proponuje

Największym hitem jesieni będzie „Żółwie aż do końca”, najnowsza powieść Johna Greena, autora kultowych dla młodzieży książek, m.in. „Gwiazd naszych wina”. Nowy tom jest już bestsellerem „New York Timesa”.

Bohaterką jest dziewczyna zmagająca się ze stanami lękowymi, zresztą większość książek Greena dotyczy problemów związanych z chorobą psychiczną (sam autor cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Druga z książek to autobiografia „Fatalny przykład dla młodzieży” Piotra Bukartyka.

Wydawnictwo Format proponuje

Wydawnictwo szykuje się do premiery nowej książki Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza”. – To pierwsza książka tej autorki, która będzie opowiedziana nie tylko słowem, ale i obrazem, a ilustrowała Joanna Concejo, której poprzednia książka została wyróżniona prestiżową nagrodą IBBY – wymienia Dorota Hartwich.

„Zgubiona dusza” bedzie książką międzypokoleniową, a obejrzymy w niej siebie – pędzących przed siebie i nie mających czasu obejrzeć się za siebie, czego skutki są często tragiczne, bo można zgubić duszę.

Drugą z pozycji jest książka wydana z pieniędzy, jakie wydawnictwo otrzymało (jako nagrodę) na targach Dobre Strony. Książkę dla młodzieży (wiek 11 +) „Korkociąg” napisał Hubert Klimko-Dobrzaniecki. – Na rynku brakuje propozycji książkowych dla tzw. young adults, a tutaj poznajemy historię dwojga młodych Paryż, którzy spotykają się niezwykłych okolicznościach – zapowiada Dorota Hartwich.

Wydawnictwo Książkowe Klimaty proponuje

Tu hitem jest powieść Anny Bolavy „W ciemność” w tłumaczeniu Agaty Wróbel nagrodzona Magnesia Litera, czyli czeskim odpowiednikiem Nagrody Nike. Bohaterka, mieszkająca w postkomunistycznym miasteczku, zbiera zioła i w tym zajęciu odnajduje sens życia.

Druga z polecanych książek to „Turcja. obłęd i melncholia” Ece Temelkurana o kraju, który wychodzi z demokracji i zmierza w stronę dyktatury.

Wydawnictwo Warstwy proponuje

Nowością są eseje Dawida Szkoły „Ciemno, coraz ciemniej” poświęcone kwestiami związanymi z ludzką egzystencją. W najbliższym czasie ukaże się też pierwsza książka w nowej wydawniczej serii „Mój Lwów”, a redaktorami serii zostali ukrainistka Katarzyna Kotyńska i ukraiński historyk Andrij Pawliszyn.

Wydawnictwo Dolnośląskie  proponuje

Wśród nowości wspomnienia gangstera pragnącego pozostać anonimowym „Byłem gangsterem. Prawdziwa historia”, czyli historia z życia wzięta. Od bramkarza w nocnym klubie poprzez szefa gangu po więźnia zakładu karnego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl