wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. NFM rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Rozmowa z Andrzejem Kosendiakiem
Andrzej Kosendiak fot. Łukasz Rajchert
Andrzej Kosendiak

Nowy sezon, nowy repertuar, nowe brzmienia muzyczne. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu rozpoczyna nowy sezon artystyczny i zaprasza do sal koncertowych. O tym, jakie koncerty przygotowało NFM, jak powstaje repertuar i jakie są plany na przyszłość opowiada dyrektor tej instytucji Andrzej Kosendiak.

Reklama

W jaki sposób powstaje repertuar nowego sezonu?

Narodowe Forum Muzyki to dom wielu zespołów artystycznych: NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Orkiestra Leopoldinum, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Wrocław Baroque Ensemble, Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM oraz zespoły kameralne: West Side Sinfonietta, kwartety, kwintety czy tria.

Zespoły NFM planują własne sezony artystyczne. Propozycja programowa jest mozaiką różnych osobowości, które kierują tymi zespołami, programują ich działalność i rozwój. Festiwale, które organizujemy również mają swoją wyraźną specyfikę. Reasumując, oferta, którą proponuje Narodowe Forum Muzyki jest bardzo szeroka. Finalnym rezultatem jest to, że melomani, czy osoby o bardzo różnych upodobaniach muzycznych zawsze znajdą dla siebie coś interesującego.

Staramy się o wysoką jakość nie tylko wykonawstwa, ale również doboru dzieł muzycznych. Bardzo chcemy, aby były to utwory, które lubimy, znamy, jednocześnie proponujemy repertuar, który warto poznać. Całość uzupełnia oferta, którą otrzymujemy od podmiotów zewnętrznych: agencji koncertowych, zespołów, artystów. W NFM jest również miejsce na koncerty programowane przez innych.

Repertuar nowego sezonu zawiera wiele koncertów orkiestrowych pod batutą mistrzowskich dyrygentów, wirtuozów instrumentalnych i wybitnych śpiewaków. Proszę opowiedzieć o przyszłych koncertach.

Jestem pewien, że nowy sezon będzie dla melomanów bardzo atrakcyjny. W koncercie inauguracyjnym NFM Filharmonii Wrocławskiej wystąpią pianista Piotr Anderszewski oraz dyrektor artystyczny tej orkiestry Maestro Giancarlo Guerrero. Następny koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej poprowadzi Karel Mark Chichon przy udziale znakomitej mezzosopranistki Elīny Garanča. Gościć będziemy również Marzenę Diakun główną dyrygentkę Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid.

Nadal cieszymy się, że w Sali Głównej NFM znajdują się nowe organy. W koncercie inauguracyjnym Muzyka z katedry Notre Dame zagra francuski organista Philippe Lefebvre. Wybitny wirtuoz tego instrumentu, związany z katedrami w Chartres i z paryską Notre Dame.

Interesująco zapowiada się koncert Canticum novum, pierwszy koncert nowego dyrektora artystycznego Chóru NFM. Lionel Sow to francuski dyrygent, który kierował Chórem Orkiestry Filharmonii Paryskiej, na co dzień kształci studentów Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon.

W nowym sezonie wystąpi wielu znakomitych pianistów (laureaci XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) i skrzypków (Sergey Krylov, Bartłomiej Nizioł). Zagrają również muzycy Orkiestry Filharmonii Narodowej z Maestro Andrzejem Boreyko czy Jazz at Lincoln Center Orchestra z Wyntonem Marsalisem. W NFM jubileusz urodzin i pracy artystycznej obchodzić będzie Maestro Marek Pijarowski. Kontynuujemy koncerty kameralne, w tym sezonie wiele propozycji wokalnych, mniejsze formy instrumentalne z różnych gatunków muzycznych oraz cykl Taniec w NFM.

W grudniu będziemy obchodzić piętnastolecie Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, to również wspaniała okazja do koncertowego świętowania.

Od października rozpoczynają się edukacyjne cykle muzyczne dla całych rodzin oraz zajęcia Centrum Edukacyjnego NFM. Można również zwiedzać Forum Muzyki.

To prawda i bardzo mnie to cieszy, że mimo trudnego okresu dla działań artystycznych, nadal mamy bardzo duże zainteresowanie publiczności, zarówno wydarzeniami muzycznymi, jak i ofertą Centrum Edukacyjnego NFM czy cyklami: Filharmonia dla Młodych, Filharmonia Familijna. Wierzę, że każdy znajdzie dla siebie propozycję muzyczną. Do zobaczenia na koncertach w Forum Muzyki!

Rozmawiała Agnieszka Szachnowska-Cybulska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl