wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony 2021. Znamy zwycięzców!
Laureaci konkursów Pióro Fredry i Dobre Strony 2021 mat. prasowe
Laureaci konkursów Pióro Fredry i Dobre Strony 2021

W czwartek (2 grudnia) wieczorem poznaliśmy laureatów Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. Pióro Fredry przyznawane jest za najlepiej wydaną książkę dla dorosłych, a Dobre Strony za najpiękniejszą edytorsko książkę dla dzieci. Nagrody wręczono podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Reklama

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021 oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021 wręczone! Najlepszą edytorsko książkę dla dorosłych wydało w tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu, natomiast najpiękniejszą książkę dla młodszych czytelników Wydawnictwo Agora dla dzieci.

Pióro Fredy trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Agora dla Dzieci za książkę „O, choroba” z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20 tys. złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Łącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw.

Laureaci Pióra Fredry i Dobrych Stron

Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. W przypadku obu wyróżnień główna nagroda wynosi 20 tys. złotych, a jej sponsorem jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Laureaci otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki. W przypadku Pióra Fredry statuetki jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Książkę Barbary Banaś z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz jury wyróżniło „za umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie”. Zwycięska publikacja wyszła nakładem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Do Pióra Fredry 2021 nominowane były także:

 • „Jak się tworzy powieść” Miguela de Unamuno w przekładzie Kacpra Szpyrka, z projektem okładki Mimi Wasilewskiej i projektem typograficznym Mimi Wasilewskiej i Pawła Orła (Państwowy Instytut Wydawniczy),
 • „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy, z projektem graficznym Przemka Dębowskiego (Wydawnictwo Karakter),
 • „Salve Femina” z wyborem tekstów i ilustracjami Magdaleny Gaładyk oraz opracowaniem graficznym Magdaleny Gaładyk i Wiesława Wiszowatego (Wydawnictwo Albus),
 • „Ocalić od zapomnienia” Marka Dyżewskiego, z projektem graficznym Julity Gielzak (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu).

Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia z kolei najpiękniej wydane książki dla dzieci. W tym roku laureatem zostało wydawnictwo Agora dla dzieci za książkę „O, choroba” z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera.

nagroda pióro fredry i dobre strony 2021

Publikacja została doceniona przez jury „za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci”. Do nagrody nominowane były również książki:

 • „Gdzie dzisiaj śpimy?” z tekstem i ilustracjami Marty Kopyt i projektem typograficznym Agnieszki Pasierskiej (Wydawnictwo Druganoga),
 • „Lotta czyli jak wychować ludzkie stado” autorstwa Zofii Staneckiej oraz z projektem okładki i ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Kropka),
 • „M jak morze”, z tekstem i ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format)
 • „Wszyscy świętują”, tekst Joanny Rzyskiej z opracowaniem graficznym Agata Dudek i Małgorzaty Nowak (Wydawnictwo Druganoga).

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które potrwają do niedzieli 5 grudnia w Hali Stulecia.

Rok temu laureatem Pióra Fredry było Wydawnictwo Karakter, które ze środków otrzymanych w ramach nagrody wydało w tym roku „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” autorstwa Rafała Matyja, z projektem okładki Przemka Dębowskiego i projektem graficznym Wojtka Kwiecień-Janikowskiego. Wydawnictwo Dwie Siostry, które w 2020 roku zdobyło Dobre Strony swoją nagrodę przeznaczyło na wydanie książki „Wojna”, w której autorem tekstu jest José Jorge Letria, a ilustracje przygotował André Letria, książkę przełożyła na polski Katarzyna Okrasko.

Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.

Nagoda Edytorska Pióro Fredry 2021. Nominacje:

– „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, Barbara Banaś, projekt graficzny Joanna Jopkiewicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

– „Jak się tworzy powieść”, Miguel de Unamuno, przekład Kacper Szpyrka, projekt okładki Mimi Wasilewska, projekt typograficzny Mimi Wasilewska i Paweł Orzeł, Państwowy Instytut Wydawniczy

– „Kierunek zwiedzania”, Marcin Wicha, projekt graficzny Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter

– „Salve Femina”, wybór tekstów Magdalena Gaładyk, ilustracje Magdalena Gaładyk, opracowanie graficzne Magdalena Gaładyk, Wiesław Wiszowaty, Wydawnictwo Albus

– „Ocalić od zapomnienia”, Marek Dyżewski, projekt graficzny Julita Gielzak, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021. Nominacje:

– „Gdzie dzisiaj śpimy?”, tekst i ilustracje Marta Kopyt, projekt typograficzny Agnieszka Pasierska, Wydawnictwo Druganoga

– „Lotta czyli jak wychować ludzkie stado”, tekst Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje Marianna Sztyma, Wydawnictwo Kropka

– „M jak morze”, tekst i ilustracje Joanna Concejo, Wydawnictwo Format

– „O, choroba”, tekst Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skowider, Wydawnictwo Agora dla dzieci

– „Wszyscy świętują”, tekst Joanna Rzyska, opracowanie graficzne Agata Dudek i Małgorzata Nowak, Wydawnictwo Druganoga

Laureatów obu nagród poznamy 2 grudnia o godz. 19.30 podczas uroczystej gali w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury warto potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym szczególnie warto się rozglądać odwiedzając Halę Stulecia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl