wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rosyjski pisarz Oleg Pawłow z Nagrodą Angelusa 2017
Oleg Pawłow odbiera statuetkę Angelusa z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza fot. UM Wrocław
Oleg Pawłow odbiera statuetkę Angelusa z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza

- W tych czasach narody może jednoczyć kultura i miłość do literatury – mówił Oleg Pawłow, rosyjski pisarz, który w sobotni wieczór otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2017 za powieść „Opowieści z ostatnich dni” (wydawnictwo Noir Sur Blanc). Nagrodę otrzymał też tłumacz książki Wiktor Dłuski. Laureat otrzymał statuetkę „Angelusa” i 150 tysięcy złotych; tłumacz 20 tysięcy. 

Reklama

"W tych czasach narody może jednoczyć kultura i miłość do literatury"

– Niestety w Rosji o nagrodzie będzie cicho. Oficjalne media nie promują takich wyróżnień przyznawanych w krajach zachodniej Europy. A ja uważam, że nowa literatura rosyjska właśnie powinna znów się kierować w stronę Europy, tam gdzie wszystko się zaczęło. Tylko kultura pomaga łączyć to, co się rozpada z przyczyn politycznych – mówił autor najlepszej książki z Europy Środkowej (jury wybiera z literatur 21 krajów), która ukazała się w ubiegłym roku w Polsce.

Dzień wcześniej, podczas spotkania z całą finałową siódemką nominowanych pisarzy, autor „Opowieści z ostatnich dni” żartował, że musi zastanowić się, co jest takiego w jego książce, że nagle zainteresowała całą Europę – jest przetłumaczona na kilkanaście języków i nagradzana, m.in. Nagrodą Sołżenicyna. Bo przecież pierwsza część trylogii (w Polsce wszystkie trzy opowieści ukazały się w jednym tomie) ukazała się w 1994 roku.

Nagrodzona powieść to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: „Służbowa baśń”, „Sprawa Matuszyna” i „Karagandyjska tryzna”. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. Pierwsza z nich opisuje dzieje kapitana ukaranego za to, że bez rozkazu obsadził pole kartoflami, by wyżywić swoich okradanych przez zwierzchność żołnierzy, druga – życie obozowego strażnika, trzecia – podróż grupy żołnierzy z trumną zabitego kolegi.

Przewodniczący jury, Mykola Riabczuk mówił, że wybór tegorocznego zwycięscy był wyjątkowo trudny, a nagrodzona książka pokazuje bezsilność przed państwowym lewiatanem i trzy drogi, jakie podejmują bohaterowie opowieści Olega Pawłowa.

Laureat mówił, że w Polsce od lat zostawia cząstkę swojej duszy, najpierw małą, potem średnią, a teraz całą. Dziękował też swojej żonie. – Jeśli rosyjski pisarz ma dobrą żonę, to zostanie Tołstojem albo Dostojewskim–  żartował. Przyznał, że nagroda jest dla niego bardzo ważna, bo wie, że dostał ją od polskiej inteligencji, w kraju Kieślowskiego i Zanussiego, których filmy go kształtowały.

Nagrodę czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymała w tym roku węgierska pisarka Andrea Tompa za powieść „Dom kata”. To quasi-autobiograficzna powieść o doświadczeniach węgierskiej Żydówki, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu.

W finałowej siódemce Angelusa, poza zwycięską książką, były także

  • „Dni króla”, Filip Florian, tłum. Radosława Janowska-Lascar (Wydawnictwo Amaltea)
  • „Dom kata”, Andrea Tompa, tłum Anna Butrym (Książkowe Klimaty)
  • „Fałszerze pieprzu”, Monika Sznajderman (Wydawnictwo Czarne)
  • „Galicyanie”, Stanisław Aleksander Nowak (Wydawnictwo W.A.B.)
  • „Karbid”, Andrij Lubka, tłum. Bohdan Zadura (Warsztaty Kultury w Lublinie)
  • „Książka o Unie”, Faruk Šehić, tłum. Agnieszka Schreier (Biuro Literackie)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl