wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nagroda Filmowa LUX. Specjalne pokazy weekendowe na placu Wolności

W piątek i sobotę można nadrobić filmowe zaległości i całkowicie bezpłatnie (jedynie pobierając wejściówkę ze strony internetowej) obejrzeć na placu Wolności trzy filmy, jakie w minionych latach nominowano do Nagrody Europejskiej LUX, którą przyznaje Parlament Europejski. Start seansów o 21.00. 

Reklama

„Przypomnimy obrazy, które mogły umknąć uwadze szerszej publiczności, choć poruszają istotne i aktualne tematy: walkę jednostki o siebie i lepsze społeczeństwo, skomplikowane kwestie tożsamości, potrzebę tolerancji czy samotność we współczesnym, chaotycznym świecie” – podkreślają organizatorzy wydarzenia Nagroda Filmowa LUX Retrospekcje. 

Nagroda Filmowa LUX  Retrospekcja – pokaz plenerowy

Nagroda Filmowa LUX Retrospekcja – pokaz plenerowy

Inne
Termin od 28 sierpnia 2020 do 29 sierpnia 2020

Miejsce Plac Wolności

Zobacz

Z miłości do przyrody

Widzom, którym leży na sercu dobro planety i walczą z niesprawiedliwością, spodoba się, z pewnością film „Kobieta idzie na wojnę”, zwycięzca Nagrody LUX i 10 islandzkich oscarów! Akcja rozgrywa się w dalekiej Islandii, gdzie w niewielkim miasteczku mieszka Halla, na co dzień dyrygentka lokalnego chóru. Zawsze życzliwa, pogodna, pracowita potrafi też okazać wielką determinację. Zwłaszcza, kiedy jako tajemnicza „kobieta z gór” podejmuje walkę w słusznej sprawie z wielkim koncernem, który niszczy środowisko. 

Seans: piątek 28 sierpnia, „Kobieta idzie na wojnę", reż. Benedikt Erlingsson (Islandia, Francja, Ukraina, 2018)

Animacja, która chwyta za serce

Bo też i w filmie poznajemy historię naprawdę przejmującą. Bohaterem nagradzanego na festiwalach filmu Claude'a Barrasa jest chłopiec nazywany Cukinią, który po śmierci swojej mamy trafia do domu dziecka, ale też zawiera przyjaźń z policjantem Raymondem. W ośrodku początkowo jest mu bardzo ciężko, z trudem się dostosowuje do nowego życia, ale z czasem poznaje nowych kolegów i stopniowo akceptuje sytuację, w jakiej się znalazł. Piękny, pełen wdzięku film o najważniejszych w życiu sprawach i zarazem niezwykły portret dorastającego chłopca.

Seans: sobota 29 sierpnia, godz. 21:00, „Nazywam się Cukinia" reż. Claude Barras (Szwajcaria, Francja, 2016)

Odnaleziona tożsamość

Christiane przyjeżdża na pogrzeb siostry i powracają wspomnienia z czasów, kiedy jako nastolatka opuściła dom. Niegdyś siostry wychowywały się w plemieniu Saamów, wśród podobnych sobie koczowników, ale polityka Szwecji przewidywała, że Saamów należy uczynić „prawdziwymi Szwedami” wykorzeniając z ich własnej tradycji i kultury. Christiane postanawia się zbuntować i odnaleźć zgubioną tożsamość. Ważny i niezwykle interesujący film.

Seans: sobota 29 sierpnia „Krew Saamów" reż. Amanda Kernell (Szwecja, Norwegia, Dania, 2016), po seansie „Cukini”.

 

Jak się bezpłatnie zarejestrować

Bezpłatne wejściówki, regulamin wydarzenia i informacje o obostrzeniach epidemiologicznych znajdziecie tutaj

Kino jako przestrzeń debaty

Nagroda Filmowa LUX Przyznawana przez Parlament Europejski od 2007 roku, ma na celu wspieranie kinematografii jako naturalnej przestrzeni do otwartej debaty na temat wartości europejskich. Inicjatorzy wyróżnienia wierzą, że kino - ze względu na swoją masowość - jest idealną platformą do dyskusji na temat przyszłości społeczeństwa europejskiego - zarówno jego potrzeb, jak i oczekiwań.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama