wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Gala wręczenia nagród Angelus i Silesius 17 października [TRANSMISJA ONLINE]

Gala wręczenia nagród Angelus i Silesius 17 października [TRANSMISJA ONLINE]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Gala wręczenia nagród Angelus i Silesius mat. prasowe
Gala wręczenia nagród Angelus i Silesius

W tym roku, z uwagi na pandemię, połączono dwie gale wręczenia nagród w jedną, która będzie jednocześnie kulminacją trwającej od 3.10 imprezy Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury. W Teatrze Muzycznym Capitol w sobotę 17 października poznamy laureatów zarówno prozatorskiej Literackiej Nagrody Europy Wschodniej Angelus, jak i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Start transmisji o 19.

Reklama

Dla kogo Literacka Nagroda Europy Wschodniej Angelus?

Wśród autorów nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest dwóch Polaków, dwoje Ukraińców, Bułgarka, Słoweniec i Rosjanin, a książki wybrało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

 1. Kapka Kassabova, Granica. Na krawędzi Europy, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
 2. Siergiej Lebiediew, Dzieci Kronosa, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
 3. Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie (Polska)
 4. Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
 5. Paweł Piotr Reszka, Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, Wydawnictwo Agora (Polska)
 6. Goran Vojnović, Moja Jugosławia, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie SEDNO (Słowenia)
 7. Serhij Żadan, Internat, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina)

Transmisja online 17.10.2020 o godzinie 19

Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (40 tys. zł) odbierze tłumacz.

Tegoroczną nowością jest fakt, iż wszyscy finaliści otrzymają wyróżnienia wynoszące po 5 tys. zł.

Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej i od tego roku laureatka lub laureat zostaną zaproszeni na koszt organizatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.

Angelus fundowany przez Miasto Wrocław

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, Polak Maciej Płaza, a w 2019 roku Bułgar Georgi Gospodinow.

Poeci czekają na Nagrodę Silesius

Jak co roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest przyznawana w trzech kategoriach – debiut roku, książka roku i za całokształt twórczości. To ostatnie z wyróżnień otrzyma podczas gali Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, laureat Silesiusa 2012 za książkę roku „Imię i znamię”, poeta doceniony m.in. Nagrodą Nike, Nagrodą Literacką Gdynia. Pozostałych laureatów poznamy podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol. 

O tegorocznych nominacjach do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zdecydowało jury w składzie Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska. 

Kategoria: Debiut

 1. Joanna Lewandowska, „Trach”, Biblioteka Śląska w Katowicach
 2. Kasper Pfeifer, „adblock”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź
 3. Jakub Pszoniak, „Chyba na pewno”, Biuro Literackie

Kategoria: Książka roku

 1. Justyna Bargielska, „Dziecko z darów”, Wydawnictwo Wolno
 2. Tomasz Bąk, „Bailout”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 3. Piotr Florczyk, „Dwa tysiące słów”, Instytut Mikołowski
 4. Konrad Góra, „Kalendarz majów”, Biuro Literackie
 5. Joanna Mueller, „Waruj”, il. Joanna Łańcucka, Biuro Literackie

O nagrodzie Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka.

W tym roku, zarządzeniem prezydenta Jacka Sutryka, każdy z finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius otrzyma 5 tysięcy złotych. 

Spotkania online z laureatami Angelusa i Silesiusa

Salon Angelusa

Spotkanie z autorami nominowanymi w tym roku do  Literackiej Nagrody Europy Wschodniej Angelus (Kapka Kassabova, Siergiej Lebiediew, Mikołaj Łoziński, Tania Malarczuk, Paweł Piotr Reszka, Goran Vojnović, Serhij Żadan) 17 października o 14.00 (tylko online). na profilu FB Wrocławskiego Domu Literatury

Salon Silesiusa

Oto grafik wszystkich spotkań (dostępne wyłącznie online) do obejrzenia na profilu FB Wrocławskiego Domu Literatury.

15 października, godz. 18.45, Klub Proza

Salon Silesiusa – Debiuty (spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020), Goście: Joanna Lewandowska (tom „Trach”), Kasper Pfeifer (tom „adblock”), Jakub Pszoniak (tom „Chyba na pewno”), prowadzi Paweł Mackiewicz.

16 października, godz. 20.30, Klub Proza

Salon Silesiusa – Książka roku (spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020), Goście: Justyna Bargielska (tom „Dziecko z darów”), Tomasz Bąk (tom „Bailout”), Piotr Florczyk (tom „Dwa tysiące słów”), Konrad Góra (tom „Kalendarz majów”), Joanna Łańcucka (ilustratorka tomu „Waruj”), Joanna Mueller (tom „Waruj”), prowadzi Marcin Hamkało.

17 października, godz. 12.00, Klub Proza

Salon Silesiusa – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej), prowadzi Piotr Śliwiński.

18 października, godz. 13.45, Klub Proza

Salon Silesiusa – Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SilesiusProwadzenie: Tomasz Kunz i Justyna Sobolewska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl