wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzyczna XVIII Wrocławska Księga Pamięci
Muzyczna XVIII Wrocławska Księga Pamięci

Od lewej: dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW Jacek Sutryk, prorektor ds. artystycznych i naukowych AMuz we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Zaleski, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Mieczysław Gawroński i prof. Jerzy Mrozik

Prof. Jerzy Mrozik, prof. Mieczysław Gawroński i prof. Andrzej Chorosiński, związani z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, zostali uhonorowani 14 kwietnia br. medalami „Zasłużony dla Wrocławia” podczas XVIII Wrocławskiej Księgi Pamięci.  

Reklama

Kolejna odsłona Księgi, którą „pisze” dla wrocławian red. Wanda Ziembicka-Has, przy współpracy władz miasta oraz Towarzystwa Miłośników Wrocławia, odbyła się w najbardziej muzycznym z muzycznych miejsc dolnośląskiej stolicy, czyli w Narodowym Forum Muzyki. Widownia była wypełniona po brzegi, a melomani mieli okazję spotkania z tymi, którzy od wielu lat, a także nieco krócej, kształtują muzyczny wizerunek Wrocławia w całym kraju i daleko poza jego granicami. 

Red. Wanda Ziembicka-Has, dyrektor Jacek Sutryk i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu podczas XVIII Wrocławskiej Księgi Pamięci w NFM-ie

Oprócz wymienionych powyżej zasłużonych dla miasta muzyków i pedagogów, którym medale w imieniu prezydenta Dutkiewicza wręczał i składał gratulacje dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk, swoich wyróżnionych przedstawiło także Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Prezes Zbigniew Magdziarz złotymi odznakami TMW uhonorował dr hab. Irenę Olkiewicz, Annę Kropidło i Marcina Makowicza, a Brylantem Wrocławia wybitnego dyrygenta prof. Marka Pijarowskiego.

Zasłużeni dla Wrocławia

Prof. dr hab. Jerzy Mrozik

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w zakresie gry na flecie. Dokształcał się także w praskiej Akademii Musických Úmení. Od roku 1966 prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Był kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji i przez dwie kadencje (1995-2002) rektorem Akademii.

Pracował w wielu polskich orkiestrach, w tym jako pierwszy flecista-solista Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PRiTV (obecnie Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR) w Katowicach, z którą koncertował wielokrotnie w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Brał udział w licznych festiwalach w kraju, jak m.in. Warszawska Jesień, i za granicą. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, krajowych i zagranicznych firm fonograficznych.

Oprócz działalności dydaktycznej na wrocławskiej uczelni, jest wykładowcą kursów; prowadzi mistrzowskie klasy kameralistyki i fletu w kraju i za granicą. Recenzent przewodów kwalifikacyjnych I i II stopnia, przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie tytułu profesora, promotor honorowych doktoratów, m.in. Kurta Masura.

Był redaktorem naczelnym wydawanego we Wrocławiu periodyku „Flecista”, a także autorem zamieszczanych w nim artykułów publicystycznych i metodycznych.

Prof. dr hab. Mieczysław Gawroński

Dyrygent, pedagog, nauczyciel akademicki – pracę zawodową rozpoczął w 1966 r. w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej jako muzyk – perkusista, studiując jednocześnie tę specjalność na Wydz. Instrumentalnym wrocławskiej PWSM. Studiował też dyrygenturę pod kierunkiem Tadeusza Strugały (dyplom 1975 r.). Był kierownikiem muzycznym we Wrocławskim Teatrze Pantomimy kierowanym przez Henryka Tomaszewskiego,a także m.in. dyrektorem artystycznym Filharmonii Kaliskiej.

Koncertował w kraju i za granicą, w tym na znanych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju czy Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

Nauczyciel perkusji od 1971 r., przez wiele lat związany z Liceum Muzycznym we Wrocławiu. Potem zatrudniony w Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, gdzie oprócz zajęć dydaktycznych m.in. kierował studencką orkiestrą symfoniczną.

Od 2010 r. profesor sztuk muzycznych. Wielokrotnie recenzował dorobek artystyczny oraz rozprawy doktorskie, habilitacyjne, magisterskie i licencjackie w dziedzinie dyrygentury na akademiach muzycznych w Krakowie i Poznaniu. Za pracę pedagogiczną i artystyczną wielokrotnie nagradzany.

Prof. Andrzej Chorosiński 

Organista, pedagog, improwizator i kompozytor, współtwórca siedmiu festiwali organowych w Polsce. Związany również z warszawskim Uniwersytetem Muzyczny Fryderyka Chopina (jego były rektor), doktor honoris causa koreańskiego Keimyung Chopin University.

Absolwent kursu mistrzowskiego w zakresie gry na organach w Belgii i laureat nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kilonii. Koncertował w wielu krajach Europy, oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Nagrywał dla radia i telewizji w kraju i za granicą, a także płyty dla wielu firm fonograficznych. Specjalizuje się w muzyce baroku i romantyzmu.

Jako pedagog prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie, uczy również (od 1991 r.) we wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Juror międzynarodowych konkursów organowych.

Dyrektor artystyczny siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej na zabytkowych instrumentach (Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Kłodzko, Kluczbork, Polanica-Zdrój i Święta Lipka). Przez kilka lat był także dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Konsultant i autor wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną, w tym popularyzowanie kultury muzycznej na Dolnym Śląsku.

Odznaczenia Towarzystaw Miłośników Wrocławia 

Dr hab. Irena Olkiewicz – Złota Odznaka TMW

Absolwentka PWSM we Wrocławiu (1978) w klasie kontrabasu. Umiejetności gry na instrumencie wielokrotnie doskonaliła na kursach mistrzowskich w Weimarze (Niemcy) i w Lanciano (Włochy). 

Pedagog pedagog klasy kontrabasu we wrocławskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym (od 1980). Pracowała jako muzyk solista w Państwowej Filharmonii we Wrocławiu. Dawała recitale kontrabasowe w Polsce i za granicą. Wystąpiła m.in. ze słynnym  kontrabasistą Thomasem Martinem – koncertmistrzem London Symphony Orchestra, profesorem słynnej Guildhall School of Music & Drama w Londynie. Koncertuje w duecie z wybitnym pianistą Andrzejem Jungiewiczem. Była koncertmistrzem w Cairo Symphony Orchestra i ekspertem klasy kontrabasu w Cairo Conservatoire de Musique w Egipcie.

Współtwórczyni i prezes Polskiego Stowarzyszenie Kontrabasistów, współorganizatorka Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Kontrabasowych we Wrocławiu i na zamku w Wojnowicach. Założycielka (1997) żeńskiej Polskiej Orkiestry Kameralnej „Sotto Voce”. Jako muzyk solista nagrała płytę z miniaturami na kontrabas z tow. fortepianu. Rówież jako kameralistka wielokrotnie brała udział w programach radiowych i telewizyjnych.

Jurorka międzynarodowych konkursów kontrabasowych, otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną i nagrodę Złotego Krasnala za organizację Pierwszego Światowego Festiwalu Kontrabasowego Wrocław 2004. 

Anna Kropidło – Złota Odznaka TMW

Mimo że nie jest muzykiem, jej praca i działalność na rzecz Akademii Muzycznej we Wrocławiu była doceniana aż przez 42 lata. Zatrudniona w Dziale Kadr uczelni, w tym jako jego kierownik, współpracowała z siedmioma rektorami! Znane jest jej zaangażowanie w sprawy uczelni, a co za tym idzie – w życie Wrocławia.

Marcin Markowicz – Złota Odznaka TMW

Koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej i drugi skrzypek Lutosławski Quartet. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble. 

Kształcił się w Lubece (Christian Edinger), w Warszawie (Roman Lasocki i Krzysztof Jakowicz) oraz w Bostonie (Roman Totenberg). Odbył szereg kursów mistrzowskich pod kierunkiem uznanych artystów. Jako solista współpracował z orkiestrami NFM-u, NOSPR w Katowicach oraz z Filharmonią Sudecką, zespołami z Krakowa i Solingen.

Uczestnik festiwali, także jako kameralista, w Polsce (m.in.Warszawska Jesień, Turning Sounds, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova) i za granicą (m.in. Bayreuth, Ratzeburg, La Ville d'Eu, Ankara Music Festival, Klara Festival w Brukseli, Kneisel Hall Chamber Music Festival w USA). Koncertował w wielu krajach Europy oraz USA, RPA, Chinach, Japonii, Singapurze, Hongkongu i Korei Płd.)

Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi kursy skrzypcowe i kameralne w Polsce i za granicą. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Stypendysta Fundacji Kultury Polskiej, Ministerstwa Kultury oraz Saul Cohen Foundation i Roman Totenberg Foundation. Nagrywał dla firm fonograficznych i Polskiego Radia.

Zajmuje się też komponowaniem, za co m.in. został wyróżniony Konkursie Kompozytorskim im. A. Panufnika w Krakowie. Jego utwory grano na szeregu festiwali w Polsce i na świecie. Komponuje również dla teatru i filmu.

Marek Pijarowski – Brylant Wrocławia

Dyrygent, pedagog i multiinstrumentalista (fortepian, skrzypce, obój, organy). Ukończył PSM I i II st. im Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu, a potem wrocławską Akademię Muzycznej w klasie dyrygentury (dyplom z wyróżnieniem). Dokształacał się na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze. Od 1997 r.  profesor sztuk muzycznych.

Od wielu lat prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej – jako kierownik Katedry Dyrygentury, był także prorektorem uczelni. Współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Wrocławskiej oraz Polskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (1980-2001). Przez trzy lata także dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej.  Szef- dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej (od 2007). Juror konkursów dyrygenckich.

Jako dyrygent regularnie występuje w kraju i za granicą. Stały gościnny dyrygent Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Filharmonią Narodową dyrygował w Niemczech, Narodową Orkiestrą Symfoniczną PR – w Hiszpanii i Francji, Sinfonią Varsovia – w Hiszpanii, Filharmonią Krakowską we Francji. Pracował z wieloma orkiestrami europejskimi i spoza Starego Kontynentu. Wielokrotnie nagradzany, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl