wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Muzycy z Dire Straits i najszybszy gitarzysta świata na 20. Gitarowym Rekordzie Świata
Dire Straits Legacy pomoże bić rekord gitarowy Mat. pras.
Dire Straits Legacy pomoże bić rekord gitarowy

Jak świętować, to hucznie i w dobrym towarzystwie. Gitarowy Rekord Świata w tym roku będziemy bić już po raz 20! A sześciostrunowcom pomogą m.in. muzycy z oryginalnego składu legendarnej brytyjskiej formacji Dire Straits oraz Michael Angelo Batio, najszybszy gitarzysta świata 1 maja zagrają na wrocławskim rynku, a wieczorem tego samego dnia ich koncert w Hali Stulecia na festiwalu 3-Majówka.

Reklama

Muzycy Dire Straits we Wrocławiu

Wylansowali przeboje, które doskonale znamy, bo stały się częścią rock and rolla, jak „Money for Nothing”, „Sultans of Swing”. Sprzedali 120 milionów płyt, wydali 6 albumów studyjnych i wiele innych, m.in. koncertowych.

Dire Straits po raz ostatni grali w pełnym składzie dokładnie trzydzieści lat temu, a w 1995 roku grupa się rozwiązała, niemniej muzycy nie chcieli rezygnować ze wspólnego grania. Wprawdzie nie udało się namówić do powrotu Marka Knopflera, założyciela zespołu, ale blisko 15 lat temu pozostali członkowie założyli Dire Straits Legacy. Zespół tworzą dziś: 

 • Alan Clark (klawiszowiec uhonorowany przez Rock and Roll Hall of Fame jako znaczący członek Dire Straits)
 • Phil Palmer (gitarzysta, jeden z najlepszych na świecie)
 • Danny Cummings (perkusista m.in. z „On Every Street” i „On the Night live”)
 • Mel Collins (saksofonista z „Love Over Gold", „Alchemy", „Twisting by the Pool”)
 • Jack Sonni (gitarzysta pamiętany przez fanów z Brothers in Arms World Tour i Live Aid Concert)
 • Primiano Di Biase (jeden z najbardziej rozchwytywanych włoskich klawiszowców)
 • Marco Caviglia (frontman grupy, gitarzysta, jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie muzyki Dire Straits i stylu gitarowego Marka Knopflera)

 – Uwielbiamy grać razem. Mieliśmy swój udział w tworzeniu muzyki Dire Straits i zagraliśmy ją na setkach koncertów. Ta muzyka jest przesiąknięta naszą duszą – mówią artyści z Dire Straits Legacy, którzy wspólnie z gitarzystami na wrocławskim rynku zagrają już 1 maja.

Najszybszy gitarzysta świata na rynku

Gitarowy Rekord Świata pomoże wrocławianom także bić Michael Angelo Batio, amerykański wirtuoz (i najszybszy muzyk sześciostrunowego instrumentu według „Guitar One Magazine”) oraz wynalazca podwójnej gitary.

„Batio jest twórcą nowatorskich technik gry, nauczycielem całego pokolenia młodych adeptów gitarowej sztuki, ucieleśnieniem metalowego, szybkiego grania” – podkreślają organizatorzy. Atrakcją dla fanów gitary będzie fakt, iż 30 kwietnia Batio będzie gościem specjalnym koncertu „Gitarowe Riffy i Solówki Wszech Czasów” we wrocławskim klubie Stary Klasztor.

Muzyczne rodziny zagrają na Rynku

Rekord pomogą pobić 1 maja także Jose Torres z synem Filipem, saksofonista Piotr Baron wraz synem Aleksandrem znanym z zespołu Afromental, Piotr Nalepa, syn Tadeusza Nalepy, gitarzyści Wojciech Hoffmann oraz Piotr Łukaszewski z synami, a także Oskar Worgacz, który w 2009 roku jako 3,5 letni gitarzysta zagrał na scenie razem z muzykiem Deep Purple, Steve’em Morsem. Organizatorzy zachęcają do wspólnego międzypokoleniowego grania we Wrocławiu.

– W tym roku zagramy już po raz dwudziesty. Tysiące gitarzystów przybędzie do Wrocławia, aby doświadczyć frajdy ze wspólnego grania. Stanowimy wielką gitarową rodzinę, dlatego szczególnie gorąco zapraszamy w tym roku właśnie rodziny, w których muzyka i muzykowanie jest obecne nie tylko przed Rekordem, ale i na co dzień – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca imprezy.

Jubileuszowe bicie Gitarowego Rekordu Świata

W tym roku Największa Gitarowa Orkiestra Świata zagra razem „Hey Joe” już po raz 20. Z okazji okrągłego jubileuszu szykuje się szereg nowych atrakcji, a poznamy je już wkrótce na stronie imprezy. Już teraz można rozpocząć gitarową rozgrzewkę, oglądając klip prezentujący historię gitarowych rekordów we Wrocławiu. 

Sceny gitarowe w mieście 1 maja

Bić Gitarowy Rekord Świata będzie można nie tylko na scenie głównej (tu gwiazdy pod wodzą i opieką Leszka Cichońskiego), będzie kilka dodatkowych scen.

Scena pod pręgierzem

Tu zabrzmią gitarowe przeboje wszech czasów wybrane w specjalnym plebiscycie.

Scena przed klubem Vertigo przy ul. Oławskiej

Acoustic & Classical Stage, na której usłyszymy m.in. mistrzowski duet gitar klasycznych Krzysztof Pełech & Robert Horna. Gitarę fingerstyle reprezentować będzie Piotr Restecki, gitarę jazzową Marek Napiórkowski, gitarzysta Anny Marii Jopek, a gitarę basową Wojtek Pilichowski.

W gitarowym miasteczku nie zabraknie flamenco i przystanku poezji śpiewanej „Gitarą i Piórem”. Będzie też okazja do rozmów z artystami i pogłębienia swojej wiedzy o gitarze dla miłośników tego instrumentu oraz strefa warsztatów last minute na gitarę akustyczną, elektryczną, basową i ukulele.

Głosowanie na „Sultans of Swing” 

Jak co roku w ramach Gitarowego Rekordu trwa głosowanie w plebiscycie na Gitarowe Przeboje Wszech Czasów. Wśród utworów pretendujących do miejsca na podium jest „Sultans of Swing” – jeden z największych hitów zespołu pochodzący z debiutanckiej płyty pt. „Dire Straits” Wybrane w gitarowym plebiscycie piosenki zabrzmią 1 maja 2022 roku na wrocławskim Rynku.

Nagrajcie przebój Dżemu, możecie znaleźć się na 

Przygotowując się do 20. edycji rekordu fani mogą podjąć wyzwanie, nagrać swoje wykonanie „Wehikułu czasu” grupy Dżem (niekoniecznie w studiu, może być w plenerze). Autorzy najciekawszych filmików zostaną zaproszeni na główną scenę Gitarowego Rekordu i zagrają wspólnie z zespołem Dżem przy akompaniamencie tysięcy gitarzystów z całego świata. Nagrodą jest także występ w teledysku, którego premiera będzie miała miejsce 1 maja. 

3-Majówka 2022 z gwiazdami

Dire Straits Legacy zagrają pełny koncert w Hali Stulecia już 1 maja podczas pierwszego dnia festiwalu 3-Majówka, który od lat towarzyszy biciu gitarowych rekordów. Także 1 maja zagrają na 3-Majówce grupy Dżem, Luxtorpeda i Nocny Kochanek.

W kolejnych dwóch dniach wystąpią natomiast Epica (gwiazda symfonicznego metalu), Korpiklaani (folk-metalowa grupa), Morcheeba (legenda trip hopu) i rodzime gwiazdy m.in. Kult, Pidżama Porno, Ørganek, Artur Rojek, Daria Zawiałow, Nosowska, Mery Spolsky i Brodka. Dla gitarzystów bijących rekord przygotowane będą bilety na koncerty w ulgowych cenach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl