wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Muzeum Narodowe we Wrocławiu odzyskało obraz z warsztatu Lucasa Cranacha starszego
Obrazu z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, po niemal 80 latach, znów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl cc
Obrazu z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, po niemal 80 latach, znów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Namalowane w latach 1535-1541 dzieło „Opłakiwanie Chrystusa” po niemal 80 latach powraca do zbiorów Muzeum Narodowego. Proces restytucji przeprowadzono szybko, nie tylko za sprawą współpracy muzeum z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale dzięki rewelacyjnej kooperacji z Muzeum Narodowym w Sztokholmie, gdzie dotychczas znajdował się obraz.

Reklama

Ze Szwecji do Polski – odzyskiwanie obrazu

– Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej, dzieło wyjątkowej klasy, które będzie, niewątpliwie, ozdobą Muzeum Narodowego we Wrocławiu – mówił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości prezentacji i przekazania obrazu Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

Wicepremier podkreślał, że powrót „Opłakiwania Chrystusa” był możliwy dzięki wzorowej współpracy na wielu płaszczyznach – od muzealników, pracowników Muzeum Narodowego z resortem kultury począwszy. – To dzięki badaniom dyrektora Piotra Oszczanowskiego i zebranym przez Roberta Hesia materiałom archiwalnym mogliśmy wszcząć i przeprowadzić z sukcesem proces restytucyjny – zwracał uwagę Piotr Gliński.

Piotr Gliński Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński/fot. Tomasz Hołod

Ale nie można byłoby mówić o sukcesie, gdyby nie reakcja strony szwedzkiej, bo od 1970 roku obraz z pracowni Lucasa Cranacha starszego należał do Muzeum Narodowego w Sztokholmie, którego władze nie tylko zapoznały się z dostarczonym przez polską stronę materiałem i przeprowadziły własne badania potwierdzające fakty, ale działania cechowała otwartość. – Szwecja dobrowolnie, bezwarunkowo i bez kosztowo zwróciła Polsce jej stratę wojenną – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Oszczanowski, dziękując dyrektor sztokholmskiego muzeum, Susannie Petterssen, mówił o uczciwości i empatii. – Wykazała rodzaj zrozumienia naszych próśb i starań o to, aby to, co kiedyś znajdowało się w tym muzeum, zostało ponownie przywrócone – przekonywał dyrektor Muzeum Narodowego. W specjalnym liście dyrektor Susanna Petterssen podkreślała doskonałą współpracę merytoryczną z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i życzyła, aby Polacy odwiedzający muzeum mogli teraz cieszyć się dziełem, które powróciło do swojego domu.  

Specjalnie zabezpieczony obraz „Opłakiwanie Chrystusa” uroczyście otwarto i zaprezentowano publiczności, a dyrektor Piotr Oszczanowski zapewniał, że powrót arcydzieła to sukces, który dopinguje do dalszych starań.

– Mamy do czynienia z „never ending story”, bo skala strat muzeów w dzisiejszych granicach Polski jest przeogromna, zatem trudno się dziwić, że nie brakuje nam determinacji, woli i, jak widać, wsparcia, bo bez tego zaplecza prawnego trudno byłoby mówić o sukcesie. Jednocześnie wracamy do pracy – przygotowywania materiałów, przeglądania baz danych, archiwów, przekazów źródłowych i obiecujemy, że ten proces będzie miał, być może już w najbliższym czasie, ciąg dalszy – zapowiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.  

Piotr Oszczanowski, Piotr Gliński Dyrektor Piotr Oszczanowski, biskup luterański Waldemar Pytel, wicepremier Piotr Gliński przed obrazem z pracowni niemieckiego mistrza/fot. Tomasz Hołod 

Bezcenny obraz z pracowni mistrza 

– Jego waga jest dwojakiego rodzaju – podkreśla Piotr Oszczanowski. – Ma związek ze sztuką Cranachów i to nigdy nie budziło wątpliwości, nawet jeśli będziemy się spierać, czy to mistrz, warsztat, jego naśladowcy, ale okres powstania, czyli pierwsza połowa XVI wieku, a nawet dokładny okres 1535-1541 jest poza dyskusją – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

I dodaje, że w tym dziele, jak w soczewce, skupia się niezwykłość i fenomen Śląska, swoiste genius loci, bo trudno inaczej wytłumaczyć ortodoksyjny w swych treściach i charakterze obraz luterański, który zostaje umieszczony w kaplicy kościoła katolickiego pod wezwaniem Wniebowzięcia NPM  kościoła klasztoru oo. cystersów w Lubiążu, gdzie pochowani są śląscy Piastowie. – Kto go tam umieścił i dlaczego, skoro nie dokumentuje śląskiej rodziny, a rodziny z terenów sąsiedniej Miśni, Saksonii – tłumaczy dyrektor. 

Na obrazie ufundowanym przez żonę (Annę z domu Alnpeck) dla uczczenia pamięci męża (Konrada von Günterode) niezwykłe ukazana jest nie tylko rodzina zmarłego, z ojcem matką, czwórką dzieci (Tillmannem młodszym von Günterode auf Schotten, Anną, Veroniką i Apolonią), ale również bohaterowie biblijni (Maria, Maria Magdalena oraz Jan Ewangelista).

– Niezwykłość dzieła polega na bardzo indywidualnych, szczególnych formach reakcji na to, się dzieje, bo żadna z postaci nie patrzy, na Chrystusa – tego, kto jest tutaj najważniejszy – opowiada Piotr Oszczanowski.

Opłakiwanie Chrystusa Odsłanianie obrazu z warsztatu Lucasa Cranacha starszego/fot. Tomasz Hołod

Wzrok postaci skierowany jest na oglądającego może dlatego, że to renesans, okres, w którym człowiek był w epicentrum zainteresowania. – W średniowieczu te osoby na obrazie byłyby malutkie, a tutaj wręcz wypełniają większą powierzchnię obrazu, ubrane w swoje najelegantsze stroje – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dlaczego się uśmiechają?

– To dla nas zastanawiające, intrygujące – przyznaje Piotr Oszczanowski, ale nie ma wątpliwości. – Obraz jest iście magnetyczny, trudno oderwać od niego wzrok, a jeśli nawet się to uda, długo towarzyszy nam w pamięci. To dzieło wybitne – dodaje. 

Obraz z pracowni Lucasa Cranacha Obraz z pracowni Lucasa Cranacha/fot. Tomasz Hołod

Losy obrazu „Opłakiwanie Chrystusa”

 • 1535-1541 – w warsztacie Lucasa Cranacha starszego, który stworzył podwaliny ikonografii luterańskiej, nowej wówczas konfesji związanej z Marcinem Lutrem, powstaje obraz ufundowany przez rodzinę kupca Konrada von Günterode i Anny z domu von Alnpeck.
 • do 1810 roku obraz znajduje się w Kaplicy Książęcej kościoła klasztornego oo. cystersów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Lubiążu. Po kasacie zakonu trafia do zbiorów muzealnych.
 • 1880 – obraz włączony do kolekcji Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
 • 1880-lata 30. XX wieku – obraz pozostaje w muzeum
 • do 1945 roku – w czasie II wojny światowej obraz zostaje wywieziony do składnicy dzieł sztuki w Kamieńcu Ząbkowickim i tam jest przechowywany
 • 1946 – na początku lutego, jeszcze przed dotarciem polskiej ekipy ewakuacyjnej, dochodzi do włamania. Ginie ponad 100 obrazów, prawdopodobnie także dzieło z warsztatu Cranacha. Potem obraz zostanie wpisany na listę zaginionych i poszukiwanych polskich strat wojennych.  
 • 1970 – Muzeum Narodowe w Sztokholmie podczas aukcji w Mariefred, kupuje „Opłakiwanie Chrystusa” od spadkobierców szwedzkiego przedsiębiorcy Sigfrida Häggberga, wielce dla polski zasłużonego (współpracował z polskim podziemiem podczas II wojny światowej). Nie wiemy, jak wszedł w posiadanie dzieła z warsztatu Cranacha. 
 • Przed 2020 – badania Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu prowadzą do identyfikacji obrazu w kolekcji Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Przygotowywana jest (przez Roberta Hesia, kierownika Gabinetu Dokumentów MNWr) dokumentacja archiwalna, z której jasno wynika, że obiekt pochodzi ze zbiorów wrocławskich. W sprawę angażuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Departament ds. Restytucji Dóbr Kultury.
 • 2020 – Muzeum Narodowe w Sztokholmie, w osobie dyrektor Susanny Pettersson, rekomenduje rządowi szwedzkiemu zwrot dzieła do Polski. Władze decydują się bezpłatnie oddać obraz. 
 • 2022 – powrót „Opłakiwania Chrystusa” do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl