wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe: Sztuczna inteligencja opowiada o „Raju”
Materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu fot. Magdalena Wyłupek
Materiały prasowe Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Koncern IBM przygotował aplikację CoArt, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i publiczną chmurę, dzięki której widzowie mogą lepiej poznać obraz „Raj” Michaela Willmana, nazywanego śląskim Rembrandtem

Reklama

Gdzie można zobaczyć „Raj” Willmanna?

Dzieło prezentowane jest na wystawie „Opus Magnum” ekspozycji obrazów Michaela Willmanna w Pawilonie Czterech Kopuł. „Raj” przedstawia m.in. scenę wygnania Adama i Ewy. Obraz przez wieki znajdował się w klasztorze w Lubiążu.

Teraz miłośnicy baroku mogą do jego analizy wykorzystać aplikację CoArt opracowaną przez koncern IBM Polska przy udziale wrocławskiego Muzeum Narodowego oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Tysiące pytań o „Raj” Willmanna

Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM na Polskę i Kraje Bałtyckie: – Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję IBM Watson, która z kolei korzysta z chmury obliczeniowej, w niej jest baza wiedzy na temat dzieła Michaela Willmana – wyjaśnia dyrektor Szymczuk.

Specjaliści z polskiego IBM zainspirowali się rozwiązaniami przygotowanymi przez koncern dla dzieł sztuki w Brazylii i w Meksyku. Jednak musieli przygotować polską wersję IBM Watson.

Nad projektem przez prawie rok pracowało ok. 30-40 osób z IBM, Muzeum Narodowego oraz studenci i wykładowcy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dużym wyzwaniem było opracowanie kilku tysięcy pytań, które mogą paść ze strony osób oglądających obraz Willmanna.Dotyczą one samego dzieło oraz jego autora. Bywają bardzo szczegółowe, np. o symbolikę poszczególnych zwierząt.

– Blisko trzy tysiące pytań to efekt rozmów z widzami wystawy prac malarza w Pawilonie Czterech Kopuł – mówi Krzysztof Grzęda, lider projektu. – Dzisiaj jesteśmy w stanie odpowiedzieć na 80 procent pytań. IBM Watson się uczy, to znaczy, że baza wiedzy będzie się rozwijała w miarę pojawiania się nowych pytań.

Entuzjastycznie przedsięwzięcie ocenia prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego. – Rzadko zdarza się, że się spotykają światy tak sobie odległe, jak sztuka baroku i sztuczna inteligencja. Dzięki temu, co się zadziało obraz Willmana jest doskonale rozumiany, a przez to podziwiany.

Aplikacja jest dostępna na smartfonach użyczanych ekspozycji w sali, w której prezentowany jest „Raj”. Widzowie mogą z niej skorzystać do końca trwania wystawy „Opus Magnum”, do 26 kwietnia 2020 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl