wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe kupiło prace Magdaleny Abakanowicz
Muzeum Narodowe kupiło prace Magdaleny Abakanowicz

Figury z cyklu Mutanty, z lat 1994–1996 (żywica, worek, stelaż metalowy)

– Z dumą możemy powiedzieć, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma obecnie największy na świecie zbiór prac Pani profesor Abakanowicz – podkreśla Piotr Oszczanowski, dyrektor instytucji. – Chcieliśmy zrealizować zakup 14 dzieł, by polscy twórcy byli najlepiej prezentowani w polskich muzeach, aby kolekcje były zrównoważone i ciekawe – zwraca uwagę Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który zwiedzał wystawę sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.

Reklama

2 miliony na dzieła sztuki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na zakup dzieł Magdaleny Abakanowicz 2 miliony złotych. Udało się je pozyskać, jak dodaje Piotr Oszczanowski, zarówno dzięki hojności ministerstwa, jak i staraniom wrocławskich muzealników. Oraz za sprawą życzliwości spadkobierców artystki. – Skontaktowaliśmy się z nimi, odwiedziliśmy studio Magdaleny Abakanowicz i tam dokonaliśmy wyboru – opowiada dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego. – Kierowaliśmy się przede wszystkim tym, aby w jak najpełniejszy sposób wzbogacić naszą szalenie reprezentatywną kolekcję zawierającą zarówno prace z najwcześniejszego okresu Magdaleny Abakanowicz, jak i te ostatnie – dodaje wicedyrektor. Obecnie zbiór jest imponujący. – W Muzeum Narodowym we Wrocławiu mieliśmy 51 obiektów, więc razem z zakupionymi teraz 14 daje to już liczbę 65 prac Magdaleny Abakanowicz – nie kryje zadowolenia minister Piotr Gliński.

Prace kupione przez Muzeum Narodowe

Już od środy 31 stycznia można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł nowe nabytki:

– 5 figur z cyklu Mutanty z lat 1994–1996 (żywica, worek, stelaż metalowy)

– 2 formy z grupy Wrzeciono z 1997 r. (gałęzie brzozowe, siatka druciana, płótno)

– 1 figura Dream II z 2008 r. (worek, żywica)

– 6 figur z serii Ghost, Spooks, Spirits z 2008 r. (worek, żywica)

Mutanty, czyli zwierzęta do polubienia

Wybór nie był łatwy. – Ja cieszę się bardzo z zakupu 5 figur z serii Mutanty. Nie są animalistycznie zdefiniowane gatunkowo, ale to postaci zwierzęce, z którymi chce się zaprzyjaźnić – wyjaśnia dr Barbara Banaś. Na wystawie stałej obejrzymy dwa typy Mutantów - siedzące, czyli groźne, wzbudzające respekt - i stojące przypominające zwierzęta porzucone, opuszczone, niepewne, pełne niepokoju. – Są dowodem na balansowanie artystki w poszukiwaniu pewnej uniwersalnej prawdy o świecie. Tak, jak mówiła o człowieku, pokazując postaci ludzkie bez głów, ale każdą z innym korpusem, tak w przypadku postaci zwierzęcych mamy wyraźny dialog np. między odwagą a tchórzostwem – tłumaczy zastępca dyrektora Muzeum Narodowego. 

Worek jutowy jako materiał idealny

Znawcom podoba się także efektowna figura Dream II z zespołu realizowanego na początku XXI wieku. – Przypominająca kształtem człowieka, z charakterystycznym zamknięciem korpusu, odbiorca może się z nią bezpośrednio skonfrontować – wylicza dr Barbara Banaś. Praca została wykonana w ukochanej przez Magdalenę Abakanowicz technice z wykorzystaniem worka jutowego. – Wybór materii był szczególnie istotny. Worek, choć nieefektowny, a nawet zgrzebny okazał się idealny, a u artystki przypomina wręcz ludzką skórę – dodaje dr Banaś.

O kolekcji Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przeczytacie także tutaj

Abakanowicz – dlaczego we Wrocławiu?

Jednym z powodów, dla którego Magdalena Abakanowicz, zdecydowała się swoje dzieła przekazywać akurat do Muzeum Narodowego we Wrocławiu był wieloletni dyrektor tej instytucji Mariusz Hermansdorfer, blisko zaprzyjaźniony z artystką. Początek tej znajomości datuje się na lata 60., a ściślej Biennale w Sao Paulo. – Kilka lat potem realizowałem dużą wystawę w Zachęcie, Abakanowicz przyszła i zapytałała: „A dlaczego mnie tu nie ma?” Odpowiedziałem: „Nie ma, bo nie chciałaś się zgodzić na podarowanie prac. Wtedy ofiarowała swoje pierwsze dzieło – Plecy. Tak się zaczęło – wspomina Mariusz Hermansdorfer. Kiedy ministerstwo dofinansowywało dom i pracownię artystki w zamian Magdalena Abakanowicz przekazywała swoje prace do zbiorów muzealnych. Nieprzypadkowo wybrała Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl