wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Etnograficzne: Wielka wystawa o Romach
Kełderaszyce, slajd Agfacolor, Polska po 1939 r. autor nieznany, materiały organizatorów
Kełderaszyce, slajd Agfacolor, Polska po 1939 r.

„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów”  to pierwsza tak duża wystawa dotycząca Romów we Wrocławiu. Jej podstawą jest kolekcja cyganaliów Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego, założyciela Muzeum Kultury Romów.

Reklama

Na trawniku przed Muzeum Etnograficznym od piątku stoją dwa wozy wagonowe z lat 50. i 60. W Polsce przetrwało ich zaledwie kilkanaście. Takimi przemieszczali się Romowie po Polsce jeszcze do lat 60., kiedy władze coraz ostrzej zmuszały ich do osiedlenia się.

Fotografie, obrazy, dokumenty o Romach

Na ekspozycję w Muzeum Etnograficznym składają się fotografie, obrazy, dokumenty – jedna z najstarszych wzmianek o Romach pochodzi z XVI-wiecznej „Cosmographi universalis”. Na wystawie obejrzeć można także pruskie akty banicyjne i niemieckie dokumenty z okresu II wojny światowej. Prezentowana jest także sztuka, prasa, przedmioty codziennego użytku.

Właściciel kolekcji, Andrzej Grzymała-Kazłowski przez wiele lat był specjalistą ds. mniejszości romskiej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzisiaj jest wykładowcą akademickim. Jego kolekcja liczy około trzy tysiące obiektów.

W Muzeum Etnograficznym obejrzeć można także eksponaty ze zbiorów Pawła Lechowicza. Krakowianin, nazwany romskim konsulem, interesuje się tą mniejszością etniczną od ponad 50 lat. We Wrocławiu pokazane są m.in. kotły, narzędzia kowalskie, naczynia, stroje i biżuteria.

We Wrocławiu żyje jedna z największych w Polsce społeczności romskich

To grupa różnorodna, podzielona na grupy ze względu na pochodzenie. Mają bogatą kulturę, ciekawą historię. Wystawa w Muzeum Etnograficznym jest doskonałą okazją na poznanie jej bliżej. Ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia związane z tematyką. Na 3 czerwca zaplanowano piknik z udziałem m.in. romskiej orkiestry i zespołu tańca.

„Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113) do 3 września.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl